• Search form

28.11.2019 | 11:03

NIN bez sporne naslovnice

NIN bez sporne naslovnice

Nedeljnik NIN izašao je 28. novembra bez naslovne fotografije, nakon odluke izdavača da povuče prvobitno predviđenu naslovnicu, koja je izazvala burne reakcije u javnosti, a prikazuje predsednika Aleksandra Vučića prilikom obilaska Sajma naoružanja sa snajperom koji je izložen tako da je cev usmerena prema njemu. Odluku kompanije Ringier da promeni planiranu fotografiju, uz obrazloženje da je neprimerena, pozdravila je premijerka Ana Brnabić, a Ministarstvo kulture i informisanja saopštilo je da je taj slučaj primer “survavanja dobrog ukusa i novinarske etike u duboki ponor”.

Kompanija Ringier Axel Springer Srbija saopštila je da na naslovnoj strani novog broja NIN-a “nema fotografije, jer je ona koja je već objavljena na društvenim mrežama”, bila “neprimerena, pogotovo u zemlji u kojoj je ubijen premijer”. Iako je naslovna strana promenjena, “sadržaj članka ‘Afera oružje: Ko ruši Krušik’ ostaje, naravno, nepromenjen”, saopštio je izdavač NIN-a.

Nova naslovna strana NIN-a, facebook.com/ninonline

Glavni urednik NIN-a Milan Ćulibrk prethodno je na Tviteru odbacio kao neosnovane primedbe na prvobitno predviđenu naslovnu fotografiju na kojoj se vidi predsednik Vučić kako obilazi štandove na sajmu naoružanja, a snimljena je iz takvog ugla da izgleda kao da je cev izložene puške usmerena pravo u njega. “Samo najmračnijim umovima mogle su pasti na pamet gadosti koje se pripisuju redakciji NIN-a zbog naslovne strane novog broja, koji će se sutra pojaviti na kioscima”, objavio je Ćulibrk na Tviteru, na kojem je planirana naslovna fotografija NIN-a izazvala podeljene reakcije i među istomišljenicima o mnogim drugim temama.

Ćulibrk je naveo i da je neverovatno da “nikome nije smetala ta Tanjugova fotografija, prvi put objavljena u drugim medijima 27. juna 2017. godine, kada je predsednik Srbije, tada premijer Aleksandar Vučić sa tadašnjim predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom svečano otvorio Osmi međunarodni sajam naoružanja i vojne opreme ‘Partner 2017’ u Beogradu. A sada svima smeta i NIN optužuju da smo mi stavili predsednika ‘na nišan’. Niti nam je to bila namera, niti nam je to bio cilj i svi koji znaju kako radimo znaju da to nije tačno. To što je priča o naslovnoj strani otišla na tu, pogrešnu stranu stranu više govori o onima koji nas optužuju za tako nešto nego o nama”, naveo je Ćulibrk i naglasio da NIN neće prestati da piše o aferi Krušik i prodaji oružja povlašćenim privatnim firmama i o tome kakvu je ulogu u tim poslovima imao Branko Stefanović, otac ministra policije Srbije, kao predstavnik firme GIM, ali nikome u NIN-u nije ni na kraj pameti palo ono za šta nas sada optužuju, dovodeći fotografiju sa naslovne strane u kontekst sa ozbiljnim pretnjama predsedniku Srbije.

Premijerka Ana Brnabić zahvalila je izdavaču NIN-a zato što je pokazao dovoljno odgovornosti da promeni naslovnu stranu tog nedeljnika, kao i javnosti na reagovanju, ali i nekim “neistomišljenicima Vučića koji su reagovali, kao što je Slobodan Georgijev rekao da ima crvenih linija koje ne smeju da se pređu". Ana Brnabić je, gostujući na TV Pink, ocenila da iza naslovne strane NIN-a stoji čitavo uredništvo tog nedeljnika i da treba sada "izdavač da vidi šta će sa tim dalje". Ocenila je i da je sporna naslovna strana "legitimizacija da možete da uradite predsedniku Vučiću šta god hoćete", a na Tviteru je objavila i da je taj slučaj referenca za svaki budućo razgovor o stanju slobode medija u Srbiji.

Ministarstvo kulture i informisanja ocenilo je u saopštenju da je prvobitno predviđena naslovna strana NIN-a “žalostan primer odsustva skrupula i survavanja dobrog ukusa i novinarske etike u duboki ponor”.

“Nakon Aušvica u neprimerenom dnevnopolitičkom kontekstu, svedoci smo ponovnog pokušaja da se poplavi neukusa i prečestog manjka standardno prihvaćenog morala u našoj medijskoj stvarnosti, doda još jedan obol. Ako aktuelno uredništvo NIN-a manirom nesposobnih i razmaženih naslednika obesno krčmi bogato nasleđe plejade velikih novinara i urednika koji su ugled ovog nedeljnika gradili decenijama, onda je to problem vlasnika lista, ali ako se naslovnim stranama podstiču isključivosti i makar u simboličkom smislu asocira na nasilje, onda je to problem čitavog društva a naročito medijske zajednice, kojoj NIN nažalost nije jedina glavobolja”, ocenilo je Ministarstvo kulture i informisanja.

Ministarstvo je poručilo i da će nastaviti da poziva medijske poslenike na moralnu obavezu pridržavanja Kodeksa novinara Srbije i da ukazuje na odgovornost za poruke koje se šalju i domaćoj i međunarodnoj javnosti. “Novinari bi trebalo da predstavljaju savest jednog društva, a ne njegovu sliku u iskrivljenom ogledalu političke ostrašćenosti i niskih pobuda”, saopštilo je Ministarstvo kulture i informisanja.

Prvobitno najavljena fotografija na naslovnoj strani NIN-a deo je Tanjugove fotografije sa Sajma naoružanja, kojoj je izmenjen sadržaj kropovanjem. Tanjug je, kako je preneo RTS, saopštio da to što je NIN planirao da objavi na naslovnici nije fotografija Tanjuga i kao takva nikada nije objavljena ni u servisu te agencije, niti bilo gde drugde, već je jedan kadar originalne fotografije, koju je “NIN isekao, fokusirajući se na deo kadra u kojem je puška 'uperena' u predsednika Vučića”.

(SEEcult.org)

Biografija Marine Abramovic
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r