• Search form

25.02.2009 | 18:45

Osuda diskriminacije, smene?

Otkazivanje konferencije za novinare Gej-strejt alijanse (GSA) u Sava centru i protest grupe aktivista te organizacije na premijeri filma “Milk” na 37. FEST-u izazvali su brojne reakcije, uglavnom uz osudu diskriminatorske odluke rukovodstva Sava centra, ali i zahteve za njegovu smenu, koja je još neizvesna.

Osuda diskriminacije, smene?

Otkazivanje konferencije za novinare Gej-strejt alijanse (GSA) u Sava centru i protest grupe aktivista te organizacije na premijeri filma “Milk” na 37. FEST-u izazvali su brojne reakcije, uglavnom uz osudu diskriminatorske odluke rukovodstva Sava centra, ali i zahteve za njegovu smenu, koja je još neizvesna.

Povodom protesta GSA, koji će godišnji izveštaj o stanju ljudskih prava LGBT osoba u Srbiji predstaviti 26. februara u Centru za kulturnu dekontaminaciju, razvila se i živa diskusija na internetu, uz gotovo opštu osudu Sava centra, ali i pojedine kritike na račun GSA zbog načina protesta.

Dvadesetak aktivista GSA pokušalo je 25. februara da spreči projekciju filma “Milk” u Sava centru - izlaskom na binu i uzvikivanjem “Smrt homofobiji”, ali ih je obezbeđenje uklonilo posle izvesnog vremena. S obzirom da mnogi u sali nisu bili upoznati sa razlozima protesta, niti su mogli da čuju i vide šta se tačno dešava, bilo je i negodovanja i zvižduka iz publike zbog ometanja projekcije.

Nadležni u gradskoj vlasti, iako su osudili postupak rukovodstva Sava centra, koje je javno preduzeće, još se nisu izjasnili u vezi sa zatraženim ostavkama nadležnih, uz obrazloženje da još prikupljaju zvanične informacije o razlozima otkazivanja konferencije GSA.

Slično su reagovali i u Socijalističkoj partiji Srbije, kojoj Sava centar pripada prema koalicionom dogovoru.

Od predstavnika vlasti prvi se izjasnio državni sekretar u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava Marko Karadžić, koji je ocenio neposredno posle protesta GSA da bi najmoralnije bilo da rukovodstvo Sava centra podnese ostavke, a u suprotnom da mora biti smenjeno.

Karadžić je izjavio za TV B92 da posebno iznenađuje što je konferencija GSA otkazana ne zbog problema s prostorom ili tehničkih problema, već zbog samog organizatora i teme o kojoj je trebalo da bude reč.

Ministar kulture Srbije Nebojša Bradić izjavio je Pinku da odluka Sava centra zabrinjava i naglasio potrebu poštovanja tekovina demokratije, posebno u uslovima osetljivim na različite nove i drugačije senzibilitete, u kojima se ovakve reakcije često ponavljaju.

Zaštitnik građana Saša Janković ocenio je u saopštenju da je potez rukovodstva Sava centra “nedozvoljen i neshvatljiv”, dodajući da mora biti utvrđena odgovornost za veliku štetu koja je naneta i toj javnoj instituciji i društvu uopšte.

Ostavke rukovodstva Sava centra zatražili su Nezavisno udruženje novinara Srbije i brojne nevladine organizacije, koje su najavile i da će do tada bojkotovati Sava centar i neće u njemu organizovati bilo kakve skupove.

Direkcija FEST-a ogradila se odmah nakon premijere filma “Milk” od protesta aktivista GAS i, izvinjavajući se publici, zamolila sve da se festivalska scena i projekcije ne zloupotrebljavaju za bilo čije sukobe i nesporazume.

Festival sa tim događajem “nije imao nikakve veze, niti ikakve informacije, jer je taj protest izazvan načinom saradnje između Sava centra i Medija centra”, saopštila je Direkcija FEST-a.

Medija centar, koji koristi prostor Sava centra, izvinio se Gej-strejt alijansi (GSA) što nije uspeo da je zaštiti od diskriminacije i ogradio od odluke rukovodstva Sava centra da otkaže konferenciju za novinare te organizacije zbog prirode njenog delovanja.

Direktorka Medija centra Ofelija Backović Šami navela je u saopštenju da se to preduzeće od 1. februara nalazi na novoj adresi (Terazije 3), ali zbog renoviranja tog prostora sve događaje i dalje organizuje u Sava centru, plaćajući zakup unapred - po događaju i uz prethodno dostavljanje liste termina s podacima o temama i učesnicima konferencije.

“Održavanjem konferencije (GSA) ‘na nekom drugom mestu’ jeste pronađeno trenutno rešenje za ovaj slučaj, ali ostaje pitanje kako ostvariti pravo na jednakost i prava na različitost u Srbiji”, naveo je Medija centar, podsećajući da je nastao u periodu kada je u Srbiji bilo teško i opasno govoriti i misliti slobodno, pa su i njegove prostorije i tim uvek bili na raspolaganju medijima, nevladinim organizacijama i svim građanima koji se, upravo misleći slobodno, zalažu za demokratizaciju društva u Srbiji što podrazumeva poštovanje ljudskih prava.

Medija centar je istakao i da može da garantuje da u njegovim novim prostorijama neće biti mesta za diskriminaciju i homofobiju.

Proteste zbog homofobije opisuje i film “Milk” Gasa van Santa, i to pre 30 godina u San Francisku i SAD.

Milk je bio prvi homoseksualac koji je 1977. godine, posle više pokušaja, izabran za člana Borda supervizora San Franciska. To mu je uspelo nakon što je shvatio da je za pridobijanje podrške dovoljnog broja birača, ali i za opstanak gej pokreta uopšte, neophodno ubediti i pripadnike homoseksualne zajednice da se otvore i u svojim okruženjima priznaju seksualno opredeljenje, jer će tako i ostali shvatiti da ih ima mnogo i da gotovo svako ima nekog bliskog ili prijatelja i kolegu ko je homoseksualne orijentacije.

Sve se to dešavalo u jeku kampanje konzervativaca za zabranu rada učitelja koji su homoseksualci, koju je Milk pragmatičnim političkim potezima i savezništvima uspeo da spreči.

Iako mu je više puta prećeno smrću zbog aktivizma, ubio ga je, zajedno sa gradonačelnikom, neuspešni kolega iz Borda, ljubomoran zbog njegovog uspeha. Osuđen je na minimalnu kaznu zatvora od pet godina. Iako je ubio dvojicu ljudi, sud je zaključio da je bio poremećene svesti zbog toga što je navodno jeo previše brze hrane.

Milkov dugogodišnji partner, koga je upoznao još početkom 70-ih u Njujorku, kada je radio kao službenik i sam skrivao da je gej, nastavio je borbu za prava homoseksualaca i posle njegove smrti.

Milk je ostao legenda u američkoj političkoj istoriji, a jedna od osnovnih poruka filma je da uvek postoji nada i da je treba negovati.

Šon Pen ga uverljivo tumači i ljubavnim, i u scenama aktivizma i političke borbe za jednaka prava svih, koju je, kako je poručio i na dodeli Oskara, neophodno nastaviti.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r