Nezavisna kultura protiv izmena radnog zakonodavstva
Više desetina organizacija sa nezavisne kulturne scene u Srbiji izrazilo je protivljenje predloženim izmenama zakona o radu, penzijskom i invalidskom osiguranju, privatizaciji i stečaju, pozivajući i i druge kolege – kako radnike u institucijama kulture, tako i one iz civilnog sektora, da se usprotive usvajanju izmena tih zakona. Organizacije sa nezavisne scene pozvale su u zajedničkom saopštenju i sve druge ljude - zaposlene i nezaposlene, penzionere, studente i sindikate, da stanu u odbranu ljudskog i radničkog dostojanstva i opšteg napretka celokupnog društva.
Ukazujući da je u mnogim analizama već istaknuto da se izmenama Zakona o radu nastavlja prebacivanje tereta ekonomske krize na leđa najširih, a često i najugroženijih slojeva društva, u saopštenju je ocenjeno i da Vlada Srbije nastavlja da nameće odgovornost za katastrofalnu ekonomsku situaciju u zemlji na same građane, bez ikakvih konkretnih ideja kako da spreči bankrot države. Ujedno, stvara i opasan animozitet među različitim grupama u društvu, proglašavajući ih neradnicima, parazitima ili kočničarima navodnih reformi i prosperiteta, u skladu sa dnevnopolitičkim potrebama.
“Iako se javnosti obećava da će izmene Zakona o radu dovesti do povećanja zaposlenosti, nije jasno na koji će način to biti omogućeno. Jasno je da će se sniziti i onako niske plate, ukinuti svaki oblik sigurnosti radnog odnosa i ugroziti sloboda sindikalnog organizovanja i radničkog udruživanja. Ukoliko budu usvojene predložene izmene one će biti na štetu radnika, a time i celog društva”, navedeno je u saopštenju koje je potpisalo više od 30 organizacija iz Beograda, Novog Sada, Kruševca, Vranja, Niša, Užica, Sombora, Požege...
Organizacije sa nezavisne kulturne scene ukazuju i da, izmene Zakona o PIO, prema mišljenju relevantnih kritičara ovakvih poteza vlade, neće pogoditi samo penzionere i penzionerke, već i ogroman broj porodica koje zavise upravo od malih penzija najstarijih članova porodice.
“Te izmene direktno ugrožavaju i veliki broj mladih ljudi, među kojima je i najveća nezaposlenost, jer će morati da nastave da čekaju u redovima za bilo kakav posao i postati još podložniji interesima poslodavaca”, navedeno je u saopštenju, uz ocenu da, dodatno, predložene izmene Zakona o privatizaciji i Zakona o stečaju “prete zatvaranjem i onom malom broju (državnih) preduzeća koje dosadašnje vlasti nisu još uništile podržavajući tajkunsku privredu”.
“Naše organizacije, pored zabrinutosti zbog posledica izmena ovih zakona, skreću pažnju i da je kršenje formalnih demokratskih procedura u donošenju izmena Zakona o radu nedopustivo. Time se narušava rad institucija i sprečava učešće u odlučivanju onih o čijoj se sudbini radi. Takođe, kampanju koja se u državnim i privatnim medijima, uz agilno učešće istaknutih zvaničnika vlasti, vodi protiv onih koji se ovim zakonima sa pravom suprotstavljaju smatramo neprihvatljivom i društveno vrlo štetnom. Sećamo se vođenja ovakvih pogubnih kampanja protiv političkih neistomišljenika tokom devedesetih i decenije našeg rada smo uložili, a i dalje ga ulažemo u otklanjanje njihovih pogubnih posledica po demokratsku svest i kulturu”, navele su organizacije sa nezavisne kulturne scene.
Saopštenje su potpisali Kontekst kolektiv, Poezin, Kurs, Prozaonline, Hop.la!, Ministarstvo prostora, ZMUC, LiceUlice, Dobrica Veselinović, SEEcult, Bojana Petković, ERG Status, Photo Expo, Scena Carina, Stanica, KC Rex, Perionica, Centar za razvoj fotografije, Transformator, Kiosk, Prostor, CZKD, Frekvencija, Hajde.da, Cirkusfera, Bazaart i KOD iz Beograda, CK13, E-tvrđava i Šok zadruga iz Novog Sada, Asocijacija mladih iz Kruševca, Generator iz Vranja, CESK iz Niša, Undergrad iz Užica, Studio 5 iz Sombora i Filmart iz Požege.
U Skupštini Srbije u toku je rasprava o amandmanima na izmene Zakona o radu i Zakona o PIO, a dva reprezentativna sindikata – Savez samostalnih sindikata Srbije i Ujedinjeni granski sindikati “Nezavisnost” odlučili su da stupe u generalni štrajk i protest od 17. jula do povlačenja predloženih izmenama i dopunama zakona o radu i penzijsko-invalidskom osiguranju iz skupštinske procedure.
Dva sindikata najavila su i da će započeti prikupljanje potpisa za raspisivanje referenduma o povlačenju predloženih izmena i dopuna Zakona o radu i Zakona o PIO.
Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) nije se pridružila protestu i generalnom štrajku, ocenjujući da SSSS i UGS Nezavisnost, učestvujući u izradi izmena Zakona o radu, i snose punu odgovornost za sve odredbe tog zakona, a posebno one koje se tiču otkaza, prava zaposlenih i položaja sindikata.
ASNS zahteva da se utvrdi reprezentativnost sindikata i obezbedi legitimnost Socijalno-ekonomskog saveta.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin ocenio je u parlamentu tokom načelne rasprave o izmenama radnog zakonodavstva da se nekim odredbama povećavaju radnička prava, olakšava poslovanje i stvaraju uslovi za priliv investicija.
“Ovaj zakon nikako ne ide na štetu radnika, već isključivo na zaštitu zaposenih koja je svakako pojačana”, rekao je Vulin.
Poslanici opozicije tvrde suprotno, ocenjujući da predložene izmene Zakona o radu neće povećati zaposlenost i omogućiti nove investicije, već će uvesti sistem jeftine radne snage.
(SEEcult.org)