• Search form

10.04.2016 | 10:46

O lijepa, o draga... slobodo 2

O lijepa, o draga... slobodo 2

Queer Zagreb sezona, u saradnji s Muzejem savremene umetnosti i Platformom 112, predstavlja 10. aprila drugi deo rada Brune Isakovića “O lijepa, o draga, o slatka slobodo”, performans kojim komentariše izjave aktuelnog ministra kulture Hrvatske i neprihvatljivo ukidanje slobode govora, umetničkih sloboda i slobode medija.

Rad “O lijepa, o draga, o slatka slobodo” sastoji se od tri dela, a prvi je realizovan 20. februara na Trgu kralja Tomislava, kada je Isaković iskoristio crnu boju kako bi izbičevao reči humanizma istaknutih hrvatskih umetnica i umetnika. Performans je trajao dok misli umetničkih velikana, poput Miroslava Krleže, Ivana Gundulića, Vesne Parun i drugih, nisu gotovo potpuno nestale u crnilu. Velika izbičevana ploča s Trga kralja Tomislava postavljena je sada na samom ulazu u MSU kao priprema za drugi deo rada, koji će izvesti u muzejskom foajeu.

Isaković će se ponovo baviti rečima i crnilom, ali ne više rečima humanizma istaknutih umetnica i umetnika, već rečima koje je napisao i izrekao tokom svoje naučne i političke karijere trenutni ministar kulture. Isaković će se podvrgnuti drevnoj kineskoj metodi mučenja koja ima za cilj izluđivanje žrtve tako što joj dugotrajno pada kap po kap vode na glavu. Istovremeno će se podvrgnuti i jednoj domaćoj i tek osmišljenoj metodi psihičkog mučenja - dugotrajnom čitanju tekstova i izjava ministra kulture.

Povod za taj rad su sve konkretniji i agresivniji metodi javnog zastrašivanja, pretnje s najviših političkih instanci i ućutkivanja neistomišljenika, što se, kako navode organizatori, sprovodi pod izvršnom (a možda uskoro i bejzbol) palicom Ministarstva kulture, trenutne vlade i predsednice Hrvatske.

Queer Zagreb sezona je još prvog radnog dana ministra kulture pokrenula program performansa posvećen upravo njemu, i ta serija će trajati dok god bude sedeo u ministarskoj fotelji.

Organizatori u pozivu na novi performans Isakovića nisu želeli da navode ime i prezime ministra, preuzevši time praksu samog Ministarstva kulture koje, osuđujući fizičko nasilje na jednog od umetnika kome treba da služi, ne oseća potrebu da ga pomene imenom, čak ni kada ga upozorava na odgovornost za “javno izrečene reči”.

“Tako to biva kad su u očima Ministarstva svi oni ‘koji neodgovorno govore i misle’ potencijalne buduće žrtve fizičkog nasilja i uličnih obračuna. Stoga ovakva nejasna osuda nasilja, ali jasna pretnja za budućnost, postaje ponovno primenjiva reakcija Ministarstva za sledeći put kada neki bezimeni umetnik zbog svoje javno izrečene reči bude fizički napadnut”, naveo je umetnički direktor Queer Zagreb sezone Zvonimir Dobrović.

Povodom nedavnog napada na Antu Tomića, Ministarstvo kulture je kratko saopštilo da “osuđuje fizičko nasilje i napad na svakog građanina” i da taj “slučaj podseća na važnost odgovornosti za javno izgovorenu i/ili pisanu reč”.

Smenu ministra kulture traži na hiljade umetnika i kulturnih radnika u Hrvatskoj, potpisnika peticije koju je pokrenula inicijativa Kulturnjaci 2016.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.