Otvoren muzej Proeskog
Spomen kuća makedonske pop zvezde Tošeta Proeskog, koja ima status nacionalne ustanove kulture, svečano je otvorena 25. aprila u Kruševu, u prisustvu najviših državnih zvaničnika i mnogobrojnih poštovalaca.
Spomen kuća makedonske pop zvezde Tošeta Proeskog, koja ima status nacionalne ustanove kulture, svečano je otvorena 25. aprila u Kruševu, u prisustvu najviših državnih zvaničnika i mnogobrojnih poštovalaca.
Spomen objekat izgrađen u formi krsta od stakla i betona, na površini od oko 900 kvadratnih metara, svečano je otvorio makedonski premijer Nikola Gruevski, u prisustvu predsednika parlamenta Trajka Veljanovskog, ministarke kulture Elizabete Kančevske-Mileske i drugih članova vlade, arhiepiskopa Stefana, gradonačelnika Kruševa Vasilča Damčeskog i drugih zvaničnika, preneli su makedonski mediji.
Spomen kuća Proeskog, koji je poginuo u saobraćajnoj nesreći u oktobru 2007. godine u Hrvatskoj, sadrži oko 350 eksponata koji predstavljaju njegov život, počev od detinjstva i mladosti, preko prvih uspeha i vrhunaca karijere.
Makedonski premijer rekao je na otvaranju da forma spomen kuće Proeskog predstavlja izraz njegove ličnosti i dela. Krst kao simbol, kako je rekao Gruevski, predstavlja iskrenu veru Proeskog u Boga, beton je simbol jednostavnosti i dugovečnosti, staklo je simbol čovekoljublja i ranjivosti, a voda čistote i života kojim je zračio.
Ministarka kulture Elizabeta Kančevska-Mileska rekla je da spomen kuća Proeskog predstavlja investiciju u budućnost makedonske kulture i predstavlja gest priznanja i zahvalnosti svih građana Makedonije.
Na svečanosti je nastupio i hrvatski filmski i pozorišni glumac Rade Šerbedžija koji je premijerno izveo neobjavljenu pesmu Proeskog “Kruševo”, koju je napisao Miroslav Rus, a nastupio je sa Vlatkom Stefanovskim i bendom Proeskog.
Gradnja spomen kuće Proeskog započeta je 2009. godine, na osnovu odluke Vlade Makedonije i međunarodnog konkursa za idejno rešenje, koji je raspisalo Ministarstvo kulture. Na konkursu je izabran projekat arhitekata Dejana Sekulovskog i Dejana Spasenovskog, u saradnji sa Ilijom Božinovskim, a izvođač radova bilo je splitsko preduzeće “Konstruktor inženjering”, dok je enterijer osmislila firma “Dizajn fantazija”.
Među brojnim eksponatima u kući su i dve statue Proeskog u prirodnoj veličini - jedna ga predstavlja u stajaćem položaju sa mikrofonom, a druga kako sedi za klavirom.
Spomen kuća Proeskog ima i kafe, suvenirnicu i vidikovac, a okružuje je park sa amfiteatrom za okupljanje i odmor posetilaca.
Proeski je i sahranjen u rodnom Kruševu, uz najviše državne i verske počasti, a posthumno je proglašen i zaslužnim građaninom Makedonije.
Pogibija Proeskog izazvala je veliku pažnju širom regiona, a o tragičnoj sudbini 26-godišnjeg pevača, koji je nazivan balkanskim kraljem popa”, “balkanskim Džejmsom Dinom” ili “Elvisom Prislijem”, izveštavali su i strani mediji.
(SEEcult.org)