Nevidljive kontaminacije
Nemačka umetnica Klaudija Čejsling (Claudia Chaseling) predstavlja se od 9. novembra u Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović” u Čačku izložbom prostornih slika velikog formata, koja se bavi nevidljivim kontaminacijama izazvanim različitim radioaktivnim izvorima: od pritajenog nuklearnog rata u aktuelnim konfliktnim zonama do međusobne povezanosti rudarstva, nuklearnih reaktora i municije sa osiromašenim uranijumom.
Izložba "Mutopia 3", čiji je naziv nastao kombinovanjem delova reči mutacija i utopija (mu – mutation, topia - utopia), obuhvata slike apstraktnog ekspresionizma koje se “prelivaju” sa zidova galerije, kao i video rad i objekat.
Predloženi muralski “site-mutative” premaz, kako je navela UG “Nadežda Petrović”, prostire se preko delova poda i zidova i prikazuje se na krajnjim delovima krajolika sa preokrenutim i iskrivljenim perspektivama. Slike prostora sastoje se od odvojenih pejzaža, mutiranih biljaka čija je deformacija prouzrokovana gama zračenjem i maštovitom nevidljivom i neizbežnim uticajem zračenje. Dobijena slika je amorfni apstraktni sistem kompleksnih fragmenata koja podseća na refleksiju svetlosti. Biomorfni oblici stvaraju uznemiravajuću dinamiku unutar cele kompozicije. Umetnica ima za cilj stvaranje atmosfere otuđenja, tražeći novu perspektivu u slikarstvu, koja obuhvata multidimenzionalne i nestabilne realnosti koje danas postoje - mutiranu perspektivu. Nova perspektiva u slikarstvu želi da pokaže osećaj izobličenja, infiltracije i pojma raskola.
Klaudija Čejsling bavi se nevidljivim efektima koje je proizvela dugogodišnja radijacija, posebno na područjima nekadašnjih vojnih sukoba, gde je nauka upotrebljena kao sredstvo ratovanja. Kao apstraktna umetnica, ona čini te efekte vidljivim ekspanzivnim slikama koje narušavaju geometrijski red i ravnotežu izložbenog prostora kroz optičko poigravanje dvodimezionalnog i trodimenzialnog, navela je istoričarka umetnosti Bojana Pejić u tekstu u monografiji “Claudia Chaseling - Spatial Painting”, koja je objavljena 2016. u izdanju Verlag für zeitgenössische Kunst und Theorie iz Berlina, a štampana je u Publikumu u Beogradu.
Prema navodima Bojane Pejić, radovi Klaudije Čejsling istovremeno su i apstraktni i politički, pri čemu ne spadaju u cinizam kojim odiše većina današnje kritičke umetnosti.
Mutopia 1, zlatni listići, PVC srebro, jajčana tempera, MDM i ulje na zidu, podu, platnu i betonskim objektima, 600x900x600 cm, SOAD galerija, Kanbera
Tema radioaktivnih izvora inspirisala je Klaudiju Čejsling i za kreiranje Marfija, fiktivnog lika njene grafičke novele - mutanta koji je nastao kao posledica povećanog stepena radijacije. Marfi mutant je zapravo vizuelna ideja o detetu kome je uskraćen zdrav život, ali ima moć i mogućnost da preživi. Marfi je tako buduća realnost zasnovana na realnosti današnjice.
Pripremajući izložbu “Mutopia 3”, kustos Umetničke galerije “Nadežda Petrović” Daniel Mikić zapitao se odakle potiče interesovanje jedne renomirane umetnice za temu kataklizmičnih obrta u pridodi.
“Da li je 1986. godine Černobilj zahvatio i njen svet? Kako je došla do upravo najekspresivnijeg umetničkog načina izražavanja i opisivanja okruženja koje se nezaustavljivo narušava? Kako, bez ljudskih ili bilo kakvih figura, uspeva da dočara iznemirujuću stvarnost raspada samokontrole i uništavajuće vizije ljudske populacije i stavi do znanja da će ljudska vrsta samu sebe uništiti? Kako likovno objasniti da će ljudska vrsta biti prinuđena da ‘napusti kuću’ i ostavi planetu da se leči? Ako je tačna klimava teorija evoluice, u tom slučaju neka sve krene iznova. Na kraju, da li su šanse da se uozbiljimo, da šitimo sebe od samih sebe, a time štiteći svet, realne? Da li smo dovoljno upućeni u sve šta svesno činimo prirodnom okruženju?”, naveo je Mikić u tekstu za katalog izlozbe "Mutopia 3" koja je prvo samostalno predstavljanje Klaudije Čejsling u regionu.
Strelka, 2013-2019, jajčana tempera i ulje na betonu
Prema rečima Klaudije Čejsling, većina pripadnika vlasti danas zloupotrebljava moć i orijentisana je isključivo na profit. “Živimo u korporativnoj diktaturi i naši sistemi više nisu demokratski… Fokus je na profitu i širenju kapitalističkog kancera”, navela je ona u tekstu u svojoj monografiji, u kojem podseća i na stotine hiljada žrtava upotrebe oružja sa osiromašenim uranijumom u Avganistanu, Siriji, Iraku, Kuvajtu, Srbiji i na Kosovu…
Rođena 1973. godine u Minhenu, Klaudija Čejsling trenutno živi i radi između Kanbere, Australije i Berlina. Izlagala je na više od 50 samostalnih i grupnih izložbi, naročito u SAD, Australiji, Nemačkoj, Švedskoj, Luksemburgu, Austriji, Švajcarskoj…
Nedavno je doktorirala na Australijskom nacionalnom univerzitetu na temu “Prostorno slikarstvo i mutativna perspektiva: kako slikarstvo može da probije prostorne dimenzije i prenese značenje kroz apstrakciju”.
Izložba “Mutopia 3” biće otvorena do 1. decembra, a organizovana je u okviru programa međunarodne saradnje Umetničke galerije “Nadežda Petrović”, uz podrška Grada Čačka i Ministarstva kulture i informisanaj Srbije.
(SEEcult.org)