• Search form

10.01.2017 | 13:14

Odlazak Zigmunta Baumana

Odlazak Zigmunta Baumana

Uticajni poljski sociolog i filozof jevrejskog porekla Zigmunt Bauman (Zygmunt), jedan od najpoznatijih levičarski orijentisanih teoretičara i jedan od tvoraca koncepta postmodernizma, preminuo je 9. januara u 92. godini u Lidsu.

Bauman je preminuo u svojoj kući u Lidsu, gde je godinama živeo i radio kao profesor emeritus sociologije na tamošnjem univerzitetu.

Bio je jedan od najeminentnijih teoretičara različitih društvenih pitanja kao što su modernizam, Holokaust, potrošačko društvo, globalizacija, etika... Objavio je više od 60 knjiga, od kojih se mnoge ubrajaju u klasike sociološke i teorijske literature. Neke od njegovih najpoznatijih knjiga su "Modernost i Holokaust", "Tekući život", "Postmoderna etika", "Tekuća modernost", "Društvo pod opsadom"...

U jednoj od svojih najpoznatijih knjiga “Modernost i Holokaust”, Bauman je naveo da nacističko ubijanje Jevreja nije bilo samo povratak na varvarizam, već je povezano sa industrijalizacijom. Mašinerija moderne države je to omogućila, smatrao je Bauman.

Bauman je govorio i da ljudi ne biraju vlade koje će držati tržište pod kontrolom, već tržište na svaki način uslovljava vlade da drže ljude pod kontrolom. Takođe, smatrao je da je u vremenu globalizacije svet bogatih slobodan da ipunjava sopstvene interese bez obraćanja pažnje na ostale. Kao jedan ključni problema društva, Bauman je navodio pitanje zašto pošteni ljudi, koji su dobri muževi, komšije i itd, učestvuju u zločinima.

Bauman je trebalo da gostuje krajem novembra 2016. godine u Filozofskom teatru u zagrebačkom HNK-u, ali je gostovanje otkazao iz zdravstvenih razloga. U poruci organizatorima, izrazio je divljenje posvećenom, ozbiljnom i važnom poduhvatu koji su pred sebe postavili Filozofski teatar i Srećko Horvat.

“Želim vam svim svojim srcem moji daleki, ali dragi prijatelji, da nastavite s vašim prekrasnim i hrabrim radom, unatoč svim izazovima strme staze kojom se penjete!”, naveo je Bauman u poruci organizatorima, koju su preneli povodom njegove smrti.

Poznat kao moralni advokat siromašnih i obespravljenih u svetu globalizacije, Bauman je rođen 19. novembra 1925. godine u porodici jevrejskog porekla u Poznanju.

Od početka 70-ih živeo u Engleskoj, nakon što se suočio sa političkim progonom tadašnje poljske komunističke vlade. I sam je bio posvećeni komunista za vreme i nedugo posle Drugog vetskog rata, a jedno vreme je bio i saradnik Vojne obaveštajne službe i oficir Službe unutrašnje bezbednosti (KBW). U to vreme je počeo i da studira sociologiju na Akademiji društvenih nauka u Varšavi, a potom se prebacio na filozofiju na Univerzitetu u Varšavi, jer su studije sociologije bila privremeno izbačene iz kurikuluma kao “buržoaska” disciplina. Nakon što je završio poslediplomske studije, postao je 1954. godine predavač na Univerzitetu u Varšavi, gde je ostao do 1968.

Za vreme boravka na Londonskoj školi ekonomije, gde mu je mentor bio Robert Mekenzi, pripremio je sveobuhvatnu studiju o britanskom socijalističkom pokretu. Tu svoju prvu knjigu objavio je najpre u Poljskoj 1959. godine, dok je u prevodu na engleski, kao izmenjeno izdanje, izašla 1972.

Bauman je prvobitno bio blizak ortodoksnoj marksističkoj doktrini, ali je pod uticajem Antonija Gramšija i Georga Zimela, postajao sve više kritički nastrojen prema poljskoj komunističkoj vladi. Suočen sa sve jačim političkim pritiskom, poebno posle događaja 1968. godine, kada su se mnogi intelektualci našli pod udarom vlasti, Bauman je izašao iz partije, izgubio je posao na Univerzitetu u Varšavi, a potom je morao da se odrekne i državljanstva da bi mu bilo dozvoljeno da napusti zemlju. Najpre je otišao u Izrael, gde je predavao na Univerzitetu u Tel Avivu, a potom je prihvatio posao na Univerzitetu u Lidsu, koji je 2010. godine osnovao Institut Bauman. Od tada je objavljivao gotovo isključivo na engleskom.

*Foto: Wikipedia, Forumlitfest - Own work, CC BY-SA 3.0

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r