• Search form

10.12.2009 | 14:56

Otvaranje MSU Zagreb

Najveća investicija u kulturi Hrvatske nakon osamostaljenja - novi Muzej suvremene umjetnosti, otvoren je posle šest godina izgradnje, najpre za novinare, kustose i muzealce, dok će glavna svečanost trodnevne ceremonije proteći 11. decembra u prisustvu brojnih zvanica i državnih zvaničnika, uz brojne instalacije umetnika i direktan TV prenos.

Program svečanog otvaranja MSU obuhvata niz zbivanja ispred, iznad i unutar prostora zgrade na Aveniji Dubrovnik u Novom Zagrebu, a gosti će se okupljati od 18 sati na južnom ulazu, gde će ih zabavljati muzičari na pozornici na otvorenom.

Otvaranje MSU Zagreb

Najveća investicija u kulturi Hrvatske nakon osamostaljenja - novi Muzej suvremene umjetnosti, otvoren je posle šest godina izgradnje, najpre za novinare, kustose i muzealce, dok će glavna svečanost trodnevne ceremonije proteći 11. decembra u prisustvu brojnih zvanica i državnih zvaničnika, uz brojne instalacije umetnika i direktan TV prenos.

Program svečanog otvaranja MSU obuhvata niz zbivanja ispred, iznad i unutar prostora zgrade na Aveniji Dubrovnik u Novom Zagrebu, a gosti će se okupljati od 18 sati na južnom ulazu, gde će ih zabavljati muzičari na pozornici na otvorenom.

Na led ekranu na zapadnoj fasadi biće projektovan video rad umetnice Nike Radić “Tulum”, snimljen upravo za tu priliku, a program svečanog otvaranja počeće u 20 sati, uz direktan prenos na HTV-u.

MSU će otvoriti predsednica hrvatske vlade Jadranka Kosor i gradonačelnik Zagreba Milan Bandić, koji je i predsednički kandidat, a goste će pozdraviti i ministar kulture Božo Biškupić i direktorka MSU Zagreb Snježana Pintarić, koja je na toj funkciji od 1998. godine.

Uslediće polusatni obilazak stalne postavke i zgrade, a istovremeno će biti mini-otvaranja umetničkih instalacija, brojni muzički programi i nastupi umetnika perfomansa.

Najavljena je instalacija "Tobogan" svetski poznatog belgijskog umetnika Carstena Höllera, zatim "Oči pročišćenja" poljskog umetnika Miroslawa Balke, te “Posthistorijski diptih” Brace Dimitrijevića i, na krovnoj terasi, instalacija “Umetnik pri radu" Dalibora Martinisa.

Ispred muzeja biće otvorena instalacija "Okviri" Ivane Franke, Lee Pelivan i Tome Plejića, a na krovu "Bojno polje" Antuna Božičevića, dok će instalacija "Alkemijski poliptih" Silvija Vujičića biti predstavljena u muzejskom dućanu.

U multimedijalnoj dvorani najavljena je projekcija filma o izgradi MSU-a u produkciji HTV-a.

Ceremoniju otvaranja režira Krešimir Dolenčić, a sva događanja biće popraćena projekcijama video-mapinga na zgradi muzeja, dok će se na ekranu na zapadnoj fasadi moći pratiti zbivanja u unutrašnjosti, najavio je MSU.

U centru pažnje biće i prva stalna postavka, nazvana “Zbirke u pokretu”, čiji su autori kostosi Nada Beroš i Tihomir Milovac.

Druga velika izložba je “Akvizicije 2004-2009”, a posetioce očekuje i izložba “Muzej pre Muzeja”, izbor fotografija Jasenka Rasola koji je pratio šestogodišnji nastanak muzejske zgrade.

Vrata MSU za najširu javnost biće otvorena 12. decembra.

Prema statističkim podacima, MSU Zagreb je najveća kulturna ustanova i prva te vrste u Novom Zagrebu, ukupne površine 14.500 kvadratnih metara, od čega je 5.000 namenjeno za izlaganje.

Direktorka Snježana Pintarić izrazila je uverenje da će se Muzej nametnuti raznovrsnim programom kao novo zagrebačko kulturno središte, te postati dnevni boravak Zagrepčana, mesto porodičnih okupljanja, zabave i sticanja novih spoznaja.

Novi MSU Zagreb imaće tri apartmana za rezidencijalne programe za kustošku razmenu, a osmišljen je kao centar kulture, komunikacije i mesto događanja,

Imaće i multimedijalnu dvoranu sa 230 mesta, a veliki deo je predviđen i za edukaciju javnosti kako bi se posetioci što više zadržali u muzeju. U tom smislu biće organizovani i događaji za cele porodice, a misija muzeja ostaće pre svega praćenje i prezentovanje savremene umetnosti.

Stalna postavka MSU Zagreb, čiji su autori Nada Beroš i Tihomir Milovac, postavljena je na 3.500 kvadratnih metara prostora, a koncpirana je kao “Zbirke u pokretu”, odnosno činiće je pet tematskih celina.

Među radovima u novoj stalnoj postavci su i dela Marine Abramović, Brace Dimitrijevića, Dalibora Martinisa, Sanje Iveković, Dimitrija Bašičevića Mangelosa, Olega Kulika, Katarzyne Kozyre, grupe IRWIN, Nam June Paika, Miroslawa Balke, Chen Zhena... izabranih iz bogatog fundusa od 12.000 umetničkih radova.

Na 1.500 kvadrata biće tradicionalna izložba muzejskih akvizicija, među kojima su radovi Ane Horvat, Ivana Marušića Klifa, Tanje Perišić, Waltera Leblanca, Dube Sombolec, Ines Krasić, Vjenceslava Richtera...

Među prvim izložbama tokom 2010. godine najavljena je retrospektiva Aleksandra Srneca i evropska premijera novog ciklusa radova britanskog umetničkog para Džilbert i Džordž (Gilbert & George), u saradnji sa Tejt Modern.

Retrospektiva Srneca “Nevidljiva prisutnost” predstavljena je već u Varaždinu, u saradnji s kolekcijom Marinka Sudca. Na izložbi će biti prikazan Srnecov grafički i dizajnerski opus, luminokinetički radovi, crteži i slike, te animacije i arhitektonske dekoracije sa oko 400 eksponata i nekoliko ambijentalnih soba, a pratiće je opsežna monografija s tekstovima Ješe Denegrija, Feđe Vukića i Hrvoja Turkovića, kao i poseban katalog.

U februaru će biti otvorena i izložba T-Htnagrade, odnosno pobednika trećeg godišnjeg konkursa koji organizuju MSU Zagreb i hrvatski Telekom, dok će u aprilu biti otvorena izložba “Par levih cipela - Reality Check u Istočnoj Evropi”, u saradnji sa Kunstmuseumom Bochum.

Problematizujući komunističku prošlost istočnoevropskih zemalja i njihovih društava, s fokusom na trenutno stanje takozvanih tranzicionih i posttranzicionih zemalja, izložba će predstaviti radove niza evropskih umetnika koji su odigrali važnu ulogu u formiranju slike o istočnoevropskoj umetnosti i njenom (re)pozicioniranju na svetskoj umetničkoj sceni, poput Miroslawa Balke, Šejle Kamerić, Andreje Kulunčić, grupe IRWIN, Sanje Iveković, Dalibora Martinisa, Nedka Solakova, Jaana Toomika…

U maju će biti prvi put u Evropi otvorena izložba velikog ciklusa poslednjih radova Gilberta i Džordža “Jack Freak Pictures”, najvećeg koji su do sada realizovali. Ciklus “Jeack Freak Pictures“ oživljava savremeni život u kojem su Gilbert i Džordž istovremeno umetnici i umetničko delo, stvorioci i stanovnici univerzuma u kojem su temeljne i najdublje vrednosti ljudskog postojanja opisane kroz koloplet znakova, prizora, tekstova, reči koji se svi mogu prepoznati na ulicama bilo kojeg grada na svetu i pronaći u svakodnevnom govoru.

Za jesen je najavljena izložba Danice Dakić, mlade umetnice iz Bosne i Hercegovine koja je završila studije u Sarajevu i Beogradu, a od 1988. godine živi u Diseldorfu.

Na jesen će biti otvorena i izložba Donacije Murtić, odnosno izbor radova iz izuzetno bogatog predloga donacije porodice Eda Murtića Gradu Zagrebu. Donacija obuhvata radove Murtića od njegovih najranijih studentskih početaka do poslednje izložbe 2004. u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu.

Kraj 2010. i početak 2011. obeležiće izložba “Izbor iz FRAC-ovih zbirki - Moć pogreške”, koja predstavlja izbor radova umetnika zastupljenih u Francuskim regionalnim fondovima savremene umetnosti.

Gradnja novog MSU Zagreb započeta je pre šest godina, a još nije poznata završna cifra troškova, koja bi obuhvatila i otkup zemljišta, kao i izgradnju celokupne infrastrukture, uključujući i put.

Za samu izgradnju zgrade utrošeno je 30 miliona evra.

Želja za proširenjem MSU postoji još od 60-ih godina 20. veka, najpre radi nacionalnog i međunarodnog značenja zbirki koje su se čuvale u neprikladnim uslovima i nisu u celini bile dostupne javnosti.

Na međunarodnom konkursu 1999. godine pobedio je projekat arhitekte Igora Franića, a gradnja zgrade počela je 2003. zajedničkim sredstvima Grada Zagreba i Ministarstva kulture Hrvatske.

Izložbeni prostori su na tri sprata, a omogućavaju fleksibilan odnos stalne postavke i prostora povremenih izložbi.

Na zapadnoj fasadi zgrade je veliki led ekran za projekcije radova u muzeju (90 metara iz tri segmenta), ali i onoga što se dešava izvan muzejske zgrade u koju će sredom biti moguće ući besplatno, a najavljeni su i popusti za porodične posete i đake.

Severna strana nove zgrade, okrenuta prema gradskom parku, predviđena je za izložbe na otvorenom. Prizemlje je u potpunosti namenjeno raznovrsnim sadržajima za posetioce - od prostora za likovne radionice, knjižnice s čitaonicom, do manjeg izložbenog prostora, multimedijalne dvorane, muzejskog dućana i restorana.

Nova zgrada omogućiće i svakodnevno odvijanje najrazličitijih programa - od likovnih radionica do filmskih projekcija, pozorišnih predstava i
koncerata.

MSU Zagreb sadrži Zbirku crteža, grafika, plakata i radova na papiru, kao i zbirke filma i videa, fotografije, medijske umetnosti, skulpture i Zbirku slikarstva.

Pojedine zbirke posebno se ističu zbog specifične i iscrpne zaokruženosti pojedinih tematskih i stilskih celina, kao i zbog internacionalnog karaktera, poput zbirke konstruktivističke i kinetičke umetnosti, čiji temelj čine dela umetnika međunarodnog pokreta Nove tendencije (Julije Knifer, Ivan Picelj, Aleksandar Srnec, Vjenceslav Richter, Miroslav Šutej, Almir Mavigner, Otto Piene, Victor Vasarey, Piero Dorazio, Piero Manzoni, Jesus Raphael Soto).

Muzej čuva i donacije, kao što su kompleksna umetnička zbirka Benka Horvata, celovit nadrealistički slikarski opus slikara Josipa Seissela (Donacija Silvane Seissel), te posebna zbirka arhitekta Vjenceslava Richtera i Nade Kareš Rićter u njihovoj porodičnoj kući na Vrhovcu. Muzeju se 2006. priključio Arhiv Toše Dabca, smešten u nekadašnjem ateljeu tog zagrebačkog fotografa, a poslednju veliku i zaokruženu akviziciju predstavlja Atelje Kožarić.

Istorija MSU počela je 21. decembra 1954. godine, kada je odlukom tadašnjeg Narodnog odbora grada Zagreba osnovana Gradska galerija suvremene umjetnosti, koja je odmah počela da stvara fundus i deluje kao muzejska ustanova prema savremenim muzeološkim principima i potrebama toga vremena.

MSU je današnji naziv za Galerije grada Zagreba koje su se sastojale od Galerije suvremene umjetnosti, Centra za fotografiju, film i televiziju, Zbirke Benko Horvat, te Odjela knjižnice i dokumentacije, a u istom su sklopu, do osamostaljivanja, delovali Atelijer Meštrović (danas Fondacija Meštrović), Galerija primitivne umjetnosti (Hrvatski muzej naivne umjetnosti) i Zbirka “Jozo Kljaković” (danas pod upravom Centra za likovni odgoj).

Zbog skromnih prostornih uslova u kojima je bio smešten, najpre u baroknoj palati Kulmer u starom gradskom jezgru - na Katarininom
trgu, MSU nikada nije imao stalnu postavku, a nakon dugogodišnjeg nastojanja da se smesti u prikladniji prostor, 1998. godine doneta je odluka o izgradnji novog muzeja u Novom Zagrebu.

Kamen temeljac je postavljen 17. novembra 2003.

Novi MSU Zagreb predstavljen je proteklih mesec dana i u srodnim institucijama u Sarajevu (Ars Aevi), Budimpešti (Ludwig Museum) i bečkom Kunsthalle, beogradskom MSU, Kunstahusu u Gracu, Modernoj galeriji u Ljubljani.., a čelnici tog muzeja uvereni su da će novim prostorom, koncepcijom postavki i inovativnim pratećim sadržajima, privlačiti publiku iz svih okolnih zemalja, pa i šire.

Za goste iz zemalja regiona organizovan je dolazak na otvaranje nove zgrade.

Sajt MSU Zagreb je www.msu.hr

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.