NSK nezadovoljan neuvažavanjem primedbi
Nacionalni savet za kulturu (NKS) izrazio je 4. decembra nezadovoljstvo odnosom Ministarstva kulture i informisanja Srbije prema predlozima, sugestijama i mišljenju koje mu je uputilo povodom Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o kulturi.
Od dvadesetak detalјno formulisanih i obrazloženih predloga, koji su upućeni Ministarstvu, u celosti je prihvaćen samo jedan predlog, nekoliko predloga delimično, a većina predloga nije uopšte prihvaćena, saopštio je NSK posle sednice održane 3. decembra, konstatujući da Ministarstvo kulture i informisanja nije usvojilo suštinske predloge koji su mu predloženi s namerom da tekst Nacrta zakona bude znatno pobolјšan.
Nije prihvaćena, kako je navedeno, klasifikacija delatnosti u kulturi koja je sačinjena na osnovu prakse i stručnosti, što je ugrozilo ceo Zakon u dalјim članovima, koji iz toga proističu, kao i ostala zakonska rešenja. Zatim, nisu prihvaćeni predlozi NSK o pravima nacionalnih manjina, predlog o statusu ustanova od nacionalnog značaja, predlog o uvođenju statusa manifestacija od nacionalnog značaja, predlog o reprezentativnim udruženjima u kulturi, predlog da se priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi dodelјuju u manjem broju i prema veoma strogim kriterijumima…
NSK je ponovo konstatovao da su neki pojmovi koji su uvedeni u Nacrt zakona nelogični i neadekvatni.
NSK je napomenuo u saopštenju da je Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o kulturi razmatrao na tri sednice (dve redovne i jedna vanredna), od kojih je na prvoj razmotrio radnu verziju Nacrta.
Napominjući da je pre dve godine i inicirao izmene zakona o kulturi, jer je u nekim svojim delovima onemogućavao kulturnu delatnost, NSK je svoje predloge, odnosno uporednu analizu Nacrta zakona i teksta sa svojim primedbama i sugestijama, učinio javno dostupnim na svom sajtu.
NSK je saopštio i da je počeo razmatranje Nacrta zakona o arhivskoj građi i arhivskoj službi, koji je, kako je ocenio, neophodan i od velikog značaja za celokupnu oblast kulture.
Savet će definisati svoje predloge i sugestije na narednoj sednici i uputiti Ministarstvu kulture i informisanja. Na istoj sednici, 15. januara 2015, Savet će obraditi temu “Arhivska delatnost u Srbiji danas”.
Takođe, NSK je razmatrao i Nacrt zakona o izmenama i dopunama zakona o bibliotečko-informacionoj delatnosti, Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o obaveznom primerku publikacije i Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o staroj i retkoj bibliotečkoj građi, a svoje primedbe i sugestije uputio je Ministarstvu kulture i informisanja.
Ministarstvo kulture i informisanja objavilo je dugoočekivani Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o kulturi 24. septembra, a 4. decembra zahvalilo je svima koji su na javnim raspravama u Beogradu, Novom Sadu i Nišu dali konstruktivne predloge i ukazali na neke nedoumice u predloženom tekstu. Sve koji do sada nisu iskoristili mogućnost da aktivno učestvuju u javnim raspravama, Ministarstvo je pozvalo da predloge, sugestije i mišlјenja upute putem na adresu predrag.blagojevic@kultura.gov.rs ili redovnom poštom, najkasnije do 15. decembra.
Na raspravi u NBS pravni tim Ministarstva kulture i informisanja Srbije imao je priliku da čuje 3. decembra u niz primedbi stručne javnosti na Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o kulturi, počev od dela koji opisuje kulturne delatnosti, među kojima se više ne pominju, na primer, kinematografija i balet. Nezadovoljstvo je izraženo i samom javnom raspravom, uz ocene da joj je prethodio netransparentan proces izrade zakonskog nacrta, da ponovo nije konsultovana struka i da nisu uvažene realne potrebe kulture.
Pravnici Ministarstva kulture rekli su Nacrt zakona “nije sveto pismo” i obećali da će sve primedbe i sugestije razmotriti i na njih odgovoriti. Nova verzija izmena i dopuna krovnog zakona biće posle javne rasprave upućena drugim ministarstvima, kao i i Evropskoj komisiji u Briselu zarad usklađivanja sa evropskom regulativom, nakon čega će biti dostavlјena Vladi na usvajanje i potom u dalјu skupšitnsku proceduru.
(SEEcult.org)