• Search form

18.11.2018 | 15:16

Obeležen jubilej Kolarca

Obeležen jubilej Kolarca

Zadužbina Ilije Milosavljevića Kolarca, osnovana 1878. godine kao Književni fond i Fond za izgradnju Narodnog univerziteta, obeležava 18. novembra 140 godina rada, a tim povodom dodelila je plakete za izuzetan doprinos programskoj delatnosti i godišnju nagradu za najbolju samostalnu izložbu u sezoni 2017/2018, koju je dobio vajar Mice Poptsis. Jubilej Kolarčeve zadužbine obeležen je i solističkim koncertom violončeliste Filipa Tomića, najuspešnijeg mladog muzičara u 2017. godini, a u večernjim satima nastupiće gudački kvintet Wiener Kammersymphonie iz Beča.

Plakete Odbora Kolarčeve zadužbine dobili su profesor Učiteljskog fakulteta u Beogradu dr Aleksandar Jovanović, redakcija Kulturno-obrazovnog programa RTS-a za Kulturni dnevnik i Srpski poslovni klub Privrednik.

Prof. dr Aleksandar Jovanović dobio je plaketu Kolarčeve zadužbine zbog predanosti književnosti i obrazovanju.

Jovanović učestvuje na tribinama Kolarčeve zadužbine od 1993. godine. Kao izuzetan stručnjak za srpsku književnost 20. veka, stalni je saradnik Centra za predavačku delatnost Kolarčeve zadužbine. Učestvovao je na književnim večerima, predstavljanjima zbornika Deset vekova srpske književnosti, Sabranih dela Vladislava Petkovića Disa, antologije srednjovekovne književnosti Vaska Pope Jutro misleno, kao i na večerima posvećenim pesnicima Jovanu Hristiću, Ivanu V. Laliću, Milosavu Tešiću, Grozdani Olujić i mnogim drugim. S druge strane, kako je istaknuto u obrazloženju, publici Kolarčeve zadužbine pružio je uvid u spoj poetike i istorije na predavanju iz ciklusa Književnost i rat, kao i na predstavljanju edicije Poetička istraživanja, te na tribini Off-Nin 10 romana koji nisu dobili NIN-ovu nagradu. Govorio je i o važnim temama savremenog obrazovanja, učestvovao na tribinama Škola i religija i Mladi u vremenu izazova u ciklusu Laički apostolat, kao i u predstavljanju Leksikona obrazovnih termina, u izdanju Učiteljskog fakulteta.

Plaketa Kolarčeve zadužbine dodeljena je i Kulturnom dnevniku RTS-a, pokrenutom u februaru 2014. godine u okviru Kulturno-obrazovnog programa, kao jedinom pregledu dnevnih kulturnih dešavanja na nacionalnoj frekvenciji, ali i na domaćoj medijskoj sceni u celini.

Kulturni dnevnik, kako je istaknuto u obraloženju, nije samo dnevni pregled savremene umetnosti i kulture, već je i primer kako medij može da podiže svest o važnosti kulture u našem društvu, budući da obrazuje i podstiče interesovanje za kulturu i umetnost, vodeći računa o najvišim estetskim vrednostima stvaralaštva; afirmiše pojedince, umetnike, stvaraoce; informiše o događajima o kulturi u Srbiji, sveobuhvatno, kritički, objektivno. “Kulturni dnevnik ne podilazi ni prosečnom gledaocu, ni umetnicima. Ukazuje na probleme na kulturnoj sceni, sa izraženim kritičkim autoritetom i novinarskim znanjem. Prati svetske tokove i uspehe srpskih umetnika i kulturnih radnika na svim poljima stvaralaštva u svetu i kod nas. Pregled sadržaja emisija Kulturnog dnevnika, svojevrsna je istorija savremene kulture i umetnosti u našoj zemlji, kao izuzetno važan medijski zapis ne samo za danas, već i za buduće generacije. Pojedinci, autori, umetnici, koji nastupaju na Kolarcu, naši programi u celini, najvidljiviji su i svakodnevno, sa pažnjom i kritičkim stavom prisutni u pregledu kulturnih dešavanja ovog dnevnika”, istakla je Kolarčeva zadužbina u obraloženju.

Kulturni dnevnik prepoznaje i u prvi plan ističe kvalitet kulturnih dešavanja, a ne popularnost događaja, stvarajući time ambijent kulturne zajednice po meri čoveka 21. veka.

Dodeljivanje priznanja Kolarčeve zadužbine redakciji Kulturnog dnevnika rezultat je prepoznavanja kriterijuma vrednovanja u kulturi i umetnosti za koje se od svog osnivanja zalaže Zadužbina Ilije M. Kolarca kroz svoju programsku delatnost. “Ponosni smo što na postojećoj medijskoj sceni postoji prostor koji afirmiše istinske vrednosti savremene kulture i daje nadu svima da veruju da bez kulture i umetnosti, ali i njihove afirmacije u medijima nema ni razvoja našeg društva. Kao što i nema kulture bez ljudi, ali bez kulture nema ni ljudi”, navedeno je u obrazloženju.

Srpski poslovni klub Privrednik dobio je priznanje Kolarčeve zadužbine za donacije za razvoj programske delatnosti Kolarca, koje predstavljaju, kako je istaknuto, međusobno prepoznavanje u misiji razvoja i ulaganja društva znanja, dobročinstva i humanosti kao preduslova za razvoj društvene zajednice u celini.

Osnovan 2002. godine na tradiciji Privrednog društva Privrednik (1898-1947), Srpski poslovni klub deluje u cilju unapređenja preduzetništva i menadžmenta u Srbiji, a njegovog društveno odgovorno ponašanje ogleda se u kontinuiranom stipendiranju najboljih đaka i studentata u Srbiji, te u vođenju i učestvovanju u akcijama pomoći institucijama koje se brinu o deci i starima. Pored toga, lokalne zajednice i institucije dobile su značajnu podršku ovog Kluba za saniranje posledica požara i zemljotresa. Klub je organizovao i humanitarne akcije za pomoć u lečenju dece, istakla je Kolarčeva zadužbina, dodajući u obrazloženju da štampano izdanje o značaju zadužbinarstva u Srbiji, koje je taj Klub podržao pre skoro dve decenije, jasno ukazuje na svest o tome da napretka i razvoja u stvaranju moderne Srbije ne bi bilo bez podrške pojedinaca koji su kao uspešni privrednici imali viziju i sluha da ulaganjem u obrazovanje i kulturu trajno mapiraju našu budućnost.

Godišnja nagrada Galerije Kolarčeve zadužbine za najbolju izložbu u sezoni 2017/2018. godine dodeljena je za izložbu “AnalogijeMice Poptsisa, koja je održana u maju ove godine, a obuhvatala je video radove, skulpture, grafike, kolaže i plakate.

Rođen u Beogradu 1950. godine, studirao je na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Nikole Koke Jankovića, a magistrirao je 1976. u klasi prof. Jovana Kratohvila. Od 1992. radi kao profesor na Vajarskom odseku FLU (Odsek za kamen).

Izučavao je klasično klesarstvo u kamenoklesarskoj školi Pučišća na Braču 1971. Radio je kao profesor u Tehničkoj školi u Smederevu od 1982. do 1992. Bio je saradnik klesarske radionice međunarodnog simpozijuma “Mermeri i zvuci” u Aranđelovcu od 1985. do 1988.

Imao je više samostalnih izložbi i učestvovao je u brojnim kolektivnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Dobitnik je više nagrada za umetnički rad. Član je Udruženja likovnih umetnika Srbije od 1975. i Udruženja apstraktnih umetnika Salon Realites Nouvelles u Parizu od 2015.

Umetnička postojanost Mice Poptsisa, kako je istaknuto u obrazloženju, poseduje neispitan raspon osobenih inteziteta. “Predstavlja oblikovni odziv veze između iskustva i strukturnih oblika izrazitog minimalizma i primarnih dimenzija u deonicama istančane vajarske izrade. Kroz horizontalno pružanje celine s okomitim vertikalnim ili dijagonalnim usecima sagledava se ukupna metoda Poptsisovog uobličavanja skulpture i njene strukture. Uočljivo svojstvo čistote forme, svojstvo je koje će i postati jedna od okosnica umetnosti oslobođenja i duha vremena”, navedeno je u obrazloženju Galerije Kolarčeve zadužbine.

Kolarčev narodni univerzitet počeo je da radi 1932. godine, a na svečanom otvaranju predsednik tadašnjeg Odbora, dr Aleksandar Belić, istakao je da “prokrčiti nove puteve znanju i prosvetiti, moralnim, duhovnim i stvarnim disciplinama, stvoriti za njih naročito interesovanje, uzdići ljubav prema napretku, kulturi i znanju i zameniti takvim rapoloženjima u našem narodu, koliko se god više može, prazno provođenje vremena i često uzaludno traženje zadovoljenja dubljih i ozbiljnijih interesovanja – jedan je od krajnjih ciljeva kojima teži Kolarčeve narodni univerzitet”.

Te su reči, kako ističe Kolarčeva zadužbina, trajna programska obaveza te ustanove koja godinu jubileja obeležava pod sloganom “Stvaramo tradiciju za budućnost”.

Programske aktivnosti Kolarčeve zadužbine, koja je dobitnik najviših priznanja za svoj rad i ukupnu delatnost, realizuju Centar za muziku, Centar za predavačku delatnost, Centar za nastavu stranih jezika, te Likovna galerija, Art bioskop, novoformirana galerija za digitalnu i multimedijalnu umetnost ArtLab i knjižara “Aleksandar Belić”.

*Foto sa dodele priznanja: V. Savatić

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Eros, detalj crteza Fragmenti, Cikago, 1985.
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.