• Search form

11.09.2018 | 11:14

Od dijaspore do... na Cetinju

Od dijaspore do... na Cetinju

Narodni muzej Crne Gore predstavlja od 11. septembra izložbu “Od dijaspore do različitosti” (From Diaspora to Diversities), koja je deo istoimenog regionalnog projekta pokrenutog sa idejom da se kroz umetničke produkcije i prakse autora različitih generacija razmotri fenomen dijaspore u savremenim kontekstima.

Na izložbi u CGU “Miodrag Dado Đurić” na Cetinju, realizovanoj u saradnji sa Remontom – nezavisnom umetničkom asocijacijom iz Beograda, nosiocem tog projekta, učestvuju umetnici: Mladen Bundalo, diSTRUKTURA, Adrijana Gvozdenović, Ivana Ivković, Mirko Nikolić, Nada Prlja, Vahida Ramujkić i Neli Ružić.

Postavka je koncipirana kroz izbor umetničkih radova predstavljenih na izložbama u Beogradu (Remont galerija) i Skoplju (Ćifte Amam/Nacionalna galerija Makedonije), a realizovanih u širokom rasponu medija, prateći varijetet autorskih pozicija, idejnih polazišta, artikulacija u opserviranju, analizi i kritičkom preispitivanju uočenih fenomena, te otvarajući u tematskom i problemskom smislu brojna pitanja: o percepciji i recepciji “drugog” i “različitog”; evropskim imigracionim i azilantskim politikama; o socio-kulturnoj problematici integracija, dilemi otići ili ostati, pojmu doma i pripadanja; o putovanjima i nomadskoj egzistenciji kao introspekcijskom procesu; prožimanjima memorijskih slojeva prošlosti i današnjeg vremena i u tom kontekstu povezanosti između udaljenih podneblja, društava i kultura; o urbanom krajoliku kao kulturnom i simboličkom konstruktu; uticajima tehnološkog progresa i informacija i slika masovnih medija na svakodnevicu savremenog globalnog društva.     

Baveći se pojmom dijaspore izvan dominantnih etnocentričnih i etničkih definicija, u fokusu projektnih istraživanja našao se širok spektar povoda i iskustava u privremenim i trajnim izmještanjima bilo grupe ljudi, bilo pojedinaca iz matičnih sredina.    

“Redefinisanje termina i koncepta dijaspore je već neko vrijeme u žiži teorijskih debata iniciranih novim konstelacijama globalnih društveno-političkih, tehnoloških, komunikacionih tokova i kretanja, povećane transnacionalne mobilnosti ili, recimo, poslednje dve decenije sve prisutnijeg i intenzivnijeg kulturnog nomadizma razvijanog kroz hiperprodukciju međunarodnih umetničkih događaja i artist in residence programa. Pitanja izazova u svakodnevnom i profesionalnom životu ‘negde napolju’, procesi integrisanja, neretko i ad hoc prilagođavanja i interakcije sa specifičnostima drugih/nematičnih sredina, poslužila su za polazišta u sagledavanju različitih vidova dijasporske egzistencije i razloga migracionih kretanja aktera međunarodne umetničke i kulturne scene poreklom sa Zapadnog Balkana”, naveo je kustos izložbe Miroslav Karić (Remont).

Projektnim istraživanjima su obuhvaćeni umetnici/ce koji su druga generacija dijaspore, koji u dužem vremenskom periodu žive i rade u inostranstvu, kao i umetnici/ce koji su intenzivno na relaciji između matične i zemlje trenutnog prebivališta ili su iz profesionalnih i drugih motivacija u neprestanom pokretu, čestim i privremenim dislociranjima širom sveta.

Reflektujući u svojim umetničkim praksama perspektive različitih okolnosti koje su ih dovele u nova životna i radna okruženja, autori/ke se bave nizom pojava i (e)migracijskih iskustava istražujući identitetske, mentalitetske, geografske, kulturne, istorijske, savremene socio-političke karakteristike, datosti i kontekste neposrednih ambijenata od evropskih zemalja do područja, poput severnoameričkog kontinenta, Afrike i Bliskog Istoka.     

Projekat “From Diaspora to Diversities” realizovan je od 2015. do 2017. godine u saradnji Remonta – nezavisne umetničke asocijacije (Beograd), Evropskog kulturnog centra Esperanza (Skoplje), Kunst Ost (Grac) i Instituta za savremenu umetnost (Zagreb).

Kustos izložbe je Miroslav Karić, dok ispred Narodnog muzeja koordinira Ana Ivanović.

Izložba će biti otvorena do 30. oktobra.

*U prilogu: vođenje kroz prve dve izložbe projekta “From Diaspora to Diversities”, održane u galeriji Remont u Beogradu 2016.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r