Novi Ars
Novi broj časopisa za književnost, kulturu i društvena pitanja “Ars”, u izdanju Otvorenog kulturnog foruma sa Cetinja i Crnogorskog društva nezavisnih književnika iz Podgorice, a sadrži teme u rasponu od austrougarske ratne propagande, preko proze Ethema Mandića, Bogića Rakočevića, Sande Dodevskog, Bojana Krivokapića, Vlada Vurušića i Ejmi Blum, poezije Euridike Kišove, Draga Štambuka, Ridvana Dibre, do temata “Žene – tela – prostori”, odnosno konkursa za najbolju “žensku priču”.
U “Arsu” je ekskluzivno objavljen tekst Vladimira Jovanovića “Kralj Nikola I u ogledalu austrijske karikature. Primjeri iz neđeljnika Die Muskete (1908-1916)” koji je istraživao austrougarsku ratnu propagandu, uključujući priloge likovnih umetnika, protiv Kraljevine Crne Gore. Povodom vojnog osvajanja Lovćena 1916. godine i kapitulacije Crnogorske vojske, nastale su slavodobitne slike ili karikature. Kroz štampu i izložbe, ti radovi su dobili široki publicitet i veličali su slavu K. und K. (Kaiserlich und Königlich) armije i njenih zapovednika, takođe nagrađenih činovima i ordenjima nakon okupacije crnogorske kraljevine.
Novi broj “Arsa” otvara kratka priča mladog crnogorskog knjževnika Ethema Mandića “Pjesma”. “Ćerka profesora Reljića” je proza publiciste i književnika Bogića Rakočevića, a sledi priča Makedonca Sande Dodevskog “Vezena Maramica”. U “Arsu” je prvi put objavljena poezija Euridike Kišove “Realije”, a može se pročitati i poezija hrvatskog diplomate i doktora Draga Štambuka “Zefir”. Mladi novosadski autor Bojan Krivokapić objavio je dve priče, kojima debituje u crnogorskim književnim časopisima.
U novom broju “Arsa” objavljen je i odlomak iz romana “Nesanica” hrvatske spisateljice Marine Šur Puhlovski, te proza Vlada Vurušića “Kiše dublinske”.
Temat “Žene – tela – prostori”, koji su priredile Nataša Nelević i Aleksandra Nikčević-Batrićević na osnovu konkursa za najbolju “žensku priču” koji je Nova centar za feminističku kulturu objavio u 2014. godine kako bi ohrabrio i učinio vidljivijim žensko književno autorstvo i sve književne prakse koje, na tragu ženskog pisma, nastaju na marginama književnih i ideoloških kanona. Osim priče “Miraz” Jelene Gošović-Perović, koja je nagrađena, temat sadrži još osam priča koje je izdvojio žiri, a među autorkama su Jovanka Vukanović, Melanija Bulatović, Adrijana Gvozdenović, Sonja Ražnatović, Anja Jovanović, Tanja Sekulić, Vela Tešović i Aleksandra Milić.
Novi “Ars” sadrži i stihove albanskog književnika Ridvana Dibre “Mojsijeve rane”, u prevodu Sabine Osmanović i Ćazima Muje, te priču Ejmi Blum “Srebrna voda”, u prevodu Aleksandre Nikčević-Batrićević. Novak Kilibarda je objavio dramu “Dramski iskaz memoara Anta Dakovića”, a Petar Penda potpisuje tekst “Theoria, poiesis, praxis”, prikaz knjige “Theoria, poiesis, praxis: Savremena književnoteorijska misao 2” koju je priredila Aleksandra Nikčević-Batrićević, a objavio OKF Cetinje 2016.
Rajko Cerović u novom broju “Arsa” autor je teksta “Sjaj i bijeda tajnih službi”, o novom romanu Milorada Popovića “Čovjek bez lica”, u izdanju zagrebačke Frakture i cetinjskog OKF-a.
Novi broj “Arsa” zatvara tekst “Majstor forme i stila” o Sretenu Asanoviću (1931-2016), koji je napisao Milorad Popović.
Tekstovi iz novog Arsa naći će se uskoro na sajtu Otvorenog kulturnog foruma
(SEEcult.org)