• Search form

27.10.2009 | 15:54

Najbolji univerziteti 2009.

Britanski časopis “The Times Higher Education” objavio je redovni godišnji rejting najboljih 200 univerziteta u svetu za 2009. godinu, prema kojem je Harvard zadržao prvo mesto. U vrhu su i dalje američki i britanski univerziteti, a sve bolje pozicije zauzimaju azijski.

Rejting je usaglašen sa agencijom Quacqarelli Symonds (QS) i redovno se objavljuje od 2004. godine, a smatra se najpouzdanijim i najautoritativnijim.

Na drugom mestu ove godine je Kembridž, koji je izvršio rokadu sa Jejlom u odnosu na prošlu godinu, pa je taj američki univerzitet sada na trećem mestu.

Najbolji univerziteti 2009.

Britanski časopis “The Times Higher Education” objavio je redovni godišnji rejting najboljih 200 univerziteta u svetu za 2009. godinu, prema kojem je Harvard zadržao prvo mesto. U vrhu su i dalje američki i britanski univerziteti, a sve bolje pozicije zauzimaju azijski.

Rejting je usaglašen sa agencijom Quacqarelli Symonds (QS) i redovno se objavljuje od 2004. godine, a smatra se najpouzdanijim i najautoritativnijim.

Na drugom mestu ove godine je Kembridž, koji je izvršio rokadu sa Jejlom u odnosu na prošlu godinu, pa je taj američki univerzitet sada na trećem mestu.

Medju deset najboljih je i University College London, koji je na četvrtom mestu (prošle godine na sedmom), te Imperial College London (šesto) i University of Oxford (četvrto), koji dele peto i šesto mesto.

Na sedmom mestu je University of Chicago (osmo), a na osmom Princeton University, koji je skočio sa prošlogodišnje 12. pozicije. Na devetom mestu je Massachusetts Institute of Technology, koji je istu poziciju zauzimao i prošle godine. Na desetom mestu je California Institute of Techonology Columbia, koji je za godinu dana načinio vratolomni pad sa petog mesta.

Medju deset najprestižnijih univerziteta, prema tom rejtingu, šest su iz SAD, a četiri iz Velike Britanije.

I medju prvih 16 mesta pozicije su nepromenjene: 12 američkih i četiri britanska.

Oficijelni predstavnik Oksforda, koji je sa lanjskog četvrtog pao na deobu šestog mesta, izjavio je “Tajmsu” da je bio začuđen tom pozicijom, jer je na rejtingu britanskih univerziteta Oksford uvek bio prvi.

Autori top liste 200 univerziteta podsećaju da su ove godine znatno poboljšali pozicije univerziteti iz Azije.

Tako se Tokijski popeo za tri pozicije, zauzevši 19. mesto, a Hongkongški je sa lanjskog 26. mesta dospeo na 24.

Ipak, najduži “skok u vis” postigao je Korejski institut nauke i tehnoilogije iz Seula koji je lane bio na 95. mestu, a ove godine je na 69.

Iduće godine azijske visoke škole napraviće osetnije približavanje ka najboljima na svetu, procenili su istraživači, koji očekuju i da američki večiti pobednici neće više biti tako samouvereni.

Nešto su poboljšali rejting i dva ruska univeziteta koji su se probili medju 200 najboljih, pa se tako Moskovski državni univezitet (MGU) sa lanjskog 183. mesta obreo na 155. poziciji, dok je Sanktpeterburški državni univerzitet (SpbGU) zauzeo 168. mesto, dok je prošle godine bio izvan top liste, odnosn na 228. mestu.

Metodologija formiranja rang liste

“Times Higher Education” je na kraju univerzitetske 2008/2009. godine sačinio konstantnu top listu rejtinga univerziteta u svetu na osnovu postojanih kriterijuma. Primenjena je metoda prema kojoj je zbir bodova utvrđivan na osnovu relevantnih pokazatelja koje čine: mišljenja naučne kulturne javnosti dobijena od 6.354 naučnika iz celog sveta, odgovori na ankete 2.339 poslodavaca, citiranost naučnih radova saradnika univerziteta i broj dobitnika Nobelove nagrade.

Iz top liste od 200 univerziteta, slede podaci o prvih 10 (broj poena, godina osnivanja, broj studenta u školskoj 2008/09, po čemu su poznati...).

1. HARVARD (Harvard University), SAD
Broj poena: 100
Godina osinivanja: 1636.
Broj studenata: 29.900
Najduže je od svih konkurenata zadržao status naboljeg univerziteta u svetu. Harvard je takođe rekorder u školovanju budućih milijardera (54), među kojima su i Majkl Blumberg, Samner Redstoun, Dejvid Rokfeler.

2. JEJL (Yale University), SAD
Broj poena: 99,8
Godina osnivanja: 1701.
Broj studenata: 11.900
Ima reputaciju kovačnice za više slojeva establišmenta. Četiri bivša studenta Jejla su bili među potpisnicima Deklaracije nazavisnosti SAD, a pet su postali predsednici SAD. Formula im je: “Ne samo zakon, nego i veze”.

3. KEMBRIDŽ (University of Cambridž), Velika Britanija.
Broj poena: 99,5
Godina osnivanja: 1209.
Broj studenata: 25.500
Među svršenim studnetima Kembridža je najveći broj dobitnika Nobelove nagrade, čak 83. To je danas najrespektabilniji pokazatelj uspeha među visoko obrazovnim ustanovama celog sveta.

4. OKSFORD (University of Oxford), Velika Britanija
Broj poena: 98,9
Godina osnivanja: 1117.
Broj studenata: 23.600
Rekorder po broju najznamenitijih ličnosti koji su završili tu visoku školu, a na tom spisku su i: Rodžer Bekon, Oskar Vajld, Samuel Džonson, Harold Makmilan, Grem Grin, Džonatan Svift, Adam Smit, Luis Kerol, Dž. R.R. Tolkin i drugi.

5. KALIFORNIJSKI TEHNIČKI INSTITUT (California Institut of Technology), SAD
Broj poena: 98,6
Godina osnivanja: 1920.
Broj studenata: 2.200
Vodeći po broju razrađenih kosmičkih i avio projekata. Bazni univerzitet za NASA. Tu je konstriusan i napravljen prvi američki satelit i serija kosmičkih sondi.

6. IMPERIJAL KOLEDŽ LONDON (Imperial College London), Velika Britanija
Broj bodova: 98,4
Godina osnivanja: 1907.
Broj studenata: 21.600
Naučnici tog koledža su glavni istraživači u savremenoj medicini, zahvaljujući prvorazrednoj Školi medicine pri koledžu.

7. UNIVERZITETSKI KOLEDŽ LONDON (University College London), Velika Britanija
Broj bodova: 98,1
Godina osnivanja: 1826.
Broj studenata: 21.600
Prvi britanski univerzitet koji je raskinuo s diskriminacijom studenata kako po klasnoj pripadnosti i rasi, tako i po religijskoj osnovi. Još u XIX veku je počeo da upisuje devojke, a danas je vodeći po broju žena za katedrama.

8. ČIKAŠKI UNIVERZITET (University of Chicago), SAD
Broj bodova: 98
Godina osnivanja: 1890.
Broj studenata:15.000
Poznat po ekonomskim istraživanjima. Više od deset profesora sa tog univerziteta su dobitnici Nobelove nagrade, a među nijima je i Milton Fridmen, osnivač teorije monitarizma. Aktuelni presednik SAD Barak Obama predavao je na tom univerzitetu ustavno pravo, a njegova supruga Mišel je bila pomoćnica dekana za studentska pitanja.

9. TEHNOLOŠKI INSTITUT MASAČUSETS (Massachusetts Institute of Technology), SAD
Broj bodova: 96,7
Godina osnivanja: 1861.
Broj studenata: 10.300
Po najnaprednijim istraživanjima u oblasti veštačke inteligencije, središte kompjuterskih tehnologija i inovacija, centar za pripemu naučnih i industrijskih specijalista u raznim sferama.

10. KOLUMBIJA UNIVERZITET (Columbia Univesity), SAD
Broj poena: 96,3
Godina osnivanja: 1754.
Broj studenata: 23.700
Ovde su prvi put u SAD počela predavanja iz antropologije i politikologije, prvi put u istoriji sprovdeni eksperimenti cepanja atoma urana.

Sajt časopisa “The Times Higher Education” je www.timeshighereducation.co.uk

Branko Rakočević

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r