Neiskorišćene šanse saradnje
Direktor Fondacije Balkankult Dimitrije Vujadinović pozvao je filmske autore u Srbiji da sarađuju sa kolegama u nordijskim zemljama, koje posebnu pažnju posvećuju koprodukcijama, a izdvajaju znatna sredstva naročito u oblasti dokumentarnog filma. Navodeći da nordijske zemlje imaju izuzetno razvijene fondove za dokumentarne filmove, Vujadinović je, predstavljajući program sedme Nordijske panorame u Beogradu, izjavio da se još niko od domaćih autora i filmskih stvaralaca nije obratio Balkankultu radi uspostavljanja saradnje sa nordijskim autorima.
Direktor Fondacije Balkankult Dimitrije Vujadinović pozvao je filmske autore u Srbiji da sarađuju sa kolegama u nordijskim zemljama, koje posebnu pažnju posvećuju koprodukcijama, a izdvajaju znatna sredstva naročito u oblasti dokumentarnog filma.
Navodeći da nordijske zemlje imaju izuzetno razvijene fondove za dokumentarne filmove, Vujadinović je, predstavljajući program sedme Nordijske panorame u Beogradu, izjavio da se još niko od domaćih autora i filmskih stvaralaca nije obratio Balkankultu radi uspostavljanja saradnje sa nordijskim autorima.
“Fondovi su veliki - za dokumentarni film iznose koliko naši ne dobiju za igrane”, rekao je Vujadinović 8. februara na konferenciji za novinare i pozvao domaće autore na saradnju sa nordijskim.
Balkankult organizuje od 11. do 15. februara sedmo beogradsko izdanje Nordijske panorame, koje će potom predstaviti i u dvadesetak gradova širom Srbije, kao i u Sarajevu i Zenici.
Ovogodišnje izdanje Nordijske panorame, koja će biti održana u Beogradu u Dvorani Kulturnog centra i Domu kulture Studentski grad, najobimnije je do sada, a reprezentativan izbor filmova osmislili su dvoje poznavalaca filmske umetnosti nordijskog i balkanskog regiona - saradnica Filmkontakt Nord iz Kopenhagena Jing Haas i filmski režiser Marin Malešević.
Programski i sadržajno, sedma Nordijska panorama oslanja se na 20. festival nordijskog filma “Nordisk Panoram” (Filmski festival pet gradova), koji je održan u septembru 2009. u Rejkjaviku, a prema navodima direktora Balkankulta Dimitrija Vujadinovića, još jednom će omogućiti pubici da upozna najnovije i najsvežije ideje mladih filmskih stvaralaca, kao i izuzetna dela već iskusnih i priznatih reditelja.
Beogradska publika ukupno će videti 35 ostvarenja, u trajanju od 830 minuta, od kojih je najviše kratkih igranih filmova - čak 14, a potom dokumentarnih (9), dok je osam animiranih i četiri eksperimentalna.
Mnoga od njih su dobili značajna evropska i svetska priznanja, među kojima je i “Ana”, kojom će Nordijska panorama biti otvorena u DKC-u, proglašena za najbolji nordijski kratki igrani film prošle godine.
Između ostalog, biće prikazan i “Ekland”, nagrađen studentskim Oskarom za strani film, te “Satiranje” - dobitnik posebnog priznanja žirija Međunarodne kritike u Kanu i “Kurs engleskog”, nagrađen na festivalu u Tampereu. Publika će videti i film “Dnevna soba nacije”, koji je prikazan i na nedavnom festivalu evropskog dokumentarnog filma “Sedam veličanstvenih”.
Posle Beograda, filmove Nordijske panorame videće i publika u Novom Sadu, Zrenjaninu, Nišu, Leskovcu, Sopotu, Obrenovcu, Lazarevcu, Beočinu, Gornjem Milanovcu, Pančevu.., kao i u Sarajevu i Zenici u Bosni i Hercegovini.
Balkankult organizuje taj festival u saradnji sa Filmkontakt Nordom, KCB-om, DKSG-om i Filmskim centrom Srbije, uz podršku Grada Beograda - Sekretarijata za kulturu i ambasada Danske, Finske, Islanda, Norveške i Švedske, kao i kompanije Carlsberg Srbija koja je generalni sponzor.
Sajt Balkankulta je www.balkankult.org, a program Nordijske panorame nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)