• Search form

15.08.2017 | 18:22

Nišville ispunio očekivanja, upkos kišnoj završnici

Nišville ispunio očekivanja, upkos kišnoj završnici

Nišville džez festival protekao je ove godine u znaku programskih noviteta, žanrovski raznolikog programa, ali i vremenskih nepogoda, promene satnice i improvizacija u samoj završnici. Zapravo, 34. Nišville nije u potpunosti završen, budući da je koncert Darka Rundeka, koji je trebalo da bude održan treće festivalske večeri, odložen zbog kiše za 18. avgust.

Zvezda prve festivalske večeri bila je Bisera Veletanlić, slavna pevačica koja je svojim glasom i dugogodišnjom karijerom zaslužila nagradu za životno delo. Njen komentar na nagradu je bio, kratak i jasan: “Hvala Bogu da sam je i ja dobila”. Pomenula je u šali kako se bojala da će joj pobeći nagrada, a zanimljivost koja je povezuje sa Nišvillom je činjenica da je nastupila na nekom od davnih festivalskih izdanja još pre 20-ak godina.

Bisera Veletanlić nastupila je ovoga puta sa svojim sestrićem, jednim od najtalentovanijih džez pijanista u regionu Vasilom Hadžimanovim, koji je zapažen i kao kompozitor i vođa sastava. Potekao iz muzičke porodice, Hadžimanov je prvi nastup imao sa 16 godina, upravo sa svojom tetkom, Biserom.

Uprkos uspešnoj karijeri, Hadžimanov je i kritički raspoložen prema uslovima u kojima rade domaći muzičari, a kao bitan problem na muzičkoj sceni Srbije danas, izdvojio je to što se mladi muzičari uporno susreću sa imperativom da budu isplativi, što vodi u preteranu komercijalizaciju muzike i posledično šteti njenom kvalitetu. Hadžimanov smatra i da u Srbiji ima dosta bendova i jako mnogo talentovanih izvođača, ali da nemaju uslova da stvaraju, niti načina da dođu do publike.

Najupečatljiviji nastup druge fetivalske večeri imala je fank pevačica i gitaristkinja Nik Vest. Garderoba jarkih boja, uigrana koreografija i dobar kontakt sa publikom, bili su prijatno iznenađenje za posetioce. Za tu mladu muzičarku (ima tek 25 godina) već govore da je "ženski Prince", a čini se da je za nju to veliki kompliment.

Treće festivalsko veče iznenada je prekinuto zbog nevremena koje je pretilo da ugrozi sigurnost izvođača i publike. Darko Rundek će održati stoga naknadni koncert 18. avgusta na platou u Tvrđavi, a nastup Toma Harela pomeren je bio za poslednje festivalsko veče.

Nakon Harela, završnicu 34. Nišvilla obeležila je publici već dobro poznata saksofonistkinja Kendi Dulfer, čiji je nastup trajao više od sat vremena.

Niški gradonačelnik Darko Bulatović uručio joj je priznanje počasne građanke Niša neposredno pred njen nastup. Organizatori su tu odluku obrazložili kao znak zahvalnost toj umetnici za dosadašnju promociju Niša, kao i dodatnu motivaciju da, kao počasna građanka, nastavi da promoviše i Niš i Nišville džez festival.

Samu završnicu 34. Nišvila, na kojem su nastupili i Patti Austin, Tango Big Band, Visions of Nomad, Tbilisi Big Band, Silent Blast, Big Band Gverillaz, E-Play, Del arno bend, Camelia Todorova, Al Foster kvintet, Maks Kočetov kvartet, Alpha Blondy, Csaba Balkan Union... obeležio je nastup Ramba Amadeusa. Dok su okupljeni zagledali u nebo, pitajući se da li će se slaba kiša iznenada pretvoriti u pljusak, Rambo je nešto pre jedan sat posle ponoći počeo svoj koncert. Iako žanrovski drugačiji od svega viđenog na Nišvilu, može se reći da je tokom njegovog nastupa bilo više posetilaca nego prethodnih večeri, uprkos kiši koja je sve vreme padala.

Nišvil je ove godine protekao i u znaku programskih noviteta, među kojima je i internacionalni teatarski festival na otvorenom, na kojem su posetioci mogli da pogledaju skoro dvadesetak predstava pozorišta iz Srbije, Italije i  drugih zemalja, u selekciji umetničke direktorke Maje Matić.

Takođe, održan je filmski program Movie summit, koji je bio raspoređen na nekoliko lokacija, uključujući Drive in bioskop i jedan bioskop namenjen najmlađim gledaocima.

Još jedna od pratećih manifestacija koja je zavredila pažnju prisutnih bila je Striporama, festival posvećen stripu, koji je ove godine održan u čast godišnjice izlaženja prvog broja Dilan Doga u Srbiji.

Art to go jazzy je i ove godine okupio mlade umetnike kako bi promovisali svoj rad i stvaralaštvo, mada je glavna ideja te inicijative bila skretanje pažnje na slikarske ateljee koji su izgoreli u požarima od 1999. do 2003.

Mladi iz udrzženja ARTEF imaju cilj da pozovu nadležne na odgovornost, kako bi se nešto povodom izgorelog umetničkog prostora uradilo.

Bilo je i četiri bine u sklopu pratećeg programa, raspoređenih na četiri lokacije u Tvrđavi.

Publike na tim koncertima nije manjkalo, a u nekim trenucima se čak činilo da je življe i veselije nego na glavnoj bini.

Takođe, održana je i izložba oldtajmera, a ljubazni vlasnici su dozvoljavali znatiželjnim posetiocima da uđu u njihovu “ajkulu”, ili da naprave selfi za volanom nekog od starih, a dobro očuvanih automobila.

Što se tiče koncerta Darka Rundeka, organizatori naglašavaju da će iste ulaznice važiti i za 18. avgust, čak i u slučaju da su iscepane. Posetiocima koji nisu iz Niša refundiran je novac za ulaznice kupljene za treće festivalsko veče.

Nevena Ranđelović / SEEcult.org

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r