Nebesko pecivo
Izložba slika “Nebesko pecivo” Saše Stojanovića, vizuelnog umetnika, performera i aktiviste, poznatog po društveno angažovanim radovima, biće otvorena 9. aprila u Galeriji Kolarčeve zadužbine u Beogradu. Izložba “Nebesko pecivo” pre svega je inicijacija potrebe za susretom i podsećanje na mogućnost maštanja koja je detinjstvo činila ushićeno životom, kao i na to da se ne treba odreći hrane koja napaja dušu i smisao.
Izložba slika “Nebesko pecivo” Saše Stojanovića, vizuelnog umetnika, performera i aktiviste, poznatog po društveno angažovanim radovima, biće otvorena 9. aprila u Galeriji Kolarčeve zadužbine u Beogradu.
Izložba “Nebesko pecivo” pre svega je inicijacija potrebe za susretom i podsećanje na mogućnost maštanja koja je detinjstvo činila ushićeno životom, kao i na to da se ne treba odreći hrane koja napaja dušu i smisao.
“Ispražnjeno je nebo mitovima, a puni su rafovi sa kiflama i hlebom. Pečenog testa ima previše, ali nema onog koji hrani našu napaćenu glad. Nestaju duh, duša i umetnost. Umetnici ćute, a lenji revolucionari ne streme da pogledaju ka gore. Između neba i zemlje je poezija. Osmeh je sunce iz srca koje izlazi iz usta. Lepo je pogledati u nebo i oblake, u nebesko pecivo, jer na zemlji je sve poznato. Tamo su naš dom i naša hrana. Dete prima svakog gosta. U takvom zavičaju naše pecivo biva naša inspiracija za delotvornost vremena, lepote i sopstvenog autorstva. Uostalom, zar Slobodan Tišma ne peva - Ljubav je na nebu?”, naveo je umetnik povodom izložbe.
Stojanović zasniva svoj rad zasniva na afirmaciji politike ljubavi i komunikacije, kao i kritičkog i autorefleksnog odnosa prema životu, društvenoj stvarnosti i institucijama.
Značajan deo Stojanovićevog stvaralaštva čine performansi realizovani tokom 90-ih i početkom 2000-ih godina, koji su bili deo konteksta angažovane alternative. Ti radovi su kritikovali vrednosti koje je promovisao dominantni režim.
Stojanovićeva praksa nakon 2000-ih usmerena je protiv potrošačkog društva i neoliberalnog kapitalističkog društva koje pokreću ekonomski interesi manjine i koje proizvodi siromaštvo, seksizam, marginalizacije, institucionalizovano nasilje i subordinacije svih vrsta.
Deo aktivnosti Stojanovića je i serija predavanja “Sepi Dru sluša ploče i razgovara sa ljudima”, na kojima se sluša psihodelična muzika manje poznatih grupa iz perioda 1966-1969.
Stojanović je i autor plakata i omota za album “Sva sreća general voli decu” novosadske grupe Obojeni program.
Likovno je opremio knjige “Tri čvora na trepavici” Ljubivoja Ršumovića i “Otvoreno pismo” Radomana Kanjevca.
Rođen 1968. godine u Leskovcu, diplomirao је slikarstvo 1997. na Fakultetu umetnosti u Prištini u klasi prof. Petra Đuze i član je ULUS-a.
Izložba u Galeriji Kolarčeve zadužbine biće otvorena do 27. aprila.
(SEEcult.org)