Omaž jahačima apokalipse
Izložba “4G” Lovre Lapuha u galeriji Greta u Zagrebu, koja će biti otvorena 12. januara, obuhvata četiri portreta pisca, filozofa i naučnika i svojevrsni je omaž jahačima apokalipse novog doba, odnosno pokretačima takozvanog novog ateizma.
Reč je o prepoznatljivom sadržajno razrađenom misaonom i slikarskom konceptu, kojim Lapuh poziva na komunikaciju sa posmatračem i njegovu reakciju.
Lica mislilaca 21. veka - Richarda Dawkinsa, Daniela Dennetta, Sama Harrisa i Christophera Hitchensa prezentovana su svako u svojoj interpretaciji, katkad se referišući na popularnu kulturu. Lapuh domene neuro-nauke, filozofije, religije, evolucione biologije i politike, utelovljuje svojim slikama velikih fiormata koje, kako je navela Marijana Paula Ferenčić, hipnotizuju, fiksiraju i provociraju uvek iznova pozivajući gledaoca na suočavanje sa vlastitim uverenjima. Lapuh istovremeno razotkriva vlastite nedoumice, sumnje, pa i svakodnevna ogorčenja prouzrokovana postojanošću ljudske gluposti i licemerja. Razlaže, secira, prokazuje, te ukazuje na neuralgične tačke sistema, pojedinaca i društva, ovaj put usmerenih na pitanje verskih i religijskih normi. Podvlači i akcentuje suštinu. Na kraju egzistencijalno daje svoj osvrt i sud, ali uvek ostaje u domenu vlastitog primarnog slikarskog medija.
“Slojevitost u smislu kompozicijske razrade, kao i ona sadržajnog koncepta, izbija na površinu energijom poteza, te razotkriva potku pozadinske priče kao okidača za asocijativnost vlastitih shvatanja i tumačenja”, a promišljenom likovnom retorikom i ikonografijom daje aktivan komentar vlastite pozicije u vremenu i društvu u kojemu se nalazi.
Detaljnoj razradi površine doprinose upisani znakovi i verbalne poruke, kao i sami naslovi dela kojima sugeriše, ne ostavljajući prostor za suvišne analize.
Njegova namera da na bogatoj strukturi upiše stvarnost, kako bi delovala na našu podsvest, pa zato ne podilazi, već svojom dinamikom traži i ciljano podbada. “Poziva nas tako da uistinu vidimo te da se zapitamo i pritom razotkrijemo. U tom procesu trajne potrage za spoznajom i samospoznajom, poziva na promišljanja izvan ideološkog i dogmatskog. To su upravo ona promišljanja koja izviru iz nas samih, a Lovro Lapuh ih pronalazi u umetnosti te iskazuje svojim platnima”, navela je Marijana Paula Ferenčić.
(SEEcult.org)