• Search form

23.02.2011 | 10:21

NN-ta neprijateljska ofanziva

Primeri sve ozbiljnijih i pogubnijih političkih i “policy” pritisaka na predstavnike nezavisne, inovativne ili alternativne politike u umetničkoj i kulturnoj produkciji Srbije tema su razgovora 24. februara u Kulturnom centru Reks, uz učešće većine aktera tih slučajeva, koji će pokušati da sagledaju i izglede za opstanak nekih opštih produkcijskih koncepata i zadatih misija u datim ekonomskim, političkim i policijskim okolnostima.

NN-ta neprijateljska ofanziva

Primeri sve ozbiljnijih i pogubnijih političkih i “policy” pritisaka na predstavnike nezavisne, inovativne ili alternativne politike u umetničkoj i kulturnoj produkciji Srbije tema su razgovora 24. februara u Kulturnom centru Reks, uz učešće većine aktera tih slučajeva, koji će pokušati da sagledaju i izglede za opstanak nekih opštih produkcijskih koncepata i zadatih misija u datim ekonomskim, političkim i policijskim okolnostima.

Teme razgovora, kako je najavljeno, biće istiskivanje ili izbacivanje Galerije Kontekst iz novoformirane Ustanove kulture “Parobrod” i zatvaranje izložbe “Odstupanje” (februar 2008. godine) kao idejnog preduslova za takav postupak, zatim uzroci i povodi za formiranje, rad i trenutno stanje inicijative “Za kulturne politike” u Novom Sadu, nastale zbog ogoljavanja zvanične podrške gradske uprave komercijalizovanoj i privatizovanoj kulturno-zabavnoj produkciji u Novom Sadu, kao i sudski procesi koji se (gotovo bez ikakvog interesovanja stručne i šire javnosti) vode u Nišu između pripadnika neonacističke organizacije "Krv i čast" i Daria Milenkovića iz Alternativnog kulturnog centra, a u Novom Sadu između pripadnika neonacističke organizacije Nacionalni Stroj i Kuda.org.

Biće reči i o “izbacivanju ili istiskivanju” Vladana Jeremića iz Doma omladine u Beogradu sa radnog mesta urednika, otpuštanju Jelene Miletić iz Muzeja rudarstva i metalurgije u Boru (zatim, fizički napad na nju, na javnom mestu, bez ikakve pravne posledice za aktere i bez ikakve zvanične reakcije nadležnih; trenutno je Jelena Miletić pod velikim i raznovrsnim pritiscima da napusti radno mesto u srednjoj školi u kojoj predaje građansko vaspitanje), kao i isključenju Ane Vujanović iz poslediplomske nastave na Univerzitetu umetnosti u Beogradu i istiskivanje Aleksandre Sekulić sa radnog mesta u Domu kulture Studentski grad.

Većina tih primera, prema navodima organizatora rasprave, govori o neuspehu ili mozda baš uspehu nekih kulturnih ili uređivačkih politika, koje su do početka ekonomske krize izgledale kao zajedničke i homogene za tzv. demokratski blok, a onda su se pojavile razlike koje su do pomenutih suprotstavljanja, incidenata, nesporazuma, odluka, sukoba i sudskih procesa neprekidno i dovodile.

Niz simptomatično izolovanih slučajeva, ukoliko se sagleda istovremeno, govori o izvesnoj zajedničkoj strateškoj ofanzivi zagovarača konzervatizma, komercijalizma i “kult. industrijskog menadžerizma” u institucionalizovanoj kulturnoj produkciji i politici, ali i u stručnoj i široj javnosti.

Organizatori razgovora ukazuju da je reč o ofanzivi možda ne toliko prepoznatljivoj u konkretnim događanjima i oblicima sukoba, koji su neke vredne i stručne ljude ostavili bez radnog mesta i posla, ili ih prinudili da promene radno mesto i stručno opredeljenje, ili čak doveli u pitanje njihov fizički integritet, već u ukupnim, raznovrsnim pokazanim kritičnim relacijama između: institucija i organa države, lokalne samouprave i sudstva, političkih garnitura u institucijama kulture, zaposlenih koji se povinuju ili ne povinuju latentnim političkim pritiscima, aktera i zagovarača diktiranja, sprečavanja ili indirektne kontrole nezavisne kulturne produkcije ili inovativnog rada u institucionalnom kontekstu.

Ishodi takvih relacija, kako je navedeno, mogu biti teške profesionalne i lične posledice javnog delovanja ambicioznih i prominentnih profesionalaca, individualizacija/otuđenje njihove pozicije iz sfere javnog interesa i interesovanja, kao i njihova konsekventna prepuštenost stihiji "okolnosti". Takve relacije i njihove posledice činile su i čine pozadinski pejsaž ali i predtekst za niz konkretnih događaja, koji, budući da se nesmetano odvijaju u već dužem vremenskom periodu, indikuju javno neartikulisanu, ali očigledno funkcionalnu strategiju i ofanzivu.

Kao učesnici u razgovoru najavljeni su: predstavnici Galerije Kontekst (Beograd), inicijative "Za kulturne politike" (Novi Sad), Alternativnog kulturnog centra (Niš), Kuda.org (Novi Sad), Vladan Jeremić (Beograd), Aleksandra Sekulić (Beograd), Jelena Miletić (Bor), Jelena Vesić (Beograd), Ana Vujanović (Beograd-Berlin), koja će učestvovati putem Skajpa, i drugi.

Razgovor “NN-ta neprijateljska ofanziva” organizovan je u okviru serijala “Malo verovatna misija” u sklopu govornih programa Kulturnog centra Rex.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r