Novootkrivene pesme Kiplinga
Ljubitelji Radjarda Kiplinga (Rudyard, 1865-1936) uskoro će moći prvi put da pročitaju više od 50 dosad neobjavljenih pesama tog engleskog književnika i nobelovca.
Reč je o dosad nepoznatim pesmama Kiplinga, koje je otkrio američki profesor Tomas Pini na više mesta u SAD, uključujući dokumentaciju bivšeg direktora jedne kompanije za transatlantsku plovidbu.
Zagubljene pesme objaviće 7. marta Kembridž univerzitet sa još 1.300 Kiplingovih pesama, u okviru novog izdanja njegovih sabranih dela.
Među novootkrivenim Kiplingovim pesmama je nekoliko iz Prvog svetskog rata, a pronađene su i beleške koje je vodio obilazeći ratne grobnice u Belgiji i Francuskoj 1924. godine.
Iako je Kipling prvi engleski pisac koji je dobio Nobelovu nagradu za književnost (1907. godine), profesor Pini požalio se novinarima na nedovoljno interesovanje stručnjaka za njegovo stvaralaštvo.
“Kipling je bio dugo zapostavljan, verovatno iz političkih razloga. Njegova dela nikada nisu bila adekvatno proučena, ali stvari počinju da se menjaju”, rekao je Pinej.
A koliko je Kipling nekada bio popularan i van granica svoje zemlje, pa i u Sovjetskom Savezu, svedoči i podatak da je od jedne njegove pesme, koju je na ruski jezik preveo Grigori Kružkov, nastala popularna romansa “Čupavi bumbar (za ciganskom zvezdom)”.
Kipling je najpoznatiji po “Knjizi o džungli”, kao i po poemi “Ako”.
Rođen je u Indiji, a u preselio se u Englesku sa porodicom još u ranom detinjstvu.
Velikim delom 20. veka njegova reputacija bila je pod senkom njegovih imperijalističkih pogleda, pa ga je Džordž Orvel (George Orwell) svojevremeno opisao kao “proroka britanskog imperijalizma”.
B. Rakočević / SEEcult.org