Novi ciklus Criticize This!
Regionalni projekat Criticize This! započinje novi ciklus edukacije mladih kritičara i produkcije umetničkih kritika trodnevnim programom u Zagrebu od 16. do 18. februara, u kojem će učestvovati novinar i pisac Mark Terkessidis iz Berlina, glavni urednik magazina Eurozine Carl Henrik Fredriksson i nezavisna kustoskinja i kritičarka umetnosti Maja Ćirić iz Beograda.
Terkessidis, Fredriksson i Maja Ćirić održaće predavanja u delu programa otvorenom za javnost, a učestvovaće i u završnom javnom razgovoru naslovljenom “Prijateljska vatra. Kako kritika socijalizuje” koji će moderirati Petar Milat.
Program će biti održan u net.kulturnom klubu mama i književnom klubu Booksa, a počinje 16. februara predavanjem Fredrikssona na temu “Prevođenje kultura. Koliko zajedničkog mora imati zajednica?”
Fredriksson je književni kritičar, kolumnista, esejista i prevodilac iz Švedske, a živi u Beču i radi kao glavni urednik evropskog portala za kulturu Eurozine. Od 1998. do 2001. bio je glavni urednik najstarijeg švedskog časopisa za kulturu Ord&Bild.
Terkessidis će 17. februara održati predavanje na temu “Zbogom identitetu. Promišljanje prostora kulturnog obilja i kritike”.
Terkessidis je doktorirao psihologiju, a radi u Berlinu kao novinar i pisac čiji je profesionalni fokus na popularnoj kulturi, migracijama i rasizmu. Jedan je od osnivača Instituta za studije vizuelne kulture u Kelnu, a njegovu poslednju knjigu “Interkultur” objavio je nemački Suhrkamp.
Maja Ćirić će 18. februara održati predavanje na temu “Kritika. Koncepti, mehanizmi i funkcije”, a potom će sa Terkessidisom i Fredrikssonom učestvovati u razgovoru o kritici i njenim potencijalima socijalizacije.
Maja Ćirić je nezavisna kustoskinja i kritičarka umetnosti iz Beograda, članica Međunarodne organizacije kritičara umjetnosti (AICA), Međunarodne organizacije kustosa savremene umetnosti (IKT), te Društva za istraživanje umetnosti (SAR).
Projekat “Criticize This!" pokrenulo je pet organizacija nezavisne kulture iz Hrvatske, Srbije i Crne Gore - Kulturtreger i Kurziv (Zagreb), KPZ Beton i SEEcult.org (Beograd) i Plima (Ulcinj), a prvi Art modul, započet predavanjima i seminarima prošle jeseni u Beogradu, okupio je 11 mladih kritičara iz regiona sa kojima su radili priznati kritičari u oblasti književnosti, izvođačke i vizuelnih umetnosti.
Predavanjima u Zagrebu počinje drugi Art modul projekta Criticize This!, u kojem kao mentori u oblasti vizuelnih umetnosti učestvuju Miha Colner i Darka Radosavljević Vasiljević, u oblasti izvođačkih umetnosti Ivan Medenica i Una Bauer, a u oblasti književnosti Vladimir Arsenić i Mirnes Sokolović.
Polaznici novog ciklusa projekta Criticize This! izabrani su na osnovu regionalnog javnog konkursa, a kao i u prvom Art modulu, pisaće u naredna četiri meseca po dve kritike mesečno, kao i završni esej.
Za drugi Art modul projekta Criticize This! odabrano je 11 polaznika - mladih kritičara - u oblasti književnosti: Nađa Bobičić, Đorđe Božović, Kristina Špiranec i Marko Raguž, u oblasti izvođačkih umetnosti: Sandro Siljan, Nikola Skočajić, Milena Pejović i Nino Kovačić, a u oblasti vizuelnih umetnosti: Slađana Golijanin, Milena Milojević i Bojan Krištofić.
Kritike mladih autora objavljuju se na portalima organizatora projekta, kao i na projektnom sajtu Criticize This!, a izbor tekstova izlazi i u formi podlistka u dnevnim listovima “Danas” i “Pobjeda” i nedeljniku “Novosti”.
Zahvaljujući projektu “Criticize This!”, javnost u regionu dobija priliku da upozna nove kritičarske glasove i umetničku scenu u susednim zemljama.
Mentori u prvom Art modulu su Saša Ćirić i Boris Postnikov za književnost, Ivan Medenica i Igor Ružić za izvođačke umetnosti i Miha Colner i Darka Radosavljević Vasiljević za vizuelne umetnosti.
Polaznici prvog Art modula u oblasti književnosti su: Nikola Đoković, Lamija Neimarlija, Leda Sutlović i Ivan Telebar, u oblasti vizuelnih umetnosti: Ana Bogdanović, Anita Kojundžić i Tihana Bertek, a u oblasti izvođačkih umetnosti: Ivana Anić, Vanja Nikolić, Nikola Skočajić i Sandro Siljan.
Projekat “Criticize this!” finansiran je u sklopu programa “Kultura 2007-2013” EU.
Program u Zagrebu realizuje se u saradnji s klubom za net.kulturu MAMA.
(SEEcult.org)