NSK: Kanonizacija neistine
Nacionalni savet za kulturu (NSK) ponovio je stav da izmenjen i dopunjen Zakon o kulturi sadrži niz loših rešenja, a posebno je skrenuo pažnju na novu odredbu kojom se prevodioci stručnih tekstova proglašavaju umetnicima, ocenjujući da je opasna, proizvoljna i neopravdana, te da se njenim usvajanjem podrivaju temelјi kulture i obesmišljavaju njeni osnovni pojmovi.
Povodom člana 58 (člana 30. Zakona o izmenama i dopunama Zakona o kulturi), u kojem se određuje pojam “umetnik”, NSK je naveo da su prevodioci stručnih tekstova iz nepoznatih razloga proglašeni umetnicima, iako se bave prevođenjem naučnih i stručnih tekstova, a ne umetničkih dela.
“Iako ih administrativnim putem proglašava umetnicima, malo je verovatno da će Ministarstvo kulture i informisanja ikoga ubediti da su tekstovi koje oni prevode, to jest uputstva za tehničke uređaje, ugovori između kompanija, izvodi iz matičnih knjiga, pa i naučni radovi ̶ umetnička dela”, naveo je NSK 7. marta u saopštenju, dodajući da ne želi da ulazi u razloge zbog kojih je “usvojena odredba kojom se zakonski osveštava jedna besmislica, ali skreće pažnju i šire i stručne javnosti i političkih struktura na proizvolјnost u zakonodavstvu koju je Ministarstvo kulture i informisanja pokazalo time što je predložilo Vladi zakon u kojem se mogu naći odredbe poput ove”.
Navodeći da, nažalost, ta “proizvolјnost nije ograničena na zbrku u pojmovima”, već ima dalekosežne posledice, NSK je naglasio i da smatra da se prevodioci naučnih i stručnih tekstova bave važnim poslom i da ukazivanjem na zakonsku anomaliju ne želi da iskaže nepoštovanje ni prema njihovoj delatnosti, niti prema njihovoj stručnosti.
“Ali oni, ma koliko bili stručni i profesionalni, nisu umetnici, kao što nisu umetnici ni drugi stručnjaci u kulturi, koji obavlјaju poslove iz člana 55b. novog Zakona (član 27. Zakona o izmenama i dopunama Zakona o kulturi). Pomenuta odredba im, međutim, (i to samo njima, ali ne i drugim stručnjacima u kulturi) omogućava da pretenduju na mere kojima država, svesna da visoka umetnost ne može biti prepuštena tržištu, podstiče kreativnost i bavlјenje kulturom. Drugim rečima, Ministarstvo je izdvojilo jednu kategoriju stručnjaka u kulturi i dodelilo joj prava koja joj ne pripadaju”, ocenio je NSK.
“Zašto su prevodioci naučnih i stručnih tekstova proglašeni umetnicima, a pravnici, biznismeni i naučnici, koji pišu te tekstove, nisu proglašeni umetnicima ̶ pitanje je na koje NSK nije dobio suvisao odgovor od Ministarstva kulture i informisanja, a nije ga dobila ni javnost: pokušaji narodnih poslanika da od predstavnika Ministarstva saznaju kako je takav apsurd mogao biti dopušten u tekstu jednog zakona nisu imali efekta, a nisu ni mogli imati, pošto ne postoji argument kojim bi se opravdala administrativna kanonizacija očigledne neistine”, dodao je NSK.
NSK je ponovio da usvojeni tekst Zakona o izmenama i dopunama Zakona o kulturi sadrži veliki broj loših rešenja koja su mogla biti izbegnuta da su Ministarstvo kulture i informisanja i poslanici vladajuće koalicije pokazali više sluha za sugestije stručne javnosti i da su prihvatili makar neke od amandmana koje su predložile poslaničke grupe.
NSK je naveo i da je, u skladu sa svojom zakonskom ulogom, u više navrata nudio Ministarstvu pomoć u pisanju pojedinih odredbi tog zakona i redovno obaveštavao javnost o svojim aktivnostima na tom planu putem medija i preko svog sajta.
Skupština Srbije usvojila je 12. februara izmene i dopune Zakona o kulturi, koje su žestoko kritikovane u javnosti, a izazvale su i burnu debatu u parlamentu. Dok Ministarstvo kulture i informisanja tvrdi da će izmene tog zakona obezbediti njegovu bolju primenu i unaprediti efikasnost sistema kulture, opozicija je ocenila da, između ostalog, slabi autonomiju ustanova kulture i centralizuje upravljanje, razvlašćuje NSK i otežava inače težak socijalni položaj samostalnih umetnika.
(SEEcult.org)