Nikoli Džafu uručena Politikina nagrada
Novosadskom umetniku Nikoli Džafu svečano je uručena 25. januara “Politikina” nagrada za 2011. godinu, koju je dobio za izložbu “Lepus in Fabula” u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine koja je objedinila mnogobrojne segmente njegovog višedecenijskog rada.
Džafo ličnim primerom, iznad svega svojom umetničkom praksom, nudi jedno novo viđenje sveta u kome živimo, istovremeno vraćajući veru u utopističku ideju o promene sveta kroz umetnost, istakao je žiri u obrazloženju, koje je pročitao istoričar umetnosti Saša Janjić na svečanosti povodom Dana “Politike” u Skupštini grada Beograda.
Anica Vučetić, Nikola Džafo i Marija Đorđević
Žiri je odlučio da nagradi Džafa imajući u vidu njegov celokupan umetnički opus, ali prevashodno kompleksnu izložbu kojom se kroz promišljeno variranje jednog motiva simbolički zaokružuje njegovo bavljenje srpskom stvarnošću i njenim različitim političkim, društvenim i kulturološkim aspektima.
“Reciklirajući taj jedan motiv - vrhunski stilizovanu predstavu zeca, Džafo se kreće na liniji između introspektivnog i ličnog s jedne strane, i kolektivnog i političkog, sa druge, ne gubeći pri tome, ni u jednoj krajnosti kritički potencijal utkan u poetiku ironije imanentnu njegovom umetničkom delovanju. Zbog toga je žiri zaključio da se ova izložba izdvojila kvalitetom prikazanih radova i angažovanim stavom koji se kroz njih reflektuje”, istakao je žiri.
Džafo uspešno istražuje mnogobrojne fenomene savremenog društva inovativnim korišćenjem raznovrsnih medija i tehnika u svojim radovima.
“Koristeći različite umetničke strategije kako bi opstao kao umetnik i kao pojedinac koji aktivno deluje u javnosti, Džafo svojom umetnošću uspešno ukazuje na paradokse našeg vremena i kulture”, naglasio je žiri.
Prema navodima žirija, izrazito poetična, vizuelno upečatljiva sa jasnim referencama kako u istoriji umetnosti, tako i u savremenom svetu, Džafova izložba i radovi su pokazali da mogu da funkcionišu na više planova. Pomoću metafora i aluzija umetnik preispituju sopstvena iskustva, kolektivnu percepciju ali i određena estetska iskustva koje nudi savremena umetnička praksa, nikad ne gubeći iz vida osnovni koncept, obraćajući se podjednako profesionalcima, ali i široj javnosti, radeći pri tome na proširenje polja delovanja savremene umetnosti.
Džafo je 69. dobitnik “Politikine nagrade”, a odluku je doneo žiri koji su činili istoričarka umetnosti i likovna kritičarka “Politike” Ljiljana Ćinkul, istoričar umetnosti Saša Janjić i urednica Kulturne rubrike “Politike” Marija Đorđević.
Izložba “Lepus in fabula” komponovana je bila od nekoliko elemenata: Zečje opere (drama s muzikom), izvedene na otvaranju, i instalacije zečeva, koje se mogu pokrenuti kao da skaču uz prateće fotografije sa istom tematikom. Izložba je održana u godini zeca, životinje koja je stalni motiv i živi akter u Džafovom stvaralaštvu od 1994. godine.
Povodom izložbe u MSUV, čiji je kustos bio Živko Grozdanić, objavljena je i monografija “Džafo”.
Džafo je na umetničkoj sceni prisutan još od sredine 80-ih godina.
Idejni je tvorac i pokretač sada već legendarnog projekta Led art, suosnivač beogradskog Centra za kulturnu dekontaminaciju, osnivač Multimedijalnog centra Led art u Novom Sadu i Art klinike u okviru njega.
U užem izboru za “Politikinu” nagradu bilo je deset izložbi, od kojih je, pored Džafove, van Beograda bio još samo multimedijalni projekat Vesne Perunović “Bez granica” u Umetničkoj galeriji "Nadežda Petrović u Čačku.
U užem izboru bile su i izložbe Jožefa Nađa “Fotogrami” u galeriji "Haos", Milete Prodanovića “Altera pars” (fotografije, akrilik na platnu, printovi) u Kulturnom centru Beograda i Branimira Karanovića “Reciklaža kvadrata” (grafike i fotografije) u Prodajnoj galeriji “Beograd” i "Previše fotografije” u Galeriji ’73, zatim izložba Daniele Fulgosi “Zvučna mladost” u Prodajnoj galeriji “Beograd”, Perice Donkova “Fuga” u Galeriji ‘73 i Grafičkom kolektivu, kao i Aleksandra Jestrovića Jamesdina "Stoka sa Istoka" u Likovnoj galeriji KCB-a.
U užem izboru bila je i Margareta Jelić izložbom crteža i animacija u galeriji “Haos”, kao i Gordana Kaljalović i Đorđe Odanović, koji su nominovani za multimedijalnu izložbu “Nasuprot” u Prodajnoj galeriji “Beograd”.
“Politikina” nagrada dodeljuje se za najbolju izložbu održanu tokom protekle godine u muzejima i galerijama u Srbiji, odnosno kao priznanje za izuzetne domete i potvrda stvaralačke zrelosti, kao i za dela koja se odlikuju originalnošću i proširuju granice likovnog izraza.
Nagrada je ustanovljena 1932. godine, na predlog tadašnjeg direktora “Politike” Vladislava Sl. Ribnikara. Dodeljivana je narednih sedam godina (do 1940), a usled ratnih i posleratnih okolnosti, nastupila je pauza sve do 1957. Tada je osnovan Fond Vladislava Ribnikara, iz koga je kasnije nagrađivano najbolje delo iz likovne umetnosti, a potom najbolja izložba.
Među dobitnicima proteklih godina su Bojan Bem (2010), Marija Dragojlović i Dragoljub Raša Todosijević (2009), Anica Vučetić (2008), Predrag Nešković (2007), Bora Iljovski (2006), Vladimir Perić (2005), Aleksandar Rafajlović (2004), Goranka Matić (2003)...
Među ranijim dobitnicima su i Dušan Otašević, Ljubica-Cuca Sokić, Milovan DeStil Marković...
Povodom Dana "Politike", tradicionalno je uručena i nagrada "Politikinog zabavnika" za najbolju knjigu za mlade u prethodnoj godini, a dodeljena je Igoru Kolarovu za knjigu "Kuća hiljadu maski". Kolarovu je to druga nagrada "Politikinog zabavnika", a izjavio je da mu to nalaže i "veliku odgovornost".
(SEEcult.org)