• Search form

05.10.2012 | 01:41

Nemački filmovi u DKC-u

Nemački filmovi u DKC-u

Dvorana kulturnog centra Beograda započinje 5. oktobra jesenju festivalsku sezonu Nedeljom nemačkog filma, manifestacijom koja obuhvata 11 ostvarenja iz ove i prošle godine, počev od crne komedije “Hotel Luks” Leandera Hausmana.

Hausman je i gost Nedelje nemačkog filma koju KCB organizuje sa Gete institutom, a obuhvata žanrovski i tematski različite filmove koji su imali uspeha ne samo kod nemačke publike i kritike, već i na međunarodnoj sceni. To se pre svega odnosi na komediju “Dobro došli u Nemačku”, snažnu dramu “Pesma u meni” i novi film čuvenog Folkera ŠlendorfaJutarnje more”.

Biće prikazane i intimističke drame “Prozor u leto”, “Grad pod tobom”, kao i “Ono što ostaje Hansa Kristijana Šmita koji je bio i u takmičarskom programu ovogodišnjeg Berlinala.

O mladima na različite, a ubedljive načine govore “Zapadni vetar”, “Lolipop čudovište” i naročito film o mladim neonacistima “Ratnica”, koji je bio veliki festivalski favorit.

Od nemačkog reditelja turskog porekla Tomasa Arslana, čiji je “Diler” prikazan na FEST-u, stiže triler “U senci” o odnosima snaga u nemačkom podzemlju...

Film odabran za otvaranje, “Hotel Luks”, govori o nacističkoj Nemačkoj krajem 30-ih godina 20. veka, u kojoj je bilo sve teže za umetnike koji nisu u potpunosti odani režimu. Kabaretista Hans Cajzig, poznat po imitiranju Staljina, dozvolio je sebi previše slobode na sceni i mora da beži iz Berlina. On želi da stigne u Holivud, ali će dobiti pogrešan pasoš i put će ga odvesti u Moskvu, u Kominternin ozloglašeni hotel Luks. Tamo stiže i njegov bivši kolega Zigi Majer koji je imtirao Hitlera. U hotelu Luks je i Cajzigova bivša prijateljica Frida fon Ortener koja je i dalje komunista u duši. Obojica će se zaljubiti u Fridu. Međutim, sovjetska tajna služba je uverena da Cajzig nije niko drugio do Hitlerov lični, odbegli astrolog. Na paradoksima zabuna i zabluda počiva surova parodija diktatura...

Hausman je i scenarista tog filma, u kojem igraju Mihael Buli Herbig, Jirgen Fogel, Tekla Rojten…

Angažovan je u nemačkoj kinematografiji i kao glumac i producent.

Studirao je u istočnom Berlinu na Akademiji dramskih umetnosti “Ernst Buh”, a po završetku studija radio je kao reditelj i glumac na televiziji i u pozorištu, da bi ga 1991.godine uticajni časopis “Pozorište danas” (Theater Heute) proglasio za najboljeg mladog reditelja godine. Godine 1996. imenovan je za upravnika pozorišta u Bohumu postavši tako najmlađi upravnik nekog teatra u Nemačkoj.

Paralelno sa pozorištem, radi na filmu i televiziji. Počeo je kao glumac u televizijskim filmovma, a do danas je odigrao više od 20 filmskih uloga.

Režirao je osam igranih filmova, počev od “Aleje Sunca”(1999) o mladima koji žive u podeljenom Berlinu. Taj film doneo mu je najveće nacionalne i niz međunarodnih nagrada. Slično je bilo i sa narednim filmom “Gospodin Leman”. Sklon komediji kroz koju je obrađivao i najosetljivije teme, a većina je vezana za nemačke podele, Hausman je kao reditelj, scenarista i glumac , stekao ugled u javnosti, ali i poverenje producenata koji su u “Hotel Luks” uložili oko 11 miliona dolara.

Zanimljiv podatak iz njegove biografije je da je njegova baka (očeva majka) bila je jedno vreme udata za čuvenog pisca Hermana Hesea.

Sajt KCB-a je www.kcb.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu Jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)
 

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r