Nobelova nagrada za mir novinarima
Nobelova nagrada za mir za 2021. godinu dodeljena je ravnopravno filipinskoj novinarki Mariji Reša i ruskom novinaru Dmitriju Muratovu za napore da obezbede slobodu izražavanja, koja je preduslov demokratije i trajnog mira, saopštio je 8. oktobra Nobelov komitet.
Marija Reša i Dmitrij Muratov, kako je istaknuto, predstavnici su svih novinara koji se zalažu za ideal slobode izražavanja, u svetu u kojem su demokratija i sloboda štampe u sve nepovoljnijem položaju.
Filipinska novinarka Marija Reša (1963) izjavila je da je zapanjena vešću da je dobila Nobelovu nagradu, a Muratov (1961), glavni i odgovorni urednik Nove gazete, izjavio je da nagrada nije njegova zasluga, već njegovih novina i svih kolega koji su stradali u borbi za slobodu govora.
Muratovu je čestitao i Kremlj, ističući da je reč o novinaru koji uporno radi u skladu sa svojim idealima, posvećen im je, talentovan i hrabar.
Odluku Nobelovog komiteta pozdravile su i pojedine međunarodne organizacije za slobodu medija, pa su Reporteri bez granica (RSF) ocenili da je to izvanredna počast novinarstvu i ujedno apel za mobilizaciju. Podsetili su i da su, povodom Svetskog dana slobode, medija, 3. maja, pokrenuli kampanju solidarnosti sa Marijom Rešom (#HoldTheLine).
Nobelova nagrada za mir obuhvata i novčani iznos od 10 miliona švedskih kruna, odnosno oko 1,1 milion dolara.
Nobelova nagrada za mir, koja često izaziva kontroverzne reakcije, dodeljena je 2020. godine Svetskom programu za hranu Ujedinjenih nacija.
*Naslovna ilustracija: Nikas Elmehed
(SEEcult.org)