• Search form

10.09.2019 | 04:09

Nedelja ponosa uoči Beograd prajda

Nedelja ponosa uoči Beograd prajda

Nedelja ponosa u Beogradu, manifestacija koja prethodi Prajd šetnji zakazanoj za 15. septembar, nudi izložbe, filmove, performanse, radionice, diskusije, koncerte i pozorišne predstave, a svečano je otvorena u Skupštini grada predstavljanjem programa i kampanje pod sloganom “Ne odričem se”.

Nedelju ponosa otvorila je 9. septembra Jovanka Todorović ispred Organizacionog odbora Beograd prajda, koji se kandiduje i za EuroPride prestonicu 2022. godine. Prema navodima organizatora, ta kandidatura je značajna za ceo region, jer će pokazati da Balkana može da živi u miru i ljubavi bez obzira na međusobne razlike i sukobe iz prošlosti.

Predstavnici Organizacionog odbora Parade ponosa Goran Miletić i Marko Mihailović poručili su da, iako ima pozitivnih pomaka u položaju LGBT+ zajednice, njeni pripadnici i pripadnice i dalje trpe nasilje. Zahtevi Beograd prajda stoga su usvajanje zakona o registrovanim istopolnim partnerstvima i o rodnom identitetu, brza i adekvatna reakcija državnih organa i javna osuda govora mržnje i zločina motivisane mržnjom prema LGBT+ zajednici, usvajanje lokalnih akcionih planova, te izvinjenje svim građanima Srbije koji su pre 1994. godine bili sudski i na drugi način progonjeni zbog svoje seksualne orijentacije i rodnog identiteta.

Otvaranje Nedelje ponosa, foto: parada.rs

Početak Nedelje ponosa obeležile su i dve mame koje su učestvovale u kampanji “Ne odričem se” - Gordana Perunović Fijat i Cveta Popović  koje su emotivno govorile o ponosu svojom decom i istakle da seksualna orijentacija nikada ne treba da bude prepreka za ljubav prema deci. “Ja, Cveta Popović, ne odričem se svog sina zbog onog koga voli. Štaviše, ponosna sam na njegovu hrabrost da bude ono što jeste, bez obzira na pritiske sredine”, poručila je jedna od njih.

Prvog dana Nedelje ponosa otvorena je i izložba “Balkan Pride” u Kulturnom centru Grad, koja obuhvata fotografije sa parada ponosa iz svih balkanskih prestonica i gradova, kao i iz Turske. Svi organizatori prajdova na Balkanu učestvovali su u tom projektu obezbedivši fotografije iz svojih arhiva. Parade ponosa na Balkanu, u Evropi i ostatku sveta, i dalje su veoma bitne zbog stigme i mržnje sa kojom se LGBT+ osobe susreću svakodnevno, a Prajd je jedan od događaja koji su fokusirano upravo na takve vrste nejednakosti.
Izložbu organizuju Beograd prajd i Glas fondacija iz Bugarske.

Nedelja ponosa počela je i u Jugoslovenskoj kinoteci projekcijom filma  “Call Me By Your Name” čija je radnja smeštena u leto 1983. na sever Italije i prati Elija, naprednog 17-godišnjaka koji provodi dane u porodičnoj vili iz 17. veka, u koju jednog dana stiže i Oliver, šarmantni američki naučnik, koji radi na doktoratu i pomaže Eliovom ocu. Usred suncem okupanih predela pejzaža, Elio i Oliver otkrivaju raskošnu lepotu požude, koja se rađa tokom leta i koja će promeniti njihove živote.

U Maloj sali Jugoslovenske kinoteke do 14. septembra biće prikazani i klasici kao što su “Neki to vole vruće“ (1959) Bilija Vajldera ili “Ponoćni ekspres” (1978) Alana Parkera, te kultni jugoslovenski film “Marble Ass” (1995) Želimira Žilnika, koji će 11. septembra, nakon projekcije, i razgovarati sa publikom. Za završnicu filmskog programa Nedelje ponosa najavljeni su filmovi “Avanture Prisile kraljice pustinje” (1994) Stivena Eliota i “Skok” (1996) L. i A. Vahovskog.

U okviru Nedelje ponosa, prvi put će biti održan Beogradski prajd teatarski festival, koji organizuje Hartefakt, a pod sloganom Ne odričem se pozorišta, počinje 10. septembra u Centru za kulturnu dekontaminaciju predstavom “55 Shades of Gay” iz Prištine, koja se bavi pitanjima seksualnih sloboda i političke korektnosti.

Za 13. septembar u Narodnom pozorištu najavljena je predstava “Gypsy Queen” iz Mančestera, koja se bavi homoseksulanošću i sportom, a dan kasnije, takođe na sceni “Raša Plaović”, gostovaće njujorški komad “The Baby Monitor” o surogat roditeljstvu i odnosu Trampove Amerike prema problemima istopolnih parova.

Izložbeni program Nedelje ponosa obuhvata postavku “Loveislove: ne diskriminaciji!’’ u Francuskom institutu, koja se sastoji od plakata kampanje Saveta Evrope protiv govora mržnje, kao i kampanje za promovisanje tolerancije prema LGBTQI osobama, koju je pokrenulo udruženje Da se zna!.

Savet Evrope je jedina međunarodna i međuvladina organizacija koja je usvojila zvaničnu definiciju govora mržnje, zahvaljujući svom Komitetu ministara, kojim trenutno predsedava Francuska. Političke instance SE – Parlamentarna skupština, Kongres lokalnih i regionalnih zajednica i Komitet ministara, usvojili su povelje i preporuke kojim se ustanovljavaju norme u domenu ljudskih prava, a  zemljama članicama upućuju direktive koje će im pomoći u borbi protiv govora mržnje i u podršci žrtvama. U tom kontekstu, Francuski institut i ambasada Francuske u Srbiji, u saradnji sa kancelarijom SE, Paradom ponosa i udruženjem Da se zna!, želeli su da se pridruže aktivnostima za povećanje vidljivosti LGBTQI osoba i proslavi 70. rođendana SE izložbom “#LoveisLove: ne diskriminaciji!”

Nedelja ponosa obuhvata i izložbe “’Ej, dečko" i ‘’Ljubav je zakon" u Prajd info centru, kao i “Nina’s Food Art: Sve dugine boje” u Kući ljudskih prava.

Između ostalog, program Nedelje ponosa nudi i forum teatar performans “Neće on biti takav” o homofobiji u porodici, koji će Grupa Izađi iz Novog Sada izvesti u Poletu, kao i performans “Néma privatnost’’ koji je najavljen za 13. i 14. septembar u Subbeernom centru (budući da je broj mesta ograničen, rezervacije su na mejl muted.privacy@gmail.com).

U Medija centru biće tradicionalno održan Međunarodni forum Beograd prajda, koji je posvećen ovoga puta 50-godišnjici Stounvola, ali i aktivizmu u Jugoslaviji tokom i nakon pada režima Slobodana Miloševića, te odnosu Istok – Zapad.

Nedelja ponosa završava se Prajd šetnjom 15. septembra koja će krenuti u 17 sati sa Slavije, a proći će pored svih nadležnih institucija za unapređenje položaja LGBTI+ zajednice kojima Beograd prajd već godinama upućuje zahteve koji se pre svega tiču donošenja novih zakona i efikasnije i doslednije primene postojećih.

Parada ponosa proći će Ulicom kralja Milana, pored Prajd info centra, nakon čega će skrenuti prema Trgu Nikole Pašića pored Igumanove palate, a nakon prolaska pored Skupštine grada Beograda i Narodne skupštine Srbije, povorka će će skrenuti u Ulicu kneza Miloša kojom nastavlja do zgrade Vlade Srbije. Nakon kratkog obraćanja pred Vladom, Prajd produžava do parka Manjež, gde će biti održana žurka na otvorenom i muzički program koji traje do 23 sata.

Tokom Nedelje ponosa, u Prajd info centru bićem u saradnji sa Asocijacijom Duga, omogućeno besplatno i brzo testiranje na HIV (od 15 do 18 časova). Uz testiranje uključeno je i savetovanje sa stručnim licima o polno prenosivim bolestima i sigurnom seksu. Testiranje se odvija u sigurnim uslovima, anonimno, a rezultati su gotovi u roku od 20 minuta.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r