Obećanja iz prošlosti
Reprezentativna izložba “Prelazeći nacije i generacije, obećanja iz prošlosti” (Crossing nations and generations, Promises from the past), koja predstavlja radove više od 50 savremenih evropskih umetnika, medju kojima su i neki od najuticajnijih autora sa prostora bivše Jugoslavije, otvorena je u Centru Pompidu u Parizu. S podnaslovom “Diskontinuitet istorije umetnosti u bivssoj istoccnoj Evropi”, koji se odnosi na period od 1950. do 2010. godine, izložba obuhvata oko 160 radova u svim disciplinama.
Reprezentativna izložba “Prelazeći nacije i generacije, obećanja iz prošlosti” (Crossing nations and generations, Promises from the past), koja predstavlja radove više od 50 savremenih evropskih umetnika, medju kojima su i neki od najuticajnijih autora sa prostora bivše Jugoslavije, otvorena je u Centru Pompidu u Parizu.
S podnaslovom “Diskontinuitet istorije umetnosti u bivssoj istoccnoj Evropi”, koji se odnosi na period od 1950. do 2010. godine, izložba obuhvata oko 160 radova u svim disciplinama.
Medju umetnicima koji su zastupljeni su i Marina Abramović, Dragoljub Raša Todosijević, Neša Paripović i Dimitrije Bašićević Mangelos iz Srbije, Sanja Iveković, grupa Gorgona, Tomislav Gotovac, Julije Knifer, David Maljković, Goran Trbuljak, Vojin Bakić, Dalibor Martinis i Mladen Stilinović iz Hrvatske, Braco Dimitrijević iz Bosne i Hercegovine, Irwin, Marjetica Potrč, grupa OHO iz Slovenije...
Posebnu instalaciju, u okviru koje je predstavljena arhivska gradja u vezi sa bivšim istočnim blokom, osmislio je slovenački umetnik Tobias Putrih.
Izložba obuhvata i arhivu o umetničkoj razmeni Pariza i zemalja istočne Evrope, kao i filmove umetnika i dokumentarce o njihovim performansima.
To je još jedna u nizu velikih postavki inspirisanih 20-godišnjicom pada Berlinskog zida, a prema navodima Bobura, predstavlja pogled na staru podelu Evrope na Istok i Zapad i novo propitivanje ideje o istoriji umetnosti kao nečemu linearnom i kontinuiranom, počev od 50-ih godina 20. veka.
Centar Pompidu želi tom izložbom da predstavi javnosti umetnike čije su delo i tematika obeležili scene u njihovim zemljama, ali i da istakne njihov uticaj na medjunarodnu umetničku scenu, posebno mladje generacije.
Medju učesnicima su i Edward Krasinski, Paweł Althamer i Cezary Bodzianowski i Ewa Partum iz Poljske, Yael Bartana iz Izraela, Maria Bartuszová, Stano Filko, Július Koller i Roman Ondák iz Slovačke, Jirí Kovanda i Katerina Šedá iz Češke.
Učestvuju i Dan Perjovschi, Mircea Cantor, Ion Grigorescu i Ciprian Muresan iz Rumunije, madjarski umetnici Attila Csörgo, Miklós Erdélyi, Tibor Hajas, Tamás Szentjóby (Tamás St.Auby), Endre Tót i Bálint Szombathy, kao i Edi Rama, Anri Sala, Alban Hajdinaj i Gentian Shkurti iz Albanije, kao i Deimantas Narkevicius iz Litvanije, Dimitri Prigov iz Rusije, Alexander Ugay iz Kazahstana, Tacita Dean i Liam Gillick iz Velike Britanije, Ólafur Eliašon iz Danske, Cyprien Gaillard, Dominique Gonzalez-Foerster iz Francuske, Carsten Höller iz Švedske, Daniel Knorr iz Nemačke...
Izložba je postavljena u prostoru Bobura koji je osmislila Monika Sosnowska, predstavnica Poljske na Bijenalu u Veneciji 2003. godine.
Izložba će biti otvorena do 19. jula, a ulaz košta 12 evra.
Sajt Centra Pompidu je www.centrepompidou.fr
(SEEcult.org)