• Search form

24.01.2020 | 13:27

Novi zakoni u oblasti kulture

Novi zakoni u oblasti kulture

Skupština Srbije usvojila je Zakon o arhivskoj građi i arhivskoj delatnosti, izmenila i dopunila Zakon o kulturi i potvrdila Sporazuma vlada Srbije i Rusije o predaji Peterburškog lista "Miroslavljevog jevanđelja" Srbiji i slika Nikolaja Reriha Ruskoj Federaciji.

Donošenje novih zakonskih rešenja i optimizacija već postojećih, kako je saopštilo 24. januara Ministarstvo kulture i informisanja, daće “značajan doprinos daljim aktivnostima na očuvanju kulturne baštine, uređivanju i adekvatnijem normiranju oblasti savremenog stvaralaštva i daljem razvoju međunarodne saradnje u oblasti kulture”.

Usvojenim izmenama i dopunama Zakona o kulturi, kako je navedeno, biće moguće precizno utvrditi koje sve delatnosti predstavljaju predmet regulisanja tog zakona i koje od njih imaju karakter umetničkih. Između ostalog, umetničkim disciplinama dodaje se delatnost umetničke fotografije.

Novim zakonskim rešenjima uspostavlja se pravni osnov za jasno utvrđivanje kriterijuma na osnovu kojih će se procenjivati značaj kulturnih manifestacija i festivala na centralnom i na lokalnom nivou. Pored toga, sistemski se uređuje oblast digitalizacije kulturnog nasleđa i reguliše oblast umetničke igre.

Izmenama i dopunama Zakona o kulturi uvode se i nova ograničenja koja će, kako je navedeno, dovesti do prestanka zloupotrebe korišćenja stanja vršilac dužnosti direktora i shodno tome izbegavanja javnih konkursa za njihov izbor. Takođe, preciziraju se uslovi za izbor direktora ustanova kulture i tako prevazilaze problemi koji su se pokazali u dosadašnjoj praksi.

Uveden je i inspekcijski nadzor kao važna mera Ministarstva kulture i informisanja za obezbeđivanje pune primene tog zakona u celoj državi.

Javna rasprava o izmenama i dopunama Zakona o kulturi, inače, završena je još u aprilu 2019. godine, a postupak predlaganja članova Nacionalnog saveta za kulturu (NSK), položaj samostalnih umetnika, (su)finansiranje projekata i programa u kulturi i proces digitalizacije, bile su neke su od tema koje su izazvale najviše komentara na poslednjoj javnoj diskusiji, održanoj u Jugoslovenskoj kinoteci.

Novim Zakonom o arhivskoj građi i arhivskoj delatnosti uređuje se sistem zaštite arhivske građe i dokumentarnog materijala, uslovi i način korišćenja arhivske građe, kao i organizacija, nadležnost i delatnost arhiva u Srbiji, kao jednoj od retkih zemalja u svetu koja nije imala zakon kojim su sveobuhvatno uređene zaštita arhivske građe i organizacija i funkcionisanje arhivske delatnosti kao izuzetno važnog segmenta kulturnog nasleđa.

Jedan od prioritetnih ciljeva tog zakona, prema navodima Ministarstva kulture i informisanja, jeste stvaranje zakonskog okvira koji će obezbediti potpunu zaštitu i očuvanje arhivske građe, bez obzira na oblik u kojem nastaje. Uređivanje te materije zakonom uticaće i na razvoj svesti o važnosti očuvanja arhivske građe za buduće generacije, odnosno svesti da se najvažniji dokumenti moraju zaštititi od uništenja.

Ističući da arhivski dokument predstavlja svojevrsno materijalno svedočanstvo o postojanju, organizaciji i funkcionisanju države i društva, Ministarstvo je istaklo da će tim zakonom biti omogućeno i utvrđivanje Arhivskog fonda kao dela nacionalnog i svetskog kulturnog nasleđa, te njegova dopuna dokumentima koji predstavljaju deo kulturnog nasleđa Srbije, a nalaze se van njene teritorije, kao i dokumentima i kopijama dokumenata stranih izvora koji se odnose na istoriju Srbije i srpskog naroda.

Novim zakonom otvara se prostor za poboljšanje uslova za rad arhiva, jasno definisanje obaveza osnivača arhiva, regulisanje matične funkcije arhiva, uređivanje stručnih zvanja u arhivskoj struci i pooštravanje kaznene politike u cilju bolje zaštite i očuvanja arhivske građe, saopštilo je Ministarstvo kulture i informisanja.

Na inicijativu Ministarstva kulture i informisanja, usvojen je i zakon kojim je potvrđen srpsko-ruski sporazum prema kojem će Srbiji biti predat Peterburški list "Miroslavljevog jevanđelja", a Rusiji slike Nikolaja Reriha, koje čuva Narodni muzej u Beogradu. Vraćanjem svojevremeno otuđenog lista br. 66 "Miroslavljenog jevanđelja", taj najstariji srpski ćirilični rukopis, koji se čuva u Narodnom muzeju u Beogradu.

"Sporazum predstavlja jedan od ključnih događaja u kulturnom životu Srbije i dokaz staranja Vlade Srbije i Ministarstva kulture i informisanja o najvažnijim elementima kulturnog nasleđa, kao i simboličku potvrdu prijateljskih odnosa dve zemlje. 'Miroslavljevo jevanđelje' nije samo jedinstveni, raritetni primerak stvaralaštva svoga vremena i svedočanstvo o posebnim istorijskim događajima i ličnostima, već nulta tačka srpske kulturne istorije i živa dragocenost koja duboko prožima sveukupan nacionalni identitet i zajedničko istorijsko sećanje", navedeno je u saopštenju.

Sporazum je potpisan 19. oktobra 2019. u Beogradu tokom posete ruskog premijera Dmitrija Medvedeva,

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r