Nove izložbe u Magacinu
Ovogodišnji izložbeni program u Magacinu u Kraljevića Marka počeo je prezentacijom radova slikarske kolonije Sovljak, a do kraja januara najavljena je i izložba slika mladog umetnika Nebojše Kojovića i crteža grupe studenata Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, uz javnu prezentaciju i diskusiju sa Aldom Milohničem o umetnosti, pravu i politici. Izložba kolonije Sovljak, netipična za prostor Magacina, predstavlja do 11. januara radove 44 umetnika koji su učestvovali do sada u toj slikarskoj koloniji, nastaloj 1998. godine pod pokroviteljstvom opštine Bogatić.
Ovogodišnji izložbeni program u Magacinu u Kraljevića Marka počeo je prezentacijom radova slikarske kolonije Sovljak, a do kraja januara najavljena je i izložba slika mladog umetnika Nebojše Kojovića i crteža grupe studenata Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, uz javnu prezentaciju i diskusiju sa Aldom Milohničem o umetnosti, pravu i politici.
Izložba kolonije Sovljak, netipična za prostor Magacina, predstavlja do 11. januara radove 44 umetnika koji su učestvovali do sada u toj slikarskoj koloniji, nastaloj 1998. godine pod pokroviteljstvom opštine Bogatić.
Kojovićeva izložba “Slike bez naziva”, koja će biti otvorena od 19. do 25. januara, koncipirana je za vreme njegovih studija na FLU, koje je završio 2009. godine u klasi Čedomira Vasića.
Postavka obuhvata 13 slika, odnosno kompozicija i portreta izrađenih u klasičnom maniru, sa povremenim izletom u ilustraciju.
Grupna izložba “Prostorni crtež”, koja će biti otvorena od 28. januara do 6. februara, obuhvata intervencije u prostoru - od postavke crteža na zidu do prostornih instalacija primenom razlicitih materijala, a učestvuje grupa studenata sa odseka skulpture FLU (Jelena Dokić, Nina Galić, Bojana Atlija, Nataša Culina, Marijana Miletić, Aleksandra Petković, Ivana Milev, Smlilja Ignjatović).
U Magacinu će 26. januara biti održana i javna prezentacija sa diskusijom na temu “Umetnost, pravo i politika”, uz učešće Alda Milohniča, sociologa i teoretičara kulture i teatra, istraživača u Mirovnom institutu za savremene društvene i političke studije u Ljubljani.
Prezentacija i diskusija organizovani su u okviru projekta “Raškolovano znanje” (O^O) Teorije koja hoda (TkH) iz Beograda i Kontrapunkta iz Skoplja, a zamišljeni su kao završna sesija dvodnevnog seminara koji će Milohnič raditi sa radnom grupom.
Milohnič je autor i koautor brojnih knjiga i teorijskih tekstova u oblasti
sociologije kulture, kulturne politike i epistemiologije humanističkih nauka, kao i studija teatra. U projekat kolektivnog samoobrazovanja u umetnosti i kulturi “Raškolovano znanje” uključio se na poziv radne grupe Umetnost i/kao politika, koja se bavi istraživanjem teorijskih platformi za repolitizaciju diskursa humanistike.
Neki od Milohničevih najreferentnijih tekstova bave se pojmovima kao što su: artivizam, direktna akcija, radikalni performans i umetnicki imunitet, što će biti i teme njegovog javnog izlaganja.
Program Magacina nalazi se u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)