• Search form

06.03.2010 | 16:03

Neizvesna izvesnost 82. Oskara

Neizvesna izvesnost 82. Oskara

Dodela nagrada Američke filmske akademije ove godine, za razliku od mnogih ranijih, manje je neizvesna - bar što se tiče glavnog Oskara za najbolji film, budući da su kao izraziti favoriti odavno već izdvojeni drama o ratu u Iraku “The Hurt Locker” Ketrin Bigelou (Kathryn Bigelow) i visokobudžetni globalni bioskopski hit i novi rekorder po zaradi - naučno-fantastični “Avatar” Džejmsa Kamerona (James Cameron).

Ta dva filma izdvojila su se kao favoriti uprkos tome što je lista nominacija za Oskara za najbolji film prvi put posle 1944. godine proširena na deset naslova - umesto dosadašnjih pet.

I nagrade u pojedinim glumačkim kategorijama izvesnije su ove godine više nego prethodnih - glavni favorit za naboljeg glumaca je Džef Bridžis (Jeff Bridgis), za ulogu u filmu “Crazy Heart”, za koju je dva dana uoči dodele Oskara dobio Independent Spirit nagradu, zatim Monik (Mo’Nique) za sporednu žensku ulogu u porodičnoj drami “Precious” i kristof Valc (Christoph Waltz) za sporednu mušku ulogu u “Prokletnicima” Kventina Tarantina (Quentin).

Ovogodišnja, 82. ceremonija dodele Oskara, 7. marta u Kodak teatru u Holivudu, mogla bi da bude istorijska ako Bigelouva dobije nagradu za režiju, jer će tako postati prva žena koja je osvojila Oskara u toj kategoriji.

Njen film ima, kao i “Avatar” njenog bivšeg supruga Kamerona, ukupno devet nominacija, a proteklih dana izazvao je i skandal, jer je francuski koproducent slao mejlove članovima Akademije, urgirajući da glasaju za “The Hurt Locker” i upućujući ne baš lepe reči na račun “Avatara”.

Zbog te negativne kampanje, iako se kasnije izvinio, neće moći da prisustvuje 82. ceremoniji dodele Oskara.

Kameron i Bigelouva su, inače, prvi bivši supružnici koji su zajedno u trci za Oskara za režiju, koji je Kameron već osvojio 1997. za “Titanik”.

Na mrtvu trku između Kamerona i Bigelouove ukazuje i to što je reditelj “Titanika” nagrađen Zlatnim globusom za režiju “Avatara”, dok je njegova bivša supruga dobila prestižnu nagradu Američkog udruženja reditelja, koja se samo šest puta od 1948. nije poklopila sa odlukom Američke filmske akademije o Oskaru za režiju.

Bigelouova, autorka filmova kao što su “Point Break” i “K19: The Widowaker”, postala je prva žena koja je osvojila nagradu DGA, a četvrta je žena koja je ikada nominovana za Oskara režiju, posle Sofije Kopola (Coppola) 2003. za “Izgubljeno u prevodu”, Džejn Kempion (Jane Campion) 1993. za “Piao” i Lene Vertmiler (Wertmuller) 1975. za “Sedam lepotica”.

“The Hurt Locker” je pobedio “Avatara” i u trci za nagrade Udruženja producenata, a dobio je i prestižna priznanja većine američkih organizacija filmskih kritičara. Takođe, dobio je i nagradu Bafta za najbolji film i još pet nagrada Britanske filmske akademije.

“Avatar” je, inače, zaradio 2,6 milijarde dolara širom sveta, od čega samo u američkim bioskopima 700 miliona, dok je “The Hurt Locker" u SAD ostvario zaradu u bioskopima od svega 12,6 miliona.

Za Oskara za najbolji film nominovani su i “Distrikt 9”, animirana komedija “Up”, Tarantinova saga o Drugom svetskom ratu “Prokletnici”, fudbalska drama “The Blind Side”, zatim “U vazduhu”, drama “Ozbiljan čovek” braće Koen i tinejdžerske priče “An Education" i "Precious: Based on the Novel `Push' By Sapphire".

Osim Kamerona i Bigelouve, za režiju su nominovani i Li Denijels (Lee Daniels) za “Precious”, Tarantino za “Prokletnike” i Džejson Rajtman (Jason Reitman) za film “U vazduhu”.

Denijels je tek drugi Afroamerikanac u istoriji Oskara koji je nominovan za režiju, posle Džona Singltona (John Singleton) 1991. za "Boyz N the Hood".

Tarantino je nominovan i za originalni scenario, a Rajtman, kao koscenarista, za adaptirani scenario filma “U vazduhu”.

Nominacije za originalni scenario imaju i “The Hurt Locker” (Mark Boal), “The Messenger” (Alešandro Camon i Oren Moverman), “Ozbiljan čovek” (braća Joel Coen i Ethan Coen) i “Up” (Bob Peterson, Pete Docter), a za najbolji adaptirani scenario nominovani su “Distrikt 9” (Neill Blomkamp i Terri Tatchell), “An Education” (Nick Hornby), “In the Loop” (Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannuči, Tony Roće) i “Precious” (Geoffrey Fletcher).

Među nominovanima za Oskara za glumu našle su se zvezde koje su dominirale i proteklih godina.

Za najbolju žensku ulogu nominovane su oskarovke Helen Miren (Mirren) - za “Poslednju stanicu” i Meril Strip (Meryl Streep) za “Džuliju i Džuliju”, Sandra Bulok (Bullock) za ulogu u drami o fudbalu “The Blind Side”, te Keri Muligan (Carey Mulligan) za “An Education” i Gabouri Sidibi (Gabourey Sidibe) za “Precious”.

Oskara za glavnu mušku ulogu mogli bi da dobiju, osim Bridžisa, i Džordž Kluni (George Clooney) za “U vazduhu”, Morgan Frimen (Freeman) za Invictus”, Džeremi Rener (Jeremy Renner) za “The Hurt Locker” i Kolin Firt (Colin Firth) za ulogu gej intelektualca koji pati za mrtvim partnerom u debitantskom filmu modnog kreatora Toma Forda “A Single Man”.

Za sporednu mušku ulogu, osim Valca za “Prokletnike”, nominovani su Met Dejmon (Matt Damon) za “Invictus”, Vudi Harelson (Woody Harrelson) za “The Messenger”, Kristofer Plamer (Christopher Plummer) za “Poslednju stanicu” i Stenli Tuci (Stanley Tuči) za “The Lovely Bones”.

Oskara za sporednu žensku ulogu mogle bi da dobiju Vera Farmiga i Ana Kendrik (Anna Kendrick) za film “U vazduhu”, Penelope Kruz (Cruz) za “Devet”, Megi Gilenhal (Maggie Gyllenhaal) za “Crazy Heart” i Monik (Mo’Nique) za “Precious”.

Za najbolji film van engleskog govornog područja nominovani su izraelski “Ajami”, argentinski “El secreto de sus ojos", francuski “Prorok”, nagrađivani peruanski “Mleko tuge” i kanski pobednik prošle godine, nemačka drama “Bela traka” Mihaila Hanekea, koja je proglašena i najboljim evropskim filmom 2009.

Oskara za najbolji dokumentarni film mogli bi da dobiju “Burma VJ”, “The Cove”, “Food, Inc.”, “The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers” i “Whić Way Home”, dok su u kategoriji kratkog dokumentarca nominovani “China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province”, “The Last Campaign of Governor Booth Gardner”, (The Last Truck: Closing of a GM Plant”, “Music by Prudence” i “Rabbit à la Berlin”.

Za najbolji animirani igrani film nominovani su “Coraline” (Henry Selick), “Fantastic Mr. Fox” (Wes Anderson), “The Princess and the Frog” (John Musker i Ron Clements), “The Secret of Kells” (Tomm Moore) i “Up” (Pete Docter).

Nominovani za kratki animirani film su “French Roast”, “Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty”, “The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)”, “Logorama” i “A Matter of Loaf and Death”, a Oskara za kratki film mogli bi da dobiju “The Door”, “Instead of Abracadabra”, “Kavi”, “Miracle Fish” i “The New Tenants”.

Nominacije su objavljene u 24 kategorije, a posle “Avatara” i “The Hurt Locker”, koji imaju po devet, slede Tarantinovi “Prokletnici” sa osam nominacija, a zatim “Precious” i “U vazduhu” sa po šest, te “Up” sa pet, dok “Distrikt 9”, “Devet” i “Zvezdane staze” imaju po četiri nominacije.

Prošle godine, na 81. dodeli Oskara, očekivano je trijumfovao britanski “Slumdog Millionaire”, osvojivši i nagradu za najbolji film i režiju Denija Bojla (Danny Boyle).

Britanska glumica Kejt Vinslet (Kate Winslet) dobila je Oskara za najbolju glumicu, za ulogu bivše stražarke nacističkog logora u filmu “Čitač”, a jedno od iznenađenja bila je pobeda Šona Pena (Sean Penn) u kategoriji za najboljeg glumca, za ulogu u filmu “Milk” o prvom američkom gej političaru Harviju Milku, za koji je nagrađen i scenarista Dastin Lens Blek (Dustin Lance Black). Očekivalo se da će Oskara za najboljeg glumca dobiti Miki Rurki (Mickey Rourke), za povratničku ulogu u “Rvaču”.

Kao što je i očekivano, za sporednu mušku ulogu nagrađen je pokojni Hit Ledžer (Heath Ledger), za ulogu Džokera u “Mračnom vitezu”, nastavku serijala o Betmenu, dok je Oskara za žensku sporednu ulogu dobila Penelope Kruz, za ulogu u filmu “Ljubav u Barseloni” Vudija Alena (Woody Allen).

*U PRILOGU - spisak nominovanih za 82. dodelu Oskara u većini kategorija

Sajt Oskara je www.oscar.com

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r