Otvoren 7. BELDOCS
Međunarodni festival dokumentarnog filma BELDOCS počeo je 8. maja u Sava centru filmovima o hrvatskom kantautoru Arsenu Dediću i srpskom fudbalskom treneru Zoranu Đorđeviću, koji su se poklonili publici.
Posebnu pažnju izazvala je srpska premijera domaćeg filma “Moj zanat” Mladena Matičevića o životu i radu Arsena Dedića, jedne od najvećih muzičkih zvezda bivše Jugoslavije, koji je i dalje popularan među različitim generacijama. To je pokazala i publika BELDOCS-a, u kojoj su bile i mnoge Dedićeve kolege iz sveta kulture i umetnosti.
Zamišljen kao intimistički portret jednog od najznačajnijih kantautora nekadašnje Jugoslavije, “Moj zanat” prati Dedićev životni put od detinjstva u rodnom Šibeniku do današnjih dana i predstavlja do sada jedino kinematografsko ostvarenje posvećeno tom svestranom umetniku.
Jedan od selektora BELDOCS-a Darko Lungulov, koji je i sam nagrađivani filmski reditelj, najavio je do 14. maja ukupno 34 filma iz svih delova sveta, uključujući i domaći takmičarski program koji nudi devet ostvarenja.
Prethodno je prikazan film “Fudbalski trener Zoran i afrički tigrovi” britanskog reditelja Sema Bensteda o iskustvu trenera Zorana Đorđevića u stvaranju a prvog nacionalnog tima u novonastaloj državi Južni Sudan. Đorđević je u bogatoj selektorskoj karijeri vodio nacionalne timove Jemena, Sudana, Bangladeša, Sirije, kao i omladinsku reprezentaciju Filipina. Radio je i u Kataru, Kuvajtu, Iranu, Bahreinu, Saudijskoj Arbiji, ali je angažman u Južnom Sudanu čak i za njega predstavljao sasvim jedinstveno iskustvo.
Domaći takmičarski program sedmog BELDOCS-a obuhvata devet ostvarenja u trci za nagradu od 100.000 dinara - “Granice koje nestaju” Ive Radivojević, “2&2” Vladimira Perovića, “Živan pravi pank festival” Ognjena Glavonjića, “Inercija prošlosti” Dejana Vražalića, “Pogrebnik” Dragana Nikolića, “Bili smo prvaci sveta” Ivice Vidanovića, “Kad ti tata kupi slona” Marije Žižović, “Bicikli pričaju priče” Milana Lisice i “Lav s onog sveta” Marka Cvejića.
Odluku o najboljem filmu doneće žiri koji čine filmski kritičar i autor Goran Gocić, dobitnik NIN-ove nagrade za 2013, režiser i prošlogišnji pobednik BELDOCS-a Dragan Petrović i urednik na HRT-u Đelo Hadžiselimović.
Uz domaće filmove u konkurenciji za nagradu vrednu 100.000 dinara, sedmi BELDOCS nudi i međunarodni program i selekcije 3D, BELDOCS podržava, Kosovo i Metohija u fokusu i Van konkurencije, kao i specijalni program koji je posvećen stogodišnjici početka Prvog svetskog rata.
U Sava centru biće 13. i 14. maja prikazani i dokumentarci “Inercija prošlosti” Dejana Vražalića o 27. martu 1941. godine, film dvostrukog oskarovca Erola Morisa “Nepoznato poznato” o uticajnom američkom političaru Donaldu Ramsfeldu, jednom od ključnih aktera rata u Iraku, zatim nemački film “Pesma iz šume” Mihaela Oberta o životu Amerikanca koji je 25 godina živeo sa Bajaka Pigmejima u centralnoafričkoj džungli, te “20 stopa od zvezda” Morgana Nevila, istinita priča o pratećim vokalima muzičkih zvezda, koja je nagrađena ove godine Oskarom.
Među atrakcijama BELDOCS-a je nesvakidašnji 3D omnibus grupe slavnih reditelja o “dušama” zgrada koje su prepoznatljive i po arhitekturi i po kulturološkom i istorijskom značaju, a to su Berlinska filharmonija, Narodna biblioteka Rusije, Halden zatvor (najhumaniji na svetu), Salk institut u Kaliforniji, Opera u Oslu i Centar "Žorž Pompidu" u Parizu.
“Katedrale kulture” dokumentarističko je remek delo koje potpisuju Vim Venders, Robert Redford, nedavno preminuli Mihael Glavoger, te Karim Ajnuz, Margaret Olin i Majkl Madsen, a svetsku premijeru imalo je ranije ove godine na Berlinalu.
Osim u Sava centru, BELDOCS će biti održan i u Domu omladine Beograda, Dvorani Kulturnog centra Beograda, Jugoslovenskoj kinoteci, bioskopu Fontana, bioskopu Cineplexx i Domu kulture Studentski grad.
Najbolji filmovi biće prikazani, nakon Beograda, i u dvadesetak gradova i sela u Srbiji.
Prošle godine, na šestom BELDOCS-u, najboljim srpskim dokumentarcem proglašen je film “Anplagd” Mladena Kovačevića o sviračima na lišću.
Realizaciju sedmog BELDOCS-a podržali su: Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Goethe-Institut u Beogradu, kao i ambasade Izraela i SAD.
Festivalski sajt je www.beldocs.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)