• Search form

23.11.2017 | 22:53

O ljubavi i morskom prasetu

O ljubavi i morskom prasetu

Izložba fotografija Katarine Radović, kombinovanih sa kratkim tekstovima, objedinjenih nazivom “O ljubavi i morskom prasetu”, biće otvorena 27. novembra u Remontu u Beogradu, a sastoji se iz tri celine kojima nudi psiholološko-antropološki presek od “prave” ljubavne priče u formi tradicionalnog braka koji opstaje 50 ili više godina, do primera “moderne” ljubavi krunisane anegdotom o jednoj – čak kreativnoj preljubi, izvučenoj iz ličnog iskustva.

Katarina Radović tim celinama nastavlja da kroz svoj rad – naizgled površno i uz dozu humora, produbljuje ulogu portretne fotografije na nivou širokog raspona nijansi međuljudskih odnosa, komunikacije i iskazivanja intimnih misli i unutrašnjih komešanja. Ovoga puta, kako je navedeno u najavi, ispituje mehanizme uporednog čitanja reči i slike, narušene granice javnog i intimnog, te lajtmotiv traganja za “istinom” koji prožima čitavu izložbu.

Prvu celinu čine fotografije iz serije “Da li verujete u pravu ljubav?”, nastale tokom autorkinog umetničko-rezidencijalnog boravka u Kadizu u Španiji 2015. godine, a predstavljaju portrete praćene intervjuima s lokalnim stanovništvom o problematici “prave ljubavi” i njenim brojnim permutacijama. Taj projekat je delimično bio inspirisan dokumentarnim filmom “Comizi d'Amore” (Ljubavni susreti) Pjera Paola Pazolinija iz 1965. godine.

Druga celina, “Veterani”, započeta 2017. godine, priča je u slikama i rečima o parovima fotografisanim u dobu u kojem sećanja na prošlost imaju znatno veću cenu nego budući planovi. Fotografisani parovi emituju esenciju svoje životne priče kroz izraze lica – orvelovski davno zasluženih lica – i kroz kratke izjave o filozofiji braka i ključnim faktorima koji su presudili da ostanu toliko dugo u zajednici, u tom svetu “neprijatnih reči danju, neprijatnih mirisa noću” - prema surovima rečima Džonatana Svifta.

Treća celina, “Šta se dogodilo sa morskim prasetom?”, realizovana tokom 2017. godine, predstavlja ljubavnu anegdotu inspirisanu istinitom pričom o preljubi prilikom koje je sama autorka dobila zadatak da čuva i brine se o morskom prasetu, kućnom ljubimcu svog partnera, koji je, izmislivši sasvim neverovatnu priču, otišao sa drugom ženom na more. U pokušaju razotkrivanja zamršenog slučaja, Katarina Radović bez suvišne sentimentalnosti ispituje pažljivo izabrane predstavnike različitih generacija, profesija i društvenih slojeva o tome šta bi oni, sa onoliko podataka koliko im je dato na uvid, uradili na njenom mestu. Snimljenim portretima pridružuje ključne fragmente njihovih iskaza.

Beskompromisna kombinacija slika i tekstova u okviru čitave izložbe gradi koherentnu vizuelnu zbirku malih, a zapravo ogromnih ljudskih priča, koje učvršćuju poziciju autorke kao posvećenog savremenog vizuelnog mislioca ne samo o temama međuljudskih odnosa, već i o nevidljivom i naizgled banalnom u okviru tih odnosa, o neuhvaćenom, nekadriranom i neizrečenom… Reč je o jednom konstantnom pogledu iskosa.

Katarina Radović, rođena u Beogradu, studirala je istoriju umetnosti na Univerzitetu u Saseksu u Velikoj Britaniji, a diplomirala je 2006. godine na katedri za fotografiju u klasi prof. Milana Aleksića na Akademiji umetnosti “BK” u Beogradu.

Učestvovala je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u Srbiji i širom Evrope, kao i u Egiptu, Japanu, Senegalu, SAD...

Dobitnica je stipendije Kultur Kontakt u Beču 2007. godine i stipendije Evropske kulturne fondacije (ECF) za realizaciju projekata “Dok nas smrt ne rastavi” 2009. godine.

Njeni radovi nalaze se u kolekcijama Eroison (Litvanija), Telenor (Srbija), Rovinj Photodays u Muzeju umetnosti i zanata (Hrvatska), Muzeja grada Beograda i Muzeja afričke umetnosti u Beogradu, Imago Mundi Benetton (Italija), kao i privatnim zbirkama.

Izložba u Remontu biće otvorena do 8. decembra.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r