Otvaranje pitanja o različitosti
Hrvatski reditelj Branko Šmit (Schmidt) učestvuje u Glavnom takmičarskom programu 46. Festa filmom “Agape” koji je glavni glumac Goran Bogdan, koji igra lokalnog župnika optuženog za pedofiliju, opisao kao priču o različitosti koja radije otvara pitanja nego što zauzima stav.
Šmit nije mogao da dođe iz zdravstvenih razloga na Fest, čija ga publika poznaje po ozbiljnim, često teškim filmovima na važne društvene teme, kao što su “Put lubenica”, “Metastaze”, “Ljudožder vegetarijanac”, “Imena višnje”...
Glavni lik njegovog novog filma je Miran, nekonvencionalni sveštenik koji priprema decu za ceremoniju krizmanja. Jedno od njih je Goran, tinejdžer bez roditelja, koji uživa Miranovu pažnju. Kada se novi dečak Gabrijel doseljava u njihov kraj i postaje Miranov miljenik, Goran iz ljubomore objavljuje da je u seksualnoj vezi sa sveštenikom, što pokreće niz nesrećnih događaja.
Na konstataciju da Šmitov film pokreće dva pitanja – pedofilije, ali i homofobije u društvu, Goran Bogdan je na konferenciji za novinare Festa primetio da je tu zapravo bitna treća tema.
“Hteli smo da ostavimo dosta toga otvorenog, što je dosta riskantan potez. Toga smo bili svesni, ali smo želeli da to ne bude film o pedofiliji ili homofobiji nego čisto o različitosti, o onima koji su na bilo koji način drugačiji. To je dosta hrabro i sklisko. Nakon premijere sukobljavali smo se sa pitanjima da li mi pravdamo ili pedofiliju ili homofobiju, ali ne - cilj nam je samo bio da otvaramo pitanja. Time smo se bavili, nismo zauzimali puno stavova. Mnogi su nam rekli da smo trebali, ali nekako i Branko i ja i svi smo se složili da je to naša poanta, pa kud puklo da puklo”, izjavio je Bogdan 28. februara u Sava centru, dodajući da i pored pomenutih komentara, Šmitov film u Hrvatskoj nije izazvao sablazan.
Goran Bogdan
Lik Mirana, prema oceni voditelja razgovora Ivana Aranđelovića, vrlo je zahtevan za glumca jer ima dva lica – jedno je lice lokalnog župnika, smirenog čoveka, vrlo posvećenog religiji i veri, a drugo je privatno, gde zna i da rizikuje svoj život.
Bogdan je istakao da nema dobro napisanog lika koji nije sa dva tri ili više lica.
“Nije bilo lako to igrati, ali ja i volim kad nije lako. Volim uloge za koje ne znam ni do dan danas da li sam ih dovoljno ispitao. Meni je rad na ovom filmu osobno bio gušt. Mislim da bi svakom glumcu tako komplicirana uloga bila drag izazov”, rekao je Bogdan, koga je publika u Srbiji jesenas gledala u seriji “Senke nad Balkanom”, a trenutno može da ga vidi i u američkoj seriji “Fargo” (na RTS-u).
Dečake u filmu “Agape” igraju mladi srpski glumci Pavle Čemerikić i Denis Murić (inače partneri iz filma “Ničije dete”), koji su izrazili zadovoljstvo zbog lepog iskustva i dobre saradnje sa celom ekipom.
Ekipa filma Agape
Upravnika doma za dečake igra hrvatski glumac Dražen Šivak, čest saradnik Branka Šmita.
“Ono što je bilo lepo na snimanju, što je danas možda i luksuz, jeste da nam je Branko dao prostor. Umeo je reći - danas radimo samo jednu scenu, na primer, sa Ivom Gregurevićem, daćemo si prostora da probamo, da vidimo kako ćemo i tako dalje”, prisetio se Šivak.
Šivak je rekao da je previše jednostavno reći da je to film o pedofiliji ili o homofobiji.
“Stavi se takav naslov i onda ljudi misle da znaju o čemu se radi. Međutim, nije tako. Iza toga se kriju neke teme, kao što je slučaj i kod svakog tabua. Ovde je reč i o različitosti i o nekim interesnim grupama koje se tu upliću, kao što je crkva, kao što je edukacija itd”, rekao je Šivak.
Miroljub Vučković iz Filmskog centra Srbije, koji odavno poznaje Šmita, bio je u ranoj fazi nastanka scenarija za film “Agape” neka vrsta savetnika u vezi sa upotrebom Biblije u toj priči.
“Puno smo razgovarali, bio sam mu kao sparing partner koji je komentarisao stvari. Kasnije, tokom razvoja projekta, film je odstupio od Biblije, a otišao je ka tananoj, rafiniranoj duhovnosti”, ocenio je Vučković.
Film “Agape” na programu je 28. februara i 1. marta u Sava centru, a 2. marta biće prikazan u bioskopu Cinegrand – Capitol park u Rakovici.
U Glavnom takmičarskom programu Festa je ukupno 16 filmova, među kojima su i oni koji tretiraju goruće društvene i socijalne teme, ali i oni koji na izuzetan način približavaju ličnosti koje su svojim stvaralaštvom inspirisale generacije, a većina njih nije otkupljena za bioskopsko prikazivanje.
Filmove će ocenjivati žiri koji čine Milčo Mančevski, Jovan Jovanović, Elma Tataragić, Mila Turajlić i Gordan Kičić.
Festivalski sajt je fest.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u PRILOGU (pdf)
*Foto: Dušan Milenković
(SEEcult.org)