• Search form

05.09.2012 | 12:22

Osvešćena (ulična) umetnost

Osvešćena (ulična) umetnost

Muzej ulične umetnosti (MUU) predstavlja od 6. do 9. septembra na nekoliko lokacija u novozagrebačkom kvartu Siget najveću do sada postavku koju čine radovi politički i socijalno osvešćenih umetnika.

Reč je o radovima koji neposredno komuniciraju s publikom, te putem kolaboracijskih projekata tematizuju i aktuelizuju pitanja reciklaže, kao i položaja i afirmacije mladih hrvatskih umetnika, saopštio je MUU, koji je za 9. septembar najavio otkrivanje divovske skulpture (Giant Robot) od recikliranog drveta britanskog kolektiva ROBOTS ispred zgrade Hrvatskog društva likovnih umetnika (HDLU), nakon čega će uslediti velika žurka povodom otvaranja.

     Ninjatiger

Odabrana grupa od devetoro domaćih i stranih umetnika započeće 6. septembra rad na crtanju murala na nekoliko lokacija u Sigetu.

Među učesnicima projekta “MUU u SIGETUU” najavljena su i dva umetnika koja se u svojim radovima bave političkim i socijalnim temama, odnosno kritikama. Jedan od njih je Escif, jedan od najpoznatijih uličnih umetnika u svetu, tajanstveni Španac poznat po minimalnim crtežima sa vrlo snažnim antikapitalističkim porukama. Drugi je Belgijanac Isaac Cordal koji radi male cementne figure i slaže ih u minijaturne setove, takođe vrlo politički osvešćene, a potom ih smešta na ulice.

    Escif

Najavljeni su i mladi umetnici Agostino Iacurci iz Italije, koji je u samo dve godine rada postao nezaobilazna figura svetskog street arta, te Emaemaema, njegova stilski raznovrsna koleginica iz Srbije, jedna od značajnijih pripadnica beogradske scene. Učestvuje i Malarky, jedan od mnogobrojnih gostiju iz Velike Britanije, umetnik živahnog crteža za koga se pretpostavlja da će se najviše svideti novozagrebačkoj deci.

      Isaac Cordal

Učestvuju i umetnici koji su radili prošle godine u Dugavama - Sretan Bor, Ninjatiger, Pekmezmed i Emir Šehanović ESH.

Prema rečima organizatorke i koordinatorke “MUU u SIGETUU” Ivane Vukšić, tim projektom se nastavlja širiti kulturna ponuda izvan gradskog centra u delove grada gde je retka ili je uopšte nema.

Ističući da je ulična umetnost najneposredniji oblik umetničkog stvaranja i direktne komunikacije umetnika sa svima, nije elitistička, nema odlaska u galerije, kupovine ulaznica i namenjena je svima, Ivana Vukšić je ocenila i da je MUU u proteklih nekoliko godina, koliko deluje, uspeo da doprinese promeni u percepciji ulične umetnosti u Zagrebu i dovede do njenog poboljšanja.

      Emaemaema

Prilikom potrage za lokacijama za crtanje u Sigetu, lokalno stanovništvo je bilo upoznato s fenomenom strit arta i uzbuđeno i radosno što će se tako nešto dešavati i u njihovom kvartu, dodala je Ivana Vukšić na nedavnoj konferenciji za novinare.

MUU je najavio i dva kolaboracijska angažovana projekta, uključujući saradnju sa jednom od najstarijih likovnih organizacija u Hrvatskoj - HDLU-om. Prvi u nizu umetničkih projekata koje će te dve organizacije realizovati u naredne tri godine je gostovanje britanskog art kolektiva ROBOTS koja će na zgradi HDLU-a predstaviti divovsku skulpturu od recikliranog drveta.

    Robots u Zagrebu, radovi u toku

Direktorka HDLU-a Gaella Gottwald rekla je da realizacijom takvih projekata dve organizacije planiraju da podignu svest o važnosti reciklaže u svakodnevnom životu, te o očuvanju prirode, okoline i domaćih resursa, odnosno pokrenu eko-aktivizam kroz umetnost.

“U naredne tri godine planiramo pozvati po dvoje umetnika ili umetničkih kolektiva iz Koreje, Islanda, Finske, Kanade i Amerike da rade u Zagrebu, odnosno da se pozabave temom reciklaže. Svake godine radiće se, odnosno reciklirati, neki drugi materijal. U planu su predavanja i radionice reciklaže na kojima će se polaznicima približiti metode kućne reciklaže i upotrebe raznog odbačenog materijala”, kazala je Gaella Gottwald.

      Malarky

Drugi kolaboracijski projekat, “Lice s plakata”, nastaje u saradnji MUU-a i šest zagrebačkih kulturnih centara, a kritički se odnosi prema uzurpacije javnog prostora (pre)velikim brojem reklamnih plakata, bilborda koji neretko zauzimaju gotovo svaki vidljivi zid stambenih zgrada i uopšte zauzimaju veliki medijski prostor, a bave se temama i osobama koje nisu ni od kakvog značaja za javno dobro.

Lice s plakata” bavi se tematizovanjem problema nemogućnosti dobijanja istog tog javnog prostora za predstavljanje radova mladih umetnika. Stoga će se na zidovima u šest zagrebačkih kvartova svojim autoportretima javnosti direktno predstaviti neki od najboljih hrvatskih mladih umetnika za koje domaća javnost uglavnom ne zna ni ko su, ni čime se bave: Stipan Tadić, Miron Milić, OKO, Vanja Trobić, Jelena Bando, te dvojac koji deluje pod imenom Artuditu.

“Nadamo se da ćemo ovim projektom makar potaknuti raspravu o položaju mladih umetnika danas i o prekomernom korišćenju javnog prostora za privatne interese. Javnost o tome i ne razmišlja, jer smo se svi na takvu situaciju već navikli, no mišljenja sam da se radi o bitnoj temi s kojom bi se hrvatsko društvo trebalo pozabaviti”, rekla je Ivana Vukšić.

Projekat “MUU u SIGETUU” organizuje Centralna jedinica, neprofitno udruženje osnovano 2009. godine u svrhu promovisanja, razvitka i unapređenja kulture i umetnosti, podsticanja kreativnosti, te stvaranja platforme za razmenu znanja i veština.

Partneri su: Grad Zagreb, hrvatska ministarstva kulture i zaštite okoline i prirode, EUNIC, British Council, Italijanski institut za kulturu, Gete Institut Zagreb, HDLU, centri za kulturu Zagreb, Ginger, Pukovnik...

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r