• Search form

20.02.2015 | 11:42

Olga Dimitrijević pobednica Konkursa Sterijinog pozorja

Olga Dimitrijević pobednica Konkursa Sterijinog pozorja

Dramska autorka Olga Dimitrijević iz Beograda pobednica je Konkursa Sterijinog pozorja za originalni domaći dramski tekst 2014. godine, a nagrađena je zbog izvanredne poetičnosti stila i društvene važnosti tema koji karakterišu tu dramu, kao i zbog snažnih scenskih potencijala.

Tekst Olge Dimitrijević “Kako je dobro videti te opet” tematizuje starost, usamlјenost, smrt, prolaznost, suočavanje sa promenama, slobodu i bezgraničnost lјubavi, značaj prijatelјstva, ali i nelojalnost i gramzivost, te konsekventnu borba za pravdu. Takođe, otvara i pitanja trulosti društvenog sistema, korupcije u pravosuđu i opšte nepravde prema nemoćnim pojedincima, naveo je u obrazloženju žiri koji su činili Ana Tasić, Miloš Latinović i Nikita Milivojević.

Žiri je jednoglasno doneo odluku o nagradi, a od 85 radova koji su pristigli na konkurs, u najuži izbor odabrao je i tekstove “Peti zidAleksandre Lukić, “Moj selfi i jaLjubinke Stojanović, “Usamlјeni pešakMihajla Palića i “ŽbonglaJordana Cvetanovića, saopšteno je na sajtu Pozorja.

Prema oceni žirija, tekstovi u najužem izboru odskočili su kvalitetom od svih ostalih pristiglih, koji su - u poređenju sa prošlogodišnjim konkursom, daleko slabiji.

Tekst “Kako je dobro videti te opet” Olge Dimitrijević, koja je ranije dobila nagradu Sterijinog pozorja za dramu “Radnici umiru pevajući”, bitno se izdvojio zbog specifičnosti stila, neobičnog susreta poezije i drame, jednostavnosti čistih emocija koje nosi i poetske stilizacije koja tu osećajnost pomera na polјe jedinstvene estetičnosti. Naslov drame, koji referira i na pesmu Novih fosila “Za dobra stara vremena”, sugeriše snažno osećanje nostalgije koje autentično i začudno prožima celu radnju.

Fragmentarne strukture, komad čini 17 scena uokvirenih prologom i epilogom.

Autorka teksta se, između ostalog, hrabro bavi graničnim temama, lјubavi i prijatelјstva između starih lјudi, kao i lјubavi između osoba istoga pola, pri čemu druga tema ne uklјučuje uobičajenije napadnu teatralnost, već neobičnu nežnost, toplinu zrelosti. Tekst “Kako je dobro videti te opet” bitno otvara i problem ejdžizma, diskriminacije starih lјudi u društvu koje favorizuje mladost. Takođe, poetski, ali i komički se ruše barijere između ovog i onog sveta, kroz njihovo diskretno preplitanje.

Žiri je u donošenju odluke bio vođen sledećim kriterijumima: da je tekst superiorno napisan u pogledu zapleta, likova, razvoja dramske radnje, da je značajan za savremenu publiku, ali i da ima i važan univerzalni smisao. Takođe, žiriju je bilo važno da tekst bude specifičan, ali i slojevit, da ima šire društvene, poetske, filozofske dimenzije, da se konkretne i pojedinačne teme i likovi koji se u tekstu tretiraju mogu iščitati iz različitih uglova.

Olga Dimitrijević, rođena 1984. godine, diplomirala je dramaturgiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Odbranila je master tezu "Telo narodne pevačice: Konstrukcije nacionalnih identiteta u Srbiji nakon 2000. godine", na odseku rodnih studija na Centralnoevropskom univerzitetu u Budimpešti 2009. Izvedeni su njeni tekstovi: "Internat" (Dadov, 2009), "Radnici umiru pevajući" (Hartefakt fond i Bitef, 2011), „Narodna drama“ (Pozorište Bora Stanković Vranje 2012) i „Stani da se pozdravimo“ u okviru projekta „Protok žudnje“ (TkH i CDU, Zagreb, 2014). Ostali projekti uklјučuju: kabare "Iza ogledala" (Kulturni centar Reks, 2012), kouredništvo knjige „Među nama – neispričane priče gej i lezbejskih života“ (Hartefakt fond, 2014), povremeni predavački rad na kvir i ženskim studijama u Beogradu, i dramaturški rad u pozorištu.

Pisala je pozorišne kritike za Vreme i Teatron i učestvovala na međunarodnim radionicama, seminarima i konferencijama koje se bave umetnošću, teorijom i rodnim studijama.

Nagrada će Olgi Dimitrijević biti uručena 29. marta na Dan Sterijinog pozorja u Novom Sadu.

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Belgrade Conceptual Artists
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r