Nobelova nagrada za mir Mukvegeu i Nađi Murad
Nobelova nagrada za mir za 2018. godinu dodeljena je ginekologu Denisu Mukvegeu u Kongu, koji leči žrtve seksualnog nasilja, i aktivistkinji za ljudska prava Nađi Murad, bivšoj seksualnoj robinji Islamske države u Iraku.
Mukvege i Muradova nagrađeni su za napore za okončanje upotrebe seksualnog nasilja kao oružja za vođenje rata, saopštio je 5. oktobra Nobelov komitet.
Oboje su rizikovali sopstvenu bezbednost i hrabro se upustili u borbu protiv ratnih zločina, obezbeđuju pravdu za žrtve. Oboje su, svako na svoj način, pomogli unapredjenju vidljivosti seksualnog nasilja u doba rata i time doprineli da počinioci snose odgovornost za svoje akcije, navedeno je u obrazloženju.
Mukvege je na čelu bolnice Panzi u gradu Bukavu na istoku Konga, koja je otvorena 1999. godine i leči na hiljade žena svake godine. Već desetak godina Mukvege važi za potencijalnog dobitnika Nobelove nagrade za mir.
Denis Mukwege’s basic principle is that “justice is everyone’s business”. The 2018 Peace Laureate is the foremost, most unifying symbol, both nationally and internationally, of the struggle to end sexual violence in war and armed conflicts. @DenisMukwege#NobelPrize pic.twitter.com/KSzecKSkUc
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 5, 2018
Nađa Murad zastupa jazidsku manjinu u Iraku, izbeglice i bori se za ženska prava generalno.
Pripadnici ID su je zarobili u avgustu 2014. godine kada su napali njeno selo u severnom Iraku. Zarobljena je sa sestrama, a izgubila je šestoro braće i majku kada su džihadisti rešili da likvidiraju sve muškarce iz žene u njenom selu za koje su smatrali da su prestari da bi bili seksualno zlostavljani.
Following her escape from IS, Peace Laureate Nadia Murad chose to speak openly about what she had suffered. In 2016, at the age of just 23, she was named the UN’s first Goodwill Ambassador for the Dignity of Survivors of Human Trafficking. @NadiaMuradBasee#NobelPrize pic.twitter.com/wgEjOxRHS9
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 5, 2018
Nađa Murad je 2016. godine dobila prestižnu nagradu Saharov koju Evropska unija dodeljuje za ljudska prava, a iste godine postala je dobitnica i nagrade “Vaclav Havel” Saveta Evrope.
Nađa Murad (25) je druga najmlađa dobitnica Nobelove nagrade za mir, nakon Malale Jusufzai koja je imala 17 godina kada je nagrađena 2014.
Nobelova nagrada za mir, vredna milion američkih dolara, biće svečano uručena dobitnicima 10. decembra u Oslu.
Ove godine, kako je ranije saopšteno, neće biti dodeljena Nobelova nagrada za književnost - zbog skandala u vezi sa optužbama za seksualno uznemiravanje iznetih na račun muža jedne od članica Švedske akademije.
Nobelova fondacija podržala je tako odluku Švedske akademije da 2019. godine budu dodeljene dve nagrade za književnost.
(SEEcult.org)