• Search form

24.07.2022 | 19:59

NUS II u Remontu – Grubić i Burić

NUS II u Remontu – Grubić i Burić

Remont galerija nastavlja izlagački format “NUS” u okviru svog radnog prostora predstavljanjem radova umetnika Igora Grubića iz Zagreba i Borisa Burića iz Beograda.

Na prozoru Remonta ka Ulici maršala Birjuzova biće od 25. jula predstavljen Grubićev umetnički rad “Bez naziva (Praxis)”, koji referiše na baštinu Korčulanske letnje škole sociologije i filozofije i časopisa Praxis (1963-1974), gde su kritički nastrojeni mislioci razvili singularnu putanju humanističkog marksizma i socijalne analize u kontekstu socijalističke, samoupravne i nesvrstane Jugoslavije, te stvorili mesto razmene kritičkih stajališta između hladnoratovskih podela Istoka i Zapada.

Praksisov slogan bio je "nemilosrdna kritika svega što postoji", koji potiče od Karla Marksa. Grubićev umetnički rad “Bez naziva (Praxis)” i njegova slobodna međunarodna distribucija preko udruženja “Siva zona” propituju globalne teme koje je obeležila Praksisova filozofija, njen međunarodni kontekst i cirkulacija ideja. Tim projektom se ispituje i odnos lokalnog i globalnog u kontekstu ostrva Korčula, gde su na prelasku 60-ih na 70-te godine 20. veka održavane međunarodne manifestacije Korčulanska letnja škola i Međunarodni susreti umetnika u Veloj Luci.

Projekat “Bez naziva (Praxis)” kurira Darko Fritz, a deo je radionice/simpozijuma “Briga za baštinu 20. stoleća” koji će biti održan 2022. godine u sklopu evropskog projekta “Who Cares?” i izložbe “Međunarodni susreti umetnika u Veloj Luci 1968-1972”, koja se izvodi u saradnji sa Muzejem za umjetnost i obrt u Zagrebu. U okviru tog projekta, Grubić i Siva zona pozvali su bili zainteresovane da tokom 2022. godine izlože u svojoj galeriji, kancelariji, izlogu ili na ulici... njegov umetnički rad izveden u formi plakata, odnosno tipografske slike koja sadrži tekst na engleskom: “The criticism of all that exists starts with self-criticism” (Kritika svega što postoji počinje samokritikom).

Multimedijalni umetnik i performer Igor Grubić (1969, Zagreb), koji se bavi i fotografijom i videom, autor je brojnih projekata (Crni peristil, Knjiga i društvo-22%) samostalnih i grupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Od 2000. godine radi kao producent i autor dokumentaraca, televizijskih reportaža i društveno angažovanih reklama. Radove je prezentovao u mnogim međunarodnim institucijama, uključujući MOMA u Njujorku i Nju Tejt u Londonu, te na raznim manifestacijama - predstavljao je Hrvatsku na 58. Venecijanskom bijenalu 2019. Višestruko je nagrađivan – između ostalog, 1998. dobio je drugu nagradu 33. Zagrebačkog salona, a 2009. godine THT nagrada@msu.

Igor Grubić: Bez naziva (Praxis), 2020-2022.

U okviru programa “NUS II”, Remont će u unutrašnjem dvorištu predstaviti deo vangalerijskih aktivnosti beogradskog umetnika Borisa Burića, putem kojih se izražava parolama, posterima, oglasima, plakatima.

"Umetniče bedniče", "Čas anatomije" itd. su radovi koji su kritički orijentisani i komentarišu umetnički i društveni sistem. U Burićevim radovima prisutni su cinizam, samoironija, sarkazam. Kroz ovu postavku Burić tretira zid unutrašnjeg dvorišta Remonta jednako kao i zidove grada u kojima nasumično aplicira svoje radove.

Burićevi (1981) radovi konceptualno su orijentisani i često su zasnovani na ideji društvene i umetničke kritike koje izražava u galerijskom i umetničkim akcijama u vangalerijskom prostoru. Njegova polja interesovanja su: film, fotografija, akcija, performans, kolaž.. Sarađuje sa raznim umetnicima, kustosima i galerijama, izlažući na samostalnim i grupnim izložbama u zemlji i regionu. Živi i radi na relaciji Beograd-Rijeka.

Remontov izlagački format NUS (izvornog značenja Duh, intelekt ali i/ili prateći proizvod) zamišljen je kao prostor za dinamičniji i direktniji govor umetnika o temama i problemima sistema u okviru kojih deluje, pre svega profesionalnog sistema umetnosti. Po dva izabrana rada ili intervencije realizuju se na dva nova punkta u okviru Remontovog radnog prostora (koji je mesto okupljanja, sastanaka otvoren i ka javnosti i ka internim, profesionalnim krugovima) - spolja, na prozoru ka ulici i unutra, u unutrašnjem dvorištu.

U prvom izdanju predstavljeni su radovi Jelene Mijić “Umetnost mora biti lepa, šarena i fino podgrejana” (prozor) i intervencija Mirze Dedaća koja je deo njegovog šireg kritičkog korpusa kojim referiše na problematike domaće umetničke scene (dvorište).

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.