Nužni, ali ne i omiljeni
Kongres Međunarodnog udruženja pozorišnih kritičara (IATC-AICT) svečano je otvoren 26. septembra u Beogradu, u okviru 50. Bitefa, okupivši oko stotinu učesnika iz 40 zemalja, koji će narednih dana učestvovati i na konferenciji o tome šta su danas nove tendencije u teatru i koliko zavise od tržišta, a koliko su nužnost same umetnosti.
Ugledni pozorišni kritičari i teatrolozi, čije udruženje takođe proslavlja jubilej – 60 godina postojanja, imaće priliku narednih dana da pogledaju i izbor beogradskih predstava koje nisu među 12 produkcija u glavnom programu jubilarnog Bitefa.
Kritičari su, kako je istaknuto na otvaranju 28. Kongresa IATC u Jugoslovenskom dramskom pozorištu - nezaobilazni, najčešće korisni, ali često ne i omiljeni gosti, ali ako su posvećeni i rade iz ljubavi, sa znanjem i razumevanjem, onda su dragoceni svedoci pozorišnog stvaralaštva za buduće generacije.
Predsednica IATC Margareta Sorenson iz Švedske istakla je da su pozorišni kritičari individualci, ali im je važno da podele ono što su videli, zbog čega je važno da imaju slobodu.
“Mogućnosti za izražavanje sužene su danas na mnogo mesta u svetu, a za našu profesiju je od suštinskog značaja upravo sloboda izražavanja”, rekla je Margareta Sorenson.
“Dolazimo sa usamljene planete kritike. Mi ovaj posao radimo sami, deo smo publike, ali nismo obični gledaoci. Ocenjujemo, analiziramo, i sve to radimo individualno, ali potrebno nam je mesto okupljanja, što za nas predstavljaju ovi kongresi”, rekla je ona i izrazila zahvalnost gradskim vlastima na pozivu da 28. Kongres IATC bude održan u Beogradu.
“Narednih dana diskutovaćemo o tome šta je novo na teatarskoj sceni, odnosno šta znači to novo”, rekla je Margereta Sorneson, najavljujući međunarodnu konferenciju “Novo i globalno pozorište: Između komodifikacije i umetničke nužnosti” koju organizuju 27. i 28. septembra Bitef, IATC i časopis tog udruženja Critical Stages/Scènes critiques.
Počasni predsednik IATC Žorž Bani iz Francuske govorio je o funkciji umetničke kritike i nužnosti profesionalne etike, jer je “dilema svakog kriticara biti ili ne biti u ljubavi sa pozorištem kako bi zadržao stav koji je neutralan, ali ne i ravnodušan”.
Ističući da je kritičarski pogled na umetničko delo važan za samu umetnost, Bani je naveo da “kritičar obara zidove umetnikove nemoći, jer na primer, Kantor nije razumeo Grotovskog, niti Streler Bruka”.
“Kada su umetnici zatočenici svojih opredeljenja, kritičari su ti koji brišu granice. Prenose i umetnicima i gledaocima smisao novog pokreta, preobražaja, tendencije…”, rekao je Bani, dodajući da je na mladim kritičarima da otkriju ono što je novo.
Novine su, kako je naglasio, nužne za pozorište da bi se stalno obnavljalo i tako opstajalo.
Bani je rekao i da odavno prati Bitef, koji je “uz sva istorijska previranja preživeo i ostao referentna tačka na mapi zapadne pozorišne kulture”.
“Bitef je jedan od najkreativnijih festivala. Da nisam dolazio na Bitef, u životu bi mi nedostajao prijatelj kakav je bio (Jovan) Ćirilov”, rekao je Bani, koji će 27. septembra uručiti nigerijskom profesoru pozorišne umetnosti Femiju Osofisanu nagradu IATC-a “Talija” koja se dodeljuje autoru koji je izazvao promenu u kritičarskom promišljanju.
Kongres IATC-a prvi put se održava u Beogradu, ali je saradnja sa ovdašnjim pozorišnim umetnicima počela pre više decenija na simpozijumima međunarodne kritike u okviru Sterijinog pozorja.
IATC je osnovano 1956. godine u Parizu, u sklopu Uneska, sa misijom promovisanja i razvoja teatra na globalnom nivou. Danas okuplja više od 3.000 kritičara iz oko 75 zemalja.
Međunarodna konferencija IATC-a, koja je deo programa Kongresa, kao i pratećeg programa 50. Bitefa, prilika je za razmatranje pitanja da li su nove tendencije robna marka ili umetnička nužnost, kako je ranije izjavio umetnički direktor Bitefa Ivan Medenica.
Konferencijom u JDP-u predsedavaće glavni i odgovorni urednik časopisa Critical Stages Savas Patsalidis (Grčka), a uz Banija, uvodničar je i Erika Fišer Lihte (Nemačka).
Predsednica IATC-a posebno je zahvalila gradonačelniku Beograda Siniši Malom, sa kojim je u septembru 2016. godine potpisala Protokol o saradnji, kao i tadašnjem gradskom sekretaru za kulturu, a sada ministru Vladanu Vukosavljeviću koji se zauzeo za to da Grad Beograd finansira Kongres. Takođe, zahvalila je i umetničkom direktoru Bitefa Ivanu Medenici, dragom kolegi i dugogodišnjem članu Borda IATC, kao i JDP-u, koje je domaćin Kongresa.
Publika u JDP-u imala je priliku nakon svecanog otvaranja Kongresa IATC da pogleda predstavu Burg teatar iz Beča “Urnebesna tama”, nastalu prema tekstu mlade zvezde Volframa Loca, u režiji Dušana Davida Paržižeka.
Glavni program 50. Bitefa, koji će do 2. oktobra prikazati 12 predstava iz devet zemalja, objedinjenih sloganom “Na leđima mahnitog bika”, počeo je 25. septembra predstavom “6&7” Plesnog pozorišta Tao iz Kine.
Iz Berlina dolazi Šaubine am Leniner Plac sa predstavom “Saosećanje. Povest o mašinkama”, čiji je autor i reditelj Milo Rau, te produkcija Gintersdorfer/Klasen, koji zajedno potpisuju režiju predstave “Ambasador: Nemačko-zapadnoafrički komad sa pevanjem”. Produkcija Čoja Kafaija (Nemačka/Singapur) izvešće “Softmachine: Rianto + Sijao Ke x Cihan”, u režiji Kafaija, a publika će videti i Bitefovu predstavu “Sloboda je najskuplja kapitalistička reč” srpskih autorki Maje Pelević i Olge Dimitrijević. Ešel 1:1 iz Pariza izvešće “Svitu br. 2”, čiji koncept potpisuju kolektiv Enciklopedija reči i Žoris Lakost, koji je i kompozitor i reditelj. Stanica Servis za savremeni ples iz Beograda izvešće predstavu “Samo moje” Ane Dubljević i Igora Koruge, a produkcija Rabija Mruea iz Bejruta “Jašući oblak”, čiji je Mrue autor i reditelj.
Na programu su i “Rodoljupci” Narodnog pozorišta u Beogradu, prema tekstu Jovana Sterije Popovića, u režiji Andraša Urbana, a u završnici, 2. oktobra, HNK Ivana pl. Zajca iz Rijeke izvešće predstavu “Nad grobom glupe Evrope” prema tekstu Sebastijana Horvata i Milana Markovića Matisa, u režiji Horvata.
Festivalski sajt je bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org za kulturu jugoistočne Evrope.
(SEEcult.org)