Noviteti 6. ZagrebDoxa
Međunarodni festival dokumentarnog filma ZagrebDox, najveći te vrste u regionu, predstaviće od 28. februara do 7. marta oko 140 ostvarenja, od kojih će u takmičarskim programima za nagradu Veliki pečat biti 65 naslova, a uz tradicionalne programe posvećene muzičkim, kontroverznim, filmovima za decu i mlade..., imaće i novi program “Stanje stvari” koji daje nesvakidašnji uvid u svet u kojem danas živimo, kao i program “Dox događaja”, u okviru kojeg će svetsku premijeru doživeti dokumentarci o popularnom srpskom rok muzičaru Bajagi, ali i film o koncertu hrvatske pevačice Severine u Beogradu.
Glavni novitet šestog ZagrebDoxa je premeštanje na novu lokaciju - u Movieplex u centru Kapitol sa pet vrhunski opremljenih dvorana, u kojima će svakodnevno biti po 25 projekcija, najavili su organizatori iz produkcijske kuće Factum 1. februara na konferenciji za novinare.
Prema rečima direktora ZagrebDoxa Nenada Puhovskog, međunarodna konkurencija i ove godine obuhvata pobednike relevantnih svetskih festivala, pa će, između ostalog, biti prikazani pobednik amsterdamskog IDFA “Zadnji vlak” kineskog autora Lixina Fana koji prati surov život kineskih migranata, švajcarski “Zvuk insekata - bilješka o mumiji”, dobitnik nagrade Evropske filmske akademije o čoveku koji je izvršio samoubojstvo izgladnjivanjem, te “Kemoterapija” poljskog reditelja Pawela Lozinskog - dobitnika najvažnije evropske televizijske nagrade Prix Europa.
Čak 24 naslova čine regionalnu konkurenciju, među kojima je i “Selo bez žena” Srđana Šarenca - crnohumorna priča o tri brata iz sela u Crnoj Gori koja pokušavaju da održe porodičnu lozu.
Predstaviće se i niz hrvatskih autora: Damir Čučić, Ljubica Janković Lazarić, Hrvoje Juvančić, Rasim Karalić i mnogi drugi.
Program “Kontroverzni Dox” predstavlja, između ostalog, američki film “Anatomija mržnje: dijalog za nadu”, koji nudi nesvakidašnji pristup ideologijama mržnje, dok u kanadskom “Slučaju Coca-Cola” iz novouvedenog programa “Stanje stvari” nemački redatelji German Gutiérrez i Carmen Garcia optužuju tu veliku kompaniju za ubistva sindikalnih vođa.
Puhovski je izdvojio i australijski film “Spašavanje rijetkih kokoši” iz programa Happy Dox - duhovitu priču o bivšem uzgajivaču retkih vrsta pilića i njegovom sadašnjem pokušaju njihove zaštite.
Prateći programi uključuju dve retrospektive - “Savremeni nemački dox” prema izboru Claasa Danielsena, direktora festivala DOK Lajpcig, te “Hrvatski AutoDox” u selekciji Diane Nenadić.
Autorsko veče posvećeno je nedavno preminulom filmskom velikanu Anti Babaji.
Novost je i program "Y(o)u nostalgija" koji sadrži 12 epizoda serije “Robna kuća” u režiji Igora Stoimenova, a kao i svake godine biće prikazano i nekoliko “factumentaraca”, te dva rada studenata MA ADU.
Novost ovogodišnjeg festivalskog izdanja su i “Dox Događanja”, program premijernih naslova koji obezbeđuje dodatni prostor autorima iz Hrvatske i regiona koji su upravo ZagrebDox odabrali za svetsku premijeru svojih dokumentaraca.
U okviru “Dox Događanja” tako će svetsku premijeru doživeti muzički dokumentarac o jednom od najpopularnijih rok izvođača na području bivše Jugoslavije - Momčilu Bajagiću Bajagi, ali i film o Severininom koncertu u Beogradu.
Tu su i filmovi “Kainov znak” koji prati Anu Magaš u njenom pokušaju reintegracije po izlasku iz zatvora, “Klasa Optimist” Lane Šarić i “Mimara Revisited” Danka Volarića iz nove Factumove produkcije, kao i “Dugo putovanje kroz istoriju, historiju i povijest” Željka Mirkovića iz Srbije sa piscima Miljenkom Jergovićem i Markom Vidojkovićem na proputovanju bivšim autoputem "Bratstvo i jedinstvo" u "jugu 45".
Glavna festivalska nagrada, Veliki pečat, dodeljuje se filmovima u međunarodnoj i regionalnoj konkurenciji, a Mali pečat autoru/ki do 30 godina. Drugu godinu zaredom biće dodeljena i nagrada “Movies That Matter” filmu koji na najbolji način promoviše ljudska prava. Nagradu za najbolji film prema oceni publike četvrtu godine zaredom dodeliće generalni sponzor T-com.
Puhovski je podsetio da su ZagrebDox i on lično dobili u 2009. priznanje više od 20.000 gledalaca koji su došli da pogledaju najbolje svetske dokumentarce, ali i dva važna priznanja struke i sredine u kojoj deluju.
Evropska dokumentaristička mreža (EDN) dodelila je ZagrebDoxu godišnju nagradu za “izvanredni doprinos u razvoju evropske dokumentarističke kulture”, a zagrebački gradonačelnik “Medalju grada Zagreba” za “uspeh festivala koji je premašio sva očekivanja”. Još veće priznanje, prema rečima Puhovskog, stiglo je tokom priprema šestog izdanja, kada su organizatore kontaktirali brojni hrvatski, kao i autori iz regiona, koji žele da se svetska premijera njihovog najnovijeg dokumentarca dogodi baš na ovogodišnjem ZagrebDoxu.
“Prihvatajući tu čast, ali i obavezu, ustanovili smo ‘Dox Događanja’ tokom kojih ćemo, u svečanoj atmosferi, prikazati najnovije hrvatske i regionalne dokumentarce, predstaviti njihove autore i omogućiti im (zahvaljujući i novom prostoru) razgovor sa publikom”, rekao je Puhovski, dodajući da ZagrebDox i na taj način “vraća deo duga autorima i gledaocima” bez kojih ga ne bi ni bilo.
Povodom premeštanja u Moviplex, izvršna direktorka ZagrebDoxa Sanja Borčić rekla je da je to i pravi izazov za organizatore, i ujedno pružanje novog kvaliteta u svih pet dvorana.
Projekcije će biti održavane paralelno u svim dvoranama, a biće nastavljene i besplatne projekcije u jednom od zagrebačkih bioskopa.
Dnevne projekcije koštaju 20 kuna, a večernje 25, što je prošlogodišnji nivo i iznos je i dalje niži od regularne bioskopske ulaznice, istakla je Sanja Borčić.
Direktorka za odnose sa javnošću T-Hrvatskog Telekoma Maja Weber istakla je da je ta kompanija ponosna na saradnju sa ZagrebDoxom koji je “kvalitetom i profesionalnošću” postao “relevantan na evropskoj sceni, te vodeći u regiji”.
Saradnjom ZagrebDoxa i T-HT-a počinje još jedna sezona sponzorskog programa “KulTurist” kojim ta kompanija nastoji da promoviše i kulturu, doprinese još većoj posećenosti kulturnim manifestacijama i podstakne i druge privrednike da ulažu u hrvatsku kulturu, rekla je Maja Weber.
Prošlogodišnji pobednik ZagrebDoxa u regionalnoj konkurenciji je srpski film “Kavijar konekšn” Dragana Nikolića, dok su posebna priznanja dodeljena filmovima “21 sekund” Željka Mirkovića, takođe iz Srbije, te “Plati i ženi” makedonskog reditelja Atanasa Georgieva.
Najboljim filmom u međunarodnoj konkurenciji proglašen je “Lady Kul el Arab” palestinsko-izraelske rediteljke Ibtisam Salh Mara'ana, a posebna priznanja dodeljena su filmovima “Burmanski videoreporteri - izveštaji iz zatvorene zemlje” Andersa Ostergaarda i “Sami u četiri zida” Alexandre Westmeier.
Žiri su činili hrvatski reditelj Bogdan Žižić, reditelj i selektor retrospektive izraelskog savremenog dokumentarca na petom ZagrebDoxu David Fisher i rediteljka Saša Vojković.
“Burmanskim videoreporterima” dodeljena je i nagrada “Movies That Matter” za film koji najbolje afirmiše ljudska prava.
Mali pečat za najbolji film autora ili autorke do 30 godina starosti dodeljen je filmu “Na putu do škole” (Orhan Eskikoy i Ozgur Dogan), a posebno priznanje dobio je film “Tiho uklanjanje” (Wolfram Huke).
Sajt ZagrebDoxa je www.zagrebdox.net
(SEEcult.org)