• Search form

04.10.2020 | 16:42

Otvoren 30. Memorijal Nadežde Petrović

Otvoren 30. Memorijal Nadežde Petrović

Živimo u vremenu u kojem je nasilje fetiš… Nije vreme za decu, vreme je za revoluciju… Na majici nosim masovnog ubicu… Ja držim ključ pravne države, ja sam pouzdan privezak… živimo u svetu u kojem vremena nema… Ljubav je slabost i poniženje… Ili radim, ili demonstriram… Moja akcija je afrodizijak za prosečan politički organ… Živim Human Reich! To su neke od poruka umetnika Jusufa Hadžifejzovića u performansu na muziku Damira Avdića, koji je bio vrhunac svečanog otvaranja 30. Memorijala Nadežde Petrović u Čačku, koji predstavlja radove 30 umetnika/ca i grupa sa prostora bivše Jugoslavije i Bugarske.

Praveći analogiju sa prvom Jugoslovenskom kolonijom, koju je pre više od sto godina inicirala srpska slikarka Nadežda Petrović, jedna od začetnica modernizma na ovim prostorima, selektorka 30. Memorijala dr Sarita Vujković iz Banjaluke, ponudila je publici radove umetnika različitih generacija koji su velikim delom i odraz programske politike Muzeja savremene umetnosti Republike Srpske (MSURS), na čijem je čelu.

Lala Raščić, Gorgo, performans

Naziv izložbe Na jug, na jug! Idemo na jug! aludira na optimistični uslik koji je odražavao industrijski i modernizacijski napredak Srbije krajem XIX i početkom XX veka, koji je težio jugu, za razliku od današnjeg pravca migracija ka zapadu. Tada je kroz Sićevačku klisuru prošla železnička pruga vozeći i učesnike prve Jugoslovenske kolonije 1905. godine, koja je takođe okupila umetnike sa prostora bivše Jugoslavije i Bugarske. Iako se u proteklih stotinak godina mnogo toga promenilo u regionu, ostala je više nego živa potreba za ostvarenjem ideala i vrednosti za koje se i Nadežda Petrović zalagala, uključujući i unapređenje položaja žena, kojih je na izložbi 30. Memorijala Nadežde Petrović trećina.

Na žensko herojstvo pozvala je i umetnica Lala Raščić performansom Gorgo, koji je izvela uoči zvaničnog otvaranja 30. MNP, kojem je prisustvovao i veći broj umetnika koji učestvuju, a tradicionalno i stručna publika koja na otvaranja MNP organizovano stiže autobusom.

Otvaranje 30. MNP proteklo je u znaku epidemioloških mera zbog pandemije virusa korona, koja je dovela i do izvesnih izmena provobitne koncepcije.

“Modifikujući naše želje, očekivanja i stavove, korona virus nam je nametnuo da 2020, u kojoj se obeležava 60 godina od osnivanja Memorijala, bude posebno obeležena, a verujem da će biti zapamćena kao godina samoizolacije i socijalne distance, termina potpuno nepojmljivih kada su kultura i savremena umetnost u pitanju”, rekla je Sarita Vujković na otvaranju 30. MNO, izrazivši posebno zadovoljstvo zbog toga što je, uprkos nepovoljnim okolnostima, izložba koncipirana i realizovana na 11 lokacija, uključujući pet u javnom prostoru.

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

#nadezdapetrovic #memorijalnadezdepetrovic @galerija.nadezdapetrovic #cacak #jusufhadzifejzovic

A post shared by SEEcult (@seecult) on

“Jubilarni Memorijal koncipiran je sa željom da se mesto najstarije bijenalne manifestacije u Srbiji i jedne od najznačajnijih u bivšoj Jugoslaviji osmisli kao mesto ponovog susreta, spajanja i druženja, kao specifična interakcija publike i umetnika u kontekstu 60-godišnjice. Zbog toga je i broj od 30 umetnika/ca određen kao simbolična poveznica na način kako je Nadežda Petrović, koncpirijaući izložbeu prve Jugoslovenske kolonije, nastojala da uključi i bugarske umetnike”, rekla je Sarita Vujković na otvaranju 30. MNP, koji je prošao, kako je napomenula, kroz potpuno neočekivane transformacije, pandemijske, epidemiološke i sigurnosne mere, što je uveliko uticao da se početni koncept prilagodi i modifikuje novonastaloj situaciji.

Prema njenim rečima, želja autorskog tima i organizatora bila je da pokažu kako najznačajnija manifestacija po kojoj je Čačak poznat širom regiona može da bude rezultat institucionalne saradnje u kojoj učestvuju sve gradske institucije. Sarita Vujković zahvalila je direktorima koji su omogućili da prostori njihovih ustanova kulture budu izložbena mesta pored Umetničke galerije “Nadežda Petrović” i Galerije “Risim”.

Selektorka je posebno zahvalila svim umetnicima koji, kako je navela, u širokom generacijskom rasponu obuhvataju raznolika iskustva i znanja. Posebno je zahvalila umetnicima koji su producirali radove isključivo za 30. Memorijal, kao i onima koji su došli na otvaranje.

Istakla je i “nezamenljivo  iskustvo” u radu sa kustoskinjom Mirjanom Racković i producenom Predragom Živkovićem, koji su uz svakodevne konsultacije i brigu direktora Branka Ćalovića, doprineli da “zajednički rad proteskne u izuzetnoj profesionalnoj i prijateljskoj podršci, posebnoj ugodnosti koji čini kvalitetan timski rad i dugogodišnje iskustvo”.

Njen izbor za selektora 30. MNP, kako je napomenula, na specifičan način povezao je i MSURS, čiji je čitav jedan tim uključen u organizaciju i realizaciju izložbe. Posebno je pomenula grafičkog dizajnera Nemanju Mićevića, koji potpisuje i vizuelni identitet 30. MNP, kao i i kustosa Mladena Banjca iz MSURS, asistenta selektora.

“Predlog izložbenog koncepta umnogome je rezultat dugogodišnjeg razvoja MSURS i rada na pripremi i organizciji paviljona Bosne i Hercegovine na Bijenalu u Veneciji, kao i rada na razvoju partnesrtava i saradnje sa mnogobrojnim umetnicima koji su deo Memorijala, dajući mogućnost novim saradnjama i delovanjima, što je i primarni cilj svake dobro osmišljene kustoske prakse”, rekla je Sarita Vujković i izrazila nadu da će publiku izložba zaintrigirati i pokrenuti na razmišljanje.

U ime organizatora, direktor UG “Nadežda Petrović” Branko Ćalović istakao je da ta gradska galerija i sam grad Čačak svih prethodnih 60 godina afirmišu kroz MNP umetnost i umetnike, podstiču kreativno stvaralaštvo i umetničko angažovanje umetnika i kustosa.

Podsetio je da je povodom osnivanja MNP tadašnji istaknuti likovni kritičar Pavle Vasić rekao da umetnički život u Srbiji počinje da dobija sve složeniji karakter. “Još nedavno jedini nosilac tog života bio je Beograd”, podsetio je Ćalović na Vasićeve reči, ocenjujući da taj c.itat govori da je Memorijal bio prva ozbiljnija manifestacija van prestonice.

“Neskromno, mislimo da je tako i danas. Najstarije bijenale, odnosno najstarija kontinuirana manifestacija likovne savremene umetnosti u Srbiji i važna tačka susreta umetnika različitih generacija i umetničkih opredeljenja iz celog regiona, baš ono čemu je i Nadežda težila pre više od sto godina. Ovim jubilarnim memorijalom hteli smo da pokažemo da ta energija nije uzalud trošena i da na našem stalnom putu  i budućem putu uvek ispred sebe imamo ogroman zalog za budućnost koji nam je kao zadatak ostavila Nadežda Petrović”, rekao je Ćalović, zahvalivši gradskim vlastima Čačka, Ministarstvu kulture i informisanja Srbije, Kanc Uneska za Zapadni Balkan, MSURS-u, Narodnom muzeju Crne Gore i brojnim drugim prijateljima i saradnicima, kao i firmama koje su pomogle realizaciju izložbe.

Slično Ćaloviću, i gradonačelnik Čačka Milun Todorović istakao je značaj MNP ne samo za lokalnu sredinu, već i za širu umetničku scenu.

“Neki mudri ljudi pre šest decenija pionirski posao, ali ogroman broj pregalaca unazad 60 godina vredno je radio da bismo bili ovde gde jesmo”, rekao je Todorović, iznevši “skromno mišljenje” da je Čačak trenutno “prestonica kulture Balkana”. “Želimo to da ostanemo, naravno uz sve obaveze prema umetnicima i kulturnim pregaocima da imaju što bolji status u društvu i naravno i u našem gradu”, rekao je gradonačelnik.

“Učinićemo sve da budemo dostojni imena Nadežde Petrović”, dodao je Todorović.

Publika je na otvaranju 30. MNP imala priliku da se podseti i da su osnivači MNP pre 60 godina bili Slobodan S. Sanader, direktor Narodnog muzeja u Čačku i prvi direktor UG “Nadežda Petrović”, istoričar umetnosti Radomir Stanić iz Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, predsednik Opštine Čačak Milorad Nikšić i slikar Bogić Risimović Risim. Pomogli su i tadašnji direktor Muzeja savremene umetnosti u Beogradu Miodrag B. Protić, likovni kritičar i teoretičar Aleksa Čelebonović, a stručnu pomoć pružile su kolege iz narodnih muzeja u Čačku i Beogradu, pre svega kustoskinje Katarina Ambrozić i Vera Ristić.

Za razliku od tradicije, otvaranje jubilarnog MNP proteklo je bez dodele nagrade UG “Nadežda Petrović”, o kojoj će naknadno odlučiti žiri koji čine umetnička direktorka Galerije savremene likovne umetnosti u Nišu Milica Todorović, kustos MSUB Miroslav Karić i kustoskinja i muzejski savetnik u UG “Nadežda Petrović” Dragana Božović. Nagrada će biti dodeljena tokom trajanja izložbe, kao i promocija kataloga. Na osnovu glasova posetilaca, biće dodeljena i nagrada publike.

Memorijal je otvoren do 10. novembra u Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović” i Galeriji “Risim”, te u Domu kulture, Međuopštinskom istorijskom arhivu, u Narodnom muzeju, Konaku gospodara Jovana Obrenovića, te na Rimskom trgu, Rimskim termama, na plato ispred Doma kulture, u izlogu Službenog glasnika i u Gradskom parku.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.