• Search form

29.01.2018 | 22:25

Nova Korešpodencija

Nova Korešpodencija

Nova verzija epistolarne komedije “Korešpodencija” prema tekstu Borislava Pekića, u dramatizaciji Borislava Mihajlovića Mihiza, biće premijerno izvedena 1. februara u Zvezdara teatru u režiji Gorčina Stojanovića, koji kaže da je imao mnogo razloga kada je predložio da radi taj komad, poznat po kultnoj verziji Ateljea 212.

“Srećan sam što je upravnik Zvezdara teatra Dušan Kovačević odmah odreagovao. I on sam je svojevremeno sarađivao sa Mihizom u Ateljeu”, izjavio je Stojanović 29. januara na konferenciji za novinare, navodeći da ima i lične razloge za rad na toj predstavi.

“Razlozi su očigledni, dakle Pekić, Mihiz, ’Korešpodencija’ iz 1980. godine u režiji Arse Jovanovića i onaj fantastični ansambl - Danilo Bata Stojković, Mira Banjac, Zoran Radmilović, Petar Kralj, Ružica Sokić... Ali, moji razlozi su i lični. Ta predstava je, uz neke promene u ansamblu, igrana više od 20 godina, a ja sam je prvi put gledao u jesen ’80. sa 14 godina, na festivalu Dani komedije u Sarajevu i posle još nekoliko puta, sazrevajući i kao čovek i kao neko ko želi da se bavi pozorištem i konačno kao onaj koji se bavi pozorištem”, rekao je Stojanović.

Ističući da ništa nije slučajno, pomenuo je da je poslednji put u Zvezdara teatru režirao pre 20-ak godina i da je glavnu ulogu igrao upravo Bata Stojković, zatim da je u Zvezdara teatru upoznao majku svog deteta, a naveo je i lične veze sa članovima novog ansambla, počev od Branislava Lečića, koji je igrao naslovnu ulogu u njegovom “Hamletu” pre četvrt veka (u JDP-u), a sada tumači lik Simeona Njegovana Lupusa, dede koga je igrao Bata Stojković.

U novoj podeli su i Slavko Štimac, Anica Dobra, Joakim Tasić, Jelena Stupljanin i Branko Vidaković.

Korešpodencija” je dramatizacija jednog manjeg dela izuzetno obimnog romana “Zlatno runo”, segmenta koji je napisan u obliku prepiske i obuhvata nekoliko meseci s kraja 1847. i početka 1848. godine kada je cincarska porodica Njago počela da se pretvara u značajnu trgovačko-čaršijsku srpsku firmu “Simeon Njegovan i sin”. U predstavi ličnosti opšte putem poruka, kratkih i dugih pisama i telegrama, na distanci prostornoj, vremenskoj, pa i psihološkoj, zapisao je Mihiz uoči praizvedbe.

Branislav Lečić je primetio da taj tekst, “iako na prvu loptu ne deluje kao savremen, ustvari ima duboku savremenost”.

“Svako ozbiljan ko zaroni u materijal i počne da prati šta se tu dešava, videće koliko je to danas prepoznatljivo, bilo iz sopstvenog ili života ljudi pored sebe. I principijelno je zanimljiv tekst zato što se radi o konceptu kako i na koji način sačuvati porodicu, kako i na koji način preživeti, uravnotežiti svoju prirodu slobodarskog duha i želje za igrom i maštom sa onim što je krajnje konkretno i realno, a to je da se preživi”, izjavio je Lečić.

Slavko Štimac, koji igra sina gazde Lupusa, Hadžiju koji nije talentovan za posao, okrenut je duhovnim stvarima i kao da ne pripada svetu svog oca, rekao je da je bilo uživanje ponovo raditi u Zvezdara teatru, u kojem se već odomaćio igrajući u “Klaustrofobičnoj komediji”.

Anica Dobra, koja igra Hadžijinu ženu Milicu, citirala je jednu njenu repliku: “Da kod nas u Srbiji žena ne živi kao metla u ostavi, te se vadi samo kada kuću treba čistiti i pajati, a posle opet u mrak tura, ja bih možda nešto i znala. Ovako...”

“Eto jedne od tema koja je aktuelna i danas. Milica jeste nekakav stub te porodice, njena vertikala, gde je Lupus kao neki Korleone iz ‘Kuma’. Struktura porodice je takva. Ta Milica je i kao neki budilnik koji ili zvoni ili zuji ili zvoca ili zanoveta ili zabavlja ili zapoveda ili zavodi - red. Za mene kao glumca velika je privilegija da dobijem ovakvu ulogu i u ovim godinama, dakle u pravo vreme. I uz pravi blagoslov Mire Banjac sa kojom sam se čula pre nego što smo počeli da radimo i koja nas je sve podržala”, rekla je Anica Dobra.

Anica Dobra je dodala da u predstavi ima i jednu rečenicu koja je omaž Miri Banjac, koju intonira isto kao ona u svojoj predstavi.

“To je moja mala tajna, a i zadovoljstvo”, rekla je Anica Dobra, na šta je Lečić dodao da i on u predstavi ima jedan citat Bate Stojkovića.

I ostali deo ansambla izrazio je zadovoljstvo zbog poziva i učešća u predstavi od koje imaju velika očekivanja.

Reditelj Stojanović potpisuje i scenografiju i izbor muzike. Kostime je kreirala Lana Cvijanović, a koreografiju Irena Šarović.

Prve reprize su 2, 3, 12. i 27. februara.

*Fotografije (sa probe) - promo Zvezdara teatar: Nikola Vukelić

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Axioms, SKC, Belgrade, 2004
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r