Odložen dolazak Mihalkova u Beograd
Dolazak ruskog reditelja Nikite Mihalkova u Beograd, povodom svečanog pristupa u članstvo Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU), odložen je do daljeg.
SANU je kratko saopštila 28. februara da se, zbog novonastale situacije, odlaže pristupna beseda njenog inostranog člana Nikite Mihalkova, koja je bila planirana za 7. mart. O novom terminu SANU će blagovremeno obavestiti javnost.
Mihalkov je pominjan ranije i kao gost jubilarnog, 50. Festa, koji traje do 6. marta, ali organizatori nisu mogli da potvrde njegov dolazak ni pre započinja ruskih ratnih dejstava u Ukrajini.
Početkom februara potvrđeno je bilo samo da su “kontakti u toku”, kako je rekao gradski sekretar za kulturu Ivan Karl novinarima.
Organizatori Festa naveli su tada i da su od saradnika Mihalkova saznali da on nikome nije dao izjavu koja se pojavila bila u ovdašnjim medijima da neće doći.
Kusturica i Mihalkov, 2015, foto: Kustendorf
Mihalkov je trebalo da gostuje u dogledno vreme u Beogradu i predstavom “12” koju je režirao i u kojoj igra – kako je najavljeno bilo prošlog leta posle posete tadašnje upravnice Narodnog pozorišta Ivane Vujić Boljšom teatru u Moskvi.
Mihalkov je, inače, dobio 2015. status počasnog građanina Beograda, a početkom te godine bio je i gost festivala Kustendorf na Mokroj Gori, koji organizuje njegov kolega i prijatelj Emir Kusturica.
U oktobru 2014. godine održao je svetsku premijeru filma "Sunčanica" u Sava centru, u prisustvu mnogobrojnih ličnosti iz sveta filma i javnog života, među kojima su bili i tadašnji predsednik Srbije Tomislav Nikolić, ministri i ruski ambasador Aleksandar Čepurin. Mihalkov je ispraćen ovacijama posle tročasovnog filma, čija se radnja događa 1920. godine na Krimu.
Film se bavi evakuacijom belogardejaca sa Krima posle građanskog rata, uz evociranje 1907. godine kroz sećanje jednog oficira na ljubavnu romansu.
Mihalkov je izjavio uoči premijere da je “Sunčanica” ratni film, ali nije film o ratu, već o lјudima koji se pitaju kako je moglo da dođe do toga da braća počnu da ubijaju jedan drugog.
Poluostrvo Krim, inače, odlučilo je 2014. godine da se otcepi od Ukrajine i pripoji Rusiji.
Mihalkov je i 2013. godine boravio u Srbiji, povodom nagrade “Aleksandar Lifka” Festivala evropskog filma Palić za izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji.
Mihalkov je 1977. napravio prvi režiserski uspeh filmom “Nezavršeni komad za mehanički pijanino”. Usledile su “Crne oči” i “Urga”, za koje je dobio nagrade u Veneciji i Kanu, a zatim i njegov najpoznatiji film “Varljivo sunce” za koji je dobio Gran pri u Kanu i Oskara. Ogroman uspeh imao je i film “Sibirski berberin”, nakon koga se Mihalkov uključio u politički život Rusije, kao i u organizaciju Moskovskog filmskog festivala. Filmu se vratio 2007. godine ostvarenjem “12”, a zatim je snimio “Varljivo sunce 2”.
Nikita Sergejevič Mihalkov potiče iz veoma stare i poznate aristokratske familije - njegov otac Sergej Mihalkov napisao je reči i za sovjetsku i rusku himnu, dok mu je majka Natalija poznata ruska pesnikinja. Njegov rođeni brat je Andrej Končalovski, takođe čuveni ruski reditelj.
*Foto: Kustendorf
(SEEcult.org)