Omladinski kulturni centri
Arhivska građa i metodologija, korišćeni tokom radionice o omladinskim kulturnim centrima u Beogradu, čine novu izložbu u Magacinu u Kraljevića Marka, koji je i sam već nekoliko godina pod znakom pitanja.
Izložba “Omladinski kulturni centri Beograda”, koju je moguće obići od 30. juna do 3. jula, rezultat je kolektivnog istraživanja, a prema navodima autora, trebalo bi da otvori prostor za dalje kritičko promišljanje nastanka, rada i transformacije tih institucija.
Tema radionice bio je proces transformacije omladinskih ustanova kulture nastalih u vremenu socijalističke Jugoslavije u institucije nacionalne neoliberalne kapitalističke države. Značajan broj institucija u SFRJ osnovan je sa ciljem da se otvari prostor za omladinu i studente, a među njima su: Tribina mladih u Novom Sadu (1954), Dom omladine Beograda (1964), Studentski kulturni centar (SKC) u Beogradu (1968), Dom kulture Studentski grad (DKSG) u Beogradu (1971), te Studentski kulturni centar u Novom Sadu, Omladinski klub “Sonja Marinković” u Novom Sadu...
Kao polazna osnova za rad, odabrane su tri ustanove iz Beograda: Dom omladine, SKC i DKSG, nastali kao rezultat socijalističke kulturne politike Jugoslavije koja je čvrsto povezivala kulturu i obrazovanje.
Iako nisu osnovani u istim društveno-političkim okolnostima i sa istovetnim ciljevima, dugoročno su poslužili kao institucionalne platforme u okviru kojih je pružana podrška alternativnoj i autonomnoj umetničkoj produkciji, naročito mlađe generacije. Istovremeno, omladinske institucije kulture bile su mesta konstantnih ideoloških sukoba, omogućavale su proizvodnju različitih umetničkih praksi, više ili manje političnih, kao i različite stepene socijalizacije mladih.
Analiza “transformacija” tih ustanova, prema navodima autora izložbe, pokreće pitanja u kojoj meri se njihova transformacija može vezati za određeni vremenski period jasno određen ekonomsko-političkim promenama, a u kojoj meri je bila rezultat protivrečnosti u politikama omladinskih kulturnih centara koje su vidljive od njihovog nastanka?
U radu na izložbi i radionici učestvovali su: Ana Krstić, Jovanka Vojinović, Milja Radovanović, Vladimir Miladinović, Sava Jokić, Borjan Grujić, Vladimir Bjeličić, Luka Ilić, Ivana Jovanović, Jagoda Šarić, Vida Knežević, Mirjana Dragosavljević, Dejan Vasić i Marko Miletić.
Gosti predavači tokom radionice bili su: Maida Gruden, Aleksandra Sekulić, Branko Dimitrijević, Svebor Midžić, Jelena Vesić i Stevan Vuković.
Izložbu i radionicu organizovao je Kontekst kolektiv, uz podršku Fondacije za otvoreno društvo.
(SEEcult.org)