Otvoren 17. Kustendorf, Garone zvezda
Međunarodni filmski festival “Kustendorf” svečano je otvoren 23. januara u Drvengradu na Mokroj gori uručenjem nagrade “Drvo života” italijanskom reditelju Mateu Garoneu, a pod sloganom “Ne nadzor, kinematografija!”, prikazaće naredna četiri dana 17 filmova mladih autora u konkurenciji za nagrade, uz programe Savremene tendencije i Retrospektiva velikana.
Garone je na putu za Drvengrad i 17. Kustendorf, čiji je osnivač reditelj Emir Kusturica, saznao da je njegov film “Ja, kapetan” nominovan za Oskara za najbolji strani film, pored još četiri ostvarenja.
Zahvalan Kusturici na podršci i ponovnom pozivu da poseti Kustendorf, koji je opisao kao ličan, intiman, autentičan i festival koji ima životnu energiju, Garone je rekao da je primiti nagradu od jednog od najvažnijih reditelja u njegovoj karijeri “velika stvar”.
Kusturica je istakao da mu se, kada je svojevremeno gledao Garoneovu “Gamoru”, i plakalo i smejalo, odnosno doživeo je “sve ono što običan gledalac treba da doživi”. “To je film koji potvrđuje tezu da čak i ove glupe kamere mogu da budu upotrebljene da bude pametan film”, kazao je Kusturica, koji je i proglasio otvorenim svoj festival.
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka kulture Maja Gojković, koja več treći put prisustvuje otvaranju Kustendorfa, istakla je će Mokra gora naredna četiri dana biti evropska i svetska prestonica filma u njegovom najkreativnijem i najprefinjenijem izdanju, odnosno onom koje slavi umetnost i u kojem estetika filmskog izraza i lepota filmskog jezika imaju primat nad surovim zakonima filmske industrije i komercijalizacije, ne samo kulture, već i čitavog života.
Naglašavajući da je Mećavnik već 17 godina mesto okupljanja ljubitelja sedme umetnosti, Maja Gojković je napomenula da je to dobrim delom i zbog toga što je Kustendorf “pobeda sadržine nad formom, nadahnuća nad rutinom, originalnog nad svakodnevnim”. “Ovaj festival je i trijumf umetnosti kao najviše tvorevine ljudskog duha, koja budi najfinija osećanja, opija svojom magijom i bezgraničnim putevima mašte vodi nas na nezaboravna putovanja”, rekla je Maja Gojković.
Ocenjujući i da je Kustendorf među najznačajnijim, a svakako jedan od najautentičnijih filmskih festivala današnjice - zato što pažljivo neguje vernu publiku i iz godine u godinu privlači novu, ministarka je kazala i da taj festival čini dodatno posebnim – “neponovljivi osećaj slobode u vremenu u kome spektakl i relativizacija stvaralaštva teže da potisnu kvalitet i originalnost”. “Srećom po čovečanstvo, prave umetničke vrednosti, makar to činile u tišini i nekim samo njima poznatim načinima, uvek iznađu put do ljudskog srca i duše”, dodala je Maja Gojković i dodala da je sloboda stvaralaštva jedna od najvećih univerzalnih vrednosti, ali da je, baš kao i slogan 17. Kustendorfa “Ne nadzor, kinematografija!” - u večnoj disharmoniji sa bilo kojom vrstom autoriteta imaginarnog “Velikog brata” ili zakonima tržišta.
Ministarka je izrazila posebno zadovoljstvo zbog učešća filma “Lost Country” srpskog autora Vladimira Perišića, koji je upravo bio u konkurenciji za filmsku nagradu “Limijer”. Domaća premijera te priče o burnim političkim događajima u Srbiji posle krađe izbora 1996. godine, za vreme režima Slobodana Miloševića, bila je na otvaranju 29. Festival autorskog filma u Beogradu početkom decembra 2023.
Čestitajući Garoneu specijalnu nagradu “Drvo života”, Maja gojković poželela je Kusturici i njegovom timu uspešan festival, posetiocima doživljaj koji se pamti, takmičarima mnogo uspeha, a svima da “filmska slika pobedi tamu”.
U takmičarskom programu je 17 filmova, a za Zlatno, Srebrno i Bronzano jaje, kao i za nagradu “Vilko Filač” za najbolju filmsku fotografiju takmičiće se autori iz Srbije, Austrije, Finske, Grčke, Poljske, Švedske, Nemačke, SAD, Egipta, Meksika, Uzbekistana, Severne Makedonije, Indije, Češke, Hrvatske i Rusije.
Međunarodni žiri čine italijanski pisac i publicista Sandro Veronezi, srpska glumica Bojana Panić i filmski režiser iz Uzbekistana Muzafarkon Erkinov. Direktori fotografije Vladan Radović, sa karijerom u Rimu, i Mišel Amatje iz Francuske, odlučiće o nagradi “Vilko Filač”.
U programu Savremene tendencije, osim novog Garoneovog i Perišićevog filma, najavljeni su i “Komandant” italijanskog reditelja Eduarda de Angelisa, reditelja koji je takođe stigao u Drvengrad, a čiji je film otvorio Venecijanski festival 2023, kao i “Disco Boy” Đakoma Abrucezea, te ruski dokumentarni film “Poslednji motorni brod” Ilje Željtjakova.
Program Retrospektiva velikana obuhvata filmove “Na dokovima Njujorka” (1954) Elije Kazana, s Marlonom Brandom u glavnoj ulozi, nemi film “Pohlepa” (1924) Eriha fon Štrohajma, “Drvo želja” (1976) gruzijskog autora Tengiza Abuladzea i “Osam i po” (1963) Federika Felinija, sa Marčelom Mastrojanijem u glavnoj ulozi. Kustendorf će tim programom obeležiti i stogodišnjice rođenja Branda, Mastrojanija i Abuladzea.
Program Novi autori nudi filmove “Hoću muža” ruske rediteljke Sonje Karpunjine, “Vikend u Gazi” Bazila Halila, “Zemaljski stihovi” Alija Asgarija i Alireze Hatamija i “Moja švajcarska vojska” Luke Popadića.
Kustendorf se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Srbije i Mećavnik grada, a zbog opšteg poskupljenja, kako je rekao Kusturica, neće imati i muzički program kao ranijih godina.
Festivalski sajt je kustendorf-filmandmusicfestival.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
*Foto: Goran Zlatković/MK
(SEEcult.org)