• Search form

08.09.2019 | 13:26

Novi horizonti kulture, umetnost i mediji u digitalnom okruženju

Novi horizonti kulture, umetnost i mediji u digitalnom okruženju

Institut za pozorište, film, radio i televiziju Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu, povodom 30 godina postojanja, organizuje od 11. do 14. septembra međunarodnu konferenciju “Novi horizonti kulture, umetnosti i medija u digitalnom okruženju” čiji je cilj da umetničke, kulturne i medijske prakse sagleda u kontekstu složenih procesa četvrte industrijske revolucije koja, kao dosad neviđena fuzija tehnologija, briše granice fizičke, digitalne i biološke sfere, menjajući u velikoj meri kulturne prakse i tražeći da se istražuju.

Glavne teme konferencije, koja će okupiti više od stotinu istraživača iz oblasti humanistike i društvenih nauka, tiču se digitalnog kao društvenog okvira imaginarijuma današnjice; kulturnih razlika i interkulturalnosti; kulturnog sećanja i identiteta; novih medijskih formata; novih aspekata kulturne politike i menadžmenta kulturnih delatnosti; upravljanja podacima, informacijama i znanjima o umetnosti, kulturnim i kreativnim industrijama, i kulturnom nasleđu; transformacije studija izvođačkih umenosti, filma i medija; i, generalno, digitalne humanistike, novih metodologija i ekologije otvorenog znanja.

Konferencija će otvoriti nova, važna pitanja budućeg razvoja umetnosti, kulture i medija, kao kiber-fizičkih sistema (cyber-physical systems), te ponuditi neke moguće odgovore, saopštili su organizatori tog skupa koji počinje 11. septembra u Kolarčevoj zadužbini okruglim stolom na kojem učestvuju Meri Čajko (Mary Chayko), sociološkinja, profesorka i direktorka osnovnih interdisciplinarnih studija Škole za komunikacije i informisanje na Ratgers univerzitetu u SAD, Monika Mokre sa Instituta za studije kulture i istoriju pozorišta pri Austrijskoj akademiji nauka i zamenik upravnika Univerzitetske biblioteke “Svetozar Marković” u Beogradu Adam Sofronijević.

Na zvaničnom otvaranju konferencije 12. septembra na FDU najavljeni su šef misije OEBS-a u Srbiji ambasador Andrea Orizio, državni sekretar u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Vladimir Popović, prorektor Univerziteta umetnosti Biljana Radovanović Brkanović i dekan FDU Miloš Pavlović, nakon čega će prof. dr Milena Dragićević Šešić održati predavanje "30 godina nauke na FDU: Od terenskih (site-specific) ispitivanja do kretanja u virtuelnom svetu", posvećeno 30-godišnjoj istoriji Instituta za pozorište, film, radio i televiziju FDU, na čijem je čelu.

Konferencija obuhvata i prezentacije i razgovore sa umetnicima, počev od Mrđana Bajića, vajara i profesora Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, koji će održati prezentaciju "Javni prostor: Izveštaj - tri pokušaja - tri decenije" o svojim projektima u javnom prostoru u protekle tri decenije (Yugomuzej, Radnička klasa ide u raj i Strela).

Mrđan Bajić: YUM*00040: Parade, 900x600x1200 cm

Prvi dan konferencije biće u znaku panela o trendovima i inovacijama u oblasti kulturnih politika, ali i sesija o 40 godina Novog talasa u SFRJ, medijima i novim izazovima, digitalnom aktivizmu i tehnoutopijama, novim medijskim formatima, digitalnom kao javnom dobru, digitalnim tehnologijama i mogućnostima za pozorište, ontologiji slike…

Biće predstavljena i knjiga “Mediji, kultura i umetnost u doba populizma”, čije su urednice Milena Dragićević Šešić i Mirjana Nikolić, u izdanju FDU i kuće Clio. Na konferenciji će biti predstavljena i knjiga “Društveni mediji i upravljanje komunikacijama” Vuka Vukovića, u izdanju FDU na Cetinju.

Kao glavna govornica konferencije 13. septembra najavljena je direktorka Centra za studije kulturne i medijske politike pri Univerzitetu Vorvik dr Džoane Garde-Hensen (Joanne Garde-Hansen), vodeći istraživač Mreže za istraživanje sećanja na prakse protesta (Afterlives of Protest Research Network - AHRC), koja će i održati uvodno predavanje na tu temu u kontekstu digitalnog sveta.

Sesije su posvećene, između ostalog, pitanjima arhiviranja, jugoslovenskog socijalističkog kulturnog nasleđa, znanju i edukaciji u digitalnom okruženju, digitalnoj humanistici i razumevanju digitalne kulture, teoriji video igara i primerima uspešne prakse, društvenim medijima i upravljanjem komunikacijama, vizuelnim umetnostima u kontekstu digitalnih tehnologija, izazovima kulturne politike i menadžmenta u digitalnom okruženju, digitalizaciji i novim medijima…

Poslednjeg dana konferencije biće reči o društvenim mrežama i digitalnom PR-u u kulturi, novim medijskim formatima, uticajima digitalnog okruženja na muzičku produkciju… a glavno predavanje uoči zatvaranja skupa održaće dr Rafaela Henze (Raphaela), profesorka menadžmenta u kulturi na Univerzitetu Hajlbron u Nemačkoj koja je kao istraživač fokusirana na uticaj globalizacije i internacionalizacije na menadžment umetnosti i obrazovanje u toj oblasti. Suosnivačica je međunarodne interdisciplinarne mreže Brokering Intercultural Exchange.

Mrđan Bajić: Radnička klasa ide u raj, 45x30x18 cm, 2008. Foto: Vladimir Popović

Institut za pozorište, film, radio i televiziju FDU organizovao je do sada bezmalo 20 međunarodnih konferencija, među kojima su najznačajnije: Mediji i obrazovanje (2003); Teatrološka misao u Srbiji danas (2006), Južnoslovenska avangarda i kasna avangarda između Istoka i Zapada (2007); Obrazovanje, umetnost i mediji u procesu evropskih integracija (2007); Dramsko i postdramsko pozorište: ispitivanje pojmova, deset godina kasnije (2009); Menadžment kulture i medija u društvu znanja (2011); Umetnik izvođačkih umetnosti − od uloge pobunjenika do uloge zvezde u svetu poznatih (2012); Pedagogija i izvođačke umetnosti (2013); Menadžment dramskih umetnosti i medija − izazovi 21. veka (2013), Mediji, demokratija, populizam (2017) i Pozorište između politike i političnosti (2018).

Sajt konferencije je newhorizonsconference.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, odnosno u prilogu (pdf)
 
(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r