• Search form

11.11.2020 | 12:41

Obmane Branka Miliskovića

Obmane Branka Miliskovića

Beogradski umetnik Branko Milisković predstavlja se od 12. novembra u Podroomu Kulturnog centra Beograda izložbom “Obmane” sa novim radovima - izrežiranim, filmičnim pokretnim slikama, koje referišu na prošlost, sadašnjost i neizvesnu budućnost.

To je do sada možda najintimnije delo Miliskovića, čija je umetnička praksa povezana sa političkim komentarima i visoko estetizovanim karakterima. “Obmane” (Delusions) potiču iz Miliskovićevih sirovih osećanja i hladnog intelektualnog propitivanja, kao rezultat propitivanja priča koje pričamo o sebi, o svojim opsesijama i željama, koje su na granici između realnosti i fantazije.

Umetnost Miliskovića je teatralna, koncipirana kroz pažljivo konstruisane scenske karaktere, vođena uglavnom amalgamom teksta, igrom reči i slike. Njegovi performansi su visoko estetizovani i često na granici teatra, opere i performansa. “Obmane” izgledaju kao lucidna projekcija iluzija, fantazirane stvarnosti, opsesija, sve to što se formira kao sanjarenje, maštanjarenje ili blistava, iskrena meditacija na kratkotrajne užitke i trajne bolove postojanja, navedeno je u najavi izložbe, čija je kustoskinja Katarina Kostandinović, a saradnice na projektu Lana Pavkov i Milica Drinić.

Postavka deluje kao filmična situacija poput sna, performativnog sna, performativne izložbe ili pak, psihotičnog stanja koje karakteriše preterana žudnja, strastvena psihoza ili erotomanija. Erotomanija, između ostalog, predstavlja tip patološkog tugovanja, poremećaj vezivanja, nestabilnosti u identitetu i pokazatelj je slabog testa realnosti. U ovom slučaju, ljubomora, tugovanje, čežnja za drugim, nekim ko je odsutan, ima bitnu ulogu u projekciji brige i opsesije. Taj drugi, “stranac”, kako je navedeno, osmišljen je kao mehanizam putem koga se prikrivaju depresija, lucidnost i usamljenost.

Branko Milisković (1982, Beograd) studirao je na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Mrđana Bajića na Odseku za skulpturu. Nastavio je BFA studije na Royal Academy of Art, KABK u Hagu, gde je diplomirao na odseku za 3D. Između 2010-2012 studirao je MFA na HFBK - Hochschule für Bildende Künste u Hamburgu, na kojoj je diplomirao 2012. godine u klasi profesorke Jeanne Faust na Odseku za proširene medije. Milisković od 2005. godine radi na polju živog performansa, modernog teatra i opere, kabarea, radija, fotografije i filma.

Kabare jednog uljeza, Bioskop Balkan, Beograd, foto: Marija Konjikušić mart 2019.

Performanse je izvodio na prestižnim internacionalnim i domaćim festivalima, izložbama i umetničkim rezidencijama, među kojima su Reims Scenes d’Europe 2015, Rems, Francuska; Galerie Metropolis, Pariz 2014; CSW/CoCA, Torun, Poljska; G12HUB, Beograd, Srbija; solo produkcije u Kampnagelu, Hamburg, Nemačka i Les Halles, Brisel, Belgija 2011-2014; Festival filma Utreht i Roterdam 2009; Kaai studio, Brisel 2016; CIRCA art actuel, Montreal, Kanada 2017; Live Art Development Agency LADA, London, UK; YFV Sijetl, SAD; Srpski kulturni centar u Parizu, Francuska; Bioskop Balkan, Beograd, Srbija; Tehnički muzej Nikola Tesla, Zagreb, Hrvatska; TENK off Brodvej, Njujork, SAD…

Njegov rad je uvršten u knjigu “Performance Art in Eastern Europe since 1960” Amy Bryzgel, kao i u “Situating Populist Politics-Arts & Media Nexus” Milene Dragićević Šešić i Mirjane Nikolić.

APPOINTED, foto: Danilo Mataruga, 2018.

Miliskovićev performans “Appointed” postao je 2019. godine deo Kolekcije Oktobarskog salona i prvi je efemerni rad otkupljen od Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

Izostanak ovogodišnjeg konkursa MKI za otkup umetničkih radova bio je, između ostalog, i razlog za Miliskovićevu aktivnost proteklih meseci u oblasti kulturne politike i rešavanja problema savremenih vizuelnih umetnika, zbog čega se više puta obraćao zvanično nadležnima. Poslednjih dana našao se među umetnicima kojima su na društvenim mrežama upućene pretnje i uvrede zbog kritičkih stavova i/ili pojedinih radova.

Izložba “Obmane”, kao i nove postavke u Likovnoj galeriji i galeriji Artget KCB-a, neće imati uobičajeno zvanično otvaranje usled pogoršanja epidemiološke situacije, ali će Milisković predstaviti živu instalaciju 12. novembra od 18 do 20 sati.

Izložbe u KCB-u moguće je videti već od podneva, a biće otvorene do 3. decembra. Broj posetilaca je ograničen u skladu sa merama protiv širenja virusa korona.

*Intervju sa Brankom Miliskovićem za SEEcult.org o posledicama pandemije korone na savremenu umetničku scenu, skromnim merama državne pomoći za umetnike, kao i o aktivnostima kolega i sopstvenim inicijativama za bar delimično poboljšanje nezavidne situacije merama kulturne politike.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.