Omaž Randiću i Nimiju
Jugoslovenska kinoteka podseća 14. septembra na nedavno preminulog filmskog reditelja i jednog od pionira srpskog filma Zdravka Randića (1925-2010), a dan kasnije podsetiće i na britanskog reditelja Ronalda Nimija (Neame, 1911-2010). Povodom Randićeve smrti krajem jula u 85. godini, u Muzeju Jugoslovenske kinoteke na programu je film “Tragovi crne devojke”, u kojem igraju legendarni glumci Pavle Vuisić iz Srbije i Boris Dvornik iz Hrvatske.
Jugoslovenska kinoteka podseća 14. septembra na nedavno preminulog filmskog reditelja i jednog od pionira srpskog filma Zdravka Randića (1925-2010), a dan kasnije podsetiće i na britanskog reditelja Ronalda Nimija (Neame, 1911-2010).
Povodom Randićeve smrti krajem jula u 85. godini, u Muzeju Jugoslovenske kinoteke na programu je film “Tragovi crne devojke”, u kojem igraju legendarni glumci Pavle Vuisić iz Srbije i Boris Dvornik iz Hrvatske.
Randić je debitovao filmom “Cipelice na asfaltu” sredinom 50-ih, a najznačajnije filmove, “Opklada” i “Tragovi crne devojke”, snimio je početkom 70-ih godina u poetskom ključu srpskog crnog realizma, prema scenarijima Živojina Pavlovića i Dragoljuba Ivkova.
Deo njegove stvaralačke zaostavštine su i filmovi “Zemljaci” (1963) i “Leptirov oblak” (1977).
Rođen na Krku 1925. godine, već tokom studija na Filozofskom fakultetu u Zagrebu pisao je pozorišne i filmske kritike i bavio se pozorišnom režijom, a profesionalno se za film opredelio 1948. godine, radeći u dokumentarnoj i igranoj produkciji kao saradnik režije.
Randić je bio jedan od inicijatora stvaranja filmskih radnih zajednica i novih formi produkcije, a autor je i više dokumentarnih filmova o značajnim ličnostima javnog života, kako je zabeležio Petar Volk u istorijsko-leksikonskim publikacijama “Srpski film” (1996), “Dvadeseti vek srpskog filma” (2001) i “Imenar srpskog filma” (2008).
Jugoslovenska kinoteka podsetiće 15. septembra i na engleskog reditelja Nimija - filmovima “Posejdonova avantura” (1972) sa Džinom Hekmanom (Gene Hackman), “Meteor” (1979) sa Šonom Konerijem (Sean Connery) i Natali Vud (Natalie Wood) i “Dosije Odesa” (1974) s Džonom Vojtom (John Voight) i Maksimilijanom Šelom (Maximilian Schell).
Nimi je bio asistent snimatelja na prvom zvučnom filmu Alfreda Hičkoka (Hitchcock), pre nego što je počeo da se bavio fotografijom i započeo karijeru u kojoj je producirao i režirao više od 70 filmova.
Preminuo je u junu na Beverli Hilsu u 99. godini.
Imao je nekoliko nominacija za Oskara za scenario, a Britanski filmski institut nazvao ga je pre nekoliko godina “živom inkarnacijom” filma, svojevrsnim “ljudskim spomenikom svetske baštine”.
Kinoteka je od početka septembra odala počast i Bekimu Fehmiuu, jednom od najvećih glumaca bivše jugoslovenske kinematografije, kao i
Denisu Hoperu i hrvatskom umetniku Tomislavu Gotovcu.
U završnici omaž programa Fehmiuu, 14. septembra su na programu jugoslovenski filmovi “Košava” (1974) Dragoslava Lazića i legendarni “Skupljači perja” (1967) Aleksandra Saše Petrovića.
U Kinoteci će od 16. do 19. septembra biti prikazana retrospektiva najboljih filmova na protekla tri izdanja festivala dokumentarnog filma BELDOCS, a povodom 44. BITEF-a, od 20. do 22. septembra biće održan tradicionalni prateći program “BITEF na filmu”, koji obuhvata izbor filmova rađenih na temu Frankenštajna.
Sajt Jugoslovenske kinoteke je www.kinoteka.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)