• Search form

24.03.2015 | 22:51

Od bratstva do bratoljublja

Od bratstva do bratoljublja

Kosovski umetnik Alban Muja, koji se bavi temama koje se dotiču simptoma politike i teških ekonomskih posledica tranzicije, predstavlja se prvi put samostalno u Zagrebu izložbom “Od bratstva do bratoljublja” u Institutu za savremenu umetnost.

Rođen 1980. godine u Kosovskoj Mitrovici, Muja je jedan od vodećih kosovskih umetnika mlađe generacije, a na izložbi u Institutu za savremenu umetnost u Zagrebu, koja će biti otvorena 25. marta, predstavlja fotografije, video i slike.

Njegovi radovi uglavnom se bave socio-kulturnim fenomenima kosovske savremene tranzicije i transformacije, njenom fenomenologijom, devijacijama i patologijom, te ljudskim, prvenstveno ličnim i posledično grupnim reakcijama. Teme poput imenovanja i preimenovanja, koje kao simbolički barometar ukazuju na društveno-istorijske promene, imaju važnu ulogu u Mujinom opusu, naveo je Institut za savremenu umetnost.

Temama koje se dotiču simptoma politike i teških ekonomskih posledica situacije tranzicije, Muja pristupa sa ironijom, ali humorno. Pojedinca sagledava kao posledicu društvenih težnji, a društvene težnje i običaje predstavlja diskretno, gotovo voajerski, stvarajući između prizora svog dela i publike određenu napetost na mestu kritičkog komentara. U pozadini svih Mujinih radova stoji i stalni odnos s društvenom ili “narodnom” kreativnošću, estetikom i odnosom prema svetu umetnosti, bez obzira na medij u kojem je delo izvedeno.

Muja je diplomirao i magistrirao na Akademiji likovnih umetnosti u Prištini.

Izlagao je na brojnim festivalima, umetničkim sajmovima, grupnim i samostalnim izložbama, uključujući izložbu “Nikada nisam znao kako da objasnim…” u  Galeriji Škuc Ljubljani i Nacionalnoj galeriji Kosova, Centru za savremenu umetnost – Stacion u Prištini, Miza galeriju u Tirani, Viennafiar, Open Space i Brot Kunsthalle u Beču, Myymala2 galeriju u Helsinkiju, UnionDocs i ARTspace Media Art u Njujorku, Able Kulturverein i NGBK u Berlinu, Galeriju SIZ u Rijeci, Mardin bijenale, 2. Bijenale savremene umetnosti D-0 ARK u Konjicu, “Mediterranean – Arrivals and Departure” u Ankoni, “Qui Vive?” Moskovsko bijenale, 28. Međunarodno grafičko bijenale u Ljubljani, MMSU u Rijeci, Slovačku nacionalnu galeriju u Bratislavi, MSUV u Novom Sadu, prvo Bijenale u Teheranu, Kolumbija univerzitet u Njujorku, 60. Berlinale, Delaware Contemporary Center for Arts, VOLTA 5 u Bazelu, Cyberfest u Sankt Peterburgu, 53. Oberhauzen filmski festival, Geterborg muzej umetnosti, 5. Cetinjsko bijenale, Galeriju Nova u Zagrebu, Mestnu galeriju u Ljubljani...

Učestvovao je i u nizu rezidencijalnih programa i dobio više stipendija (Tobačna 001/Mestna galerija Ljubljana; Apartment Project residency Istanbul; YVAA – ISCP u Njujorku, Artslink u Njujorku, KulturKontakt u Beču, Backyard International Artist Residency, Kuda.org u Novom Sadu, Santa Fe Art Institute, Novi Meksiko, Braziers International Artist Residency, Braziers Park u Engleskoj…).

Izložba “Od bratstva do bratoljublja”, čija je kustoskinja Janka Vukmir, biće otvorena do 25. aprila, a nakon Zagreba biće predstavljena u Rijeci, u saradnji s Muzejom moderne i savremene umetnosti (MMSU).

Umetnik će 28. marta održati vođenje kroz izložbu sa kustoskinjom Jankom Vukmir.

*Foto: Bratstvo, 2013, 7 slika; 50x50 cm

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r