• Search form

25.05.2021 | 12:37

Najbolji evropski projekti kulturnog nasleđa

Najbolji evropski projekti kulturnog nasleđa

Evropska komisija i Evropa Nostra dodelili su Evropsku nagradu za kulturno nasleđe/Nagradu Evrope Nostre za 2021. godinu projektima iz 18 evropskih zemalja, uz poziv javnosti širom sveta da se upozna sa dobitnicima i glasa onlajn u okviru izbora za Nagradu publike.

Dobitnik te nagrade publike biće objavljen tokom ceremonije dodele Evropske nagrade za kulturno nasleđe, koja će biti održana na jesen, a tada će biti objavljeni i dobitnici Gran prija. Oba priznanja vredna su po 10.000 evra.

Među ukupno 24 projekta, u oblasti konzervacije nagrađeni su Gare Maritime u Briselu (Belgija), Fredensborg Palace Garden u Danskoj, Vardzia Rock-Cut Complex u Gruziji, Haus Am Horn u Vajmaru (Nemačka), Plaka Bridge u Epiru (Grčka), 18 Ormond Quay Upper u Dablinu (Irska), Wooden Church of Urși Village u Rumuniji, Besòs Water Tower u Barseloni (Španija) i Mas de Burot - Park prirode Els Ports u Španiji. U kategoriji istraživačkog rada nagrađeni su FIBRes in ANcient European Textiles – FIBRANET (Danska/Grčka), Control Shift - European Industrial Heritage Reuse in Review (Grčka/Holandija) i ART-RISK - Artificial Intelligence Applied to Preventive Conservation (Španija), dok su u kategoriji posvećene službe pojedinaca i organizacija kulturnom nasleđu nagrađeni Gjirokastra Foundation u Albaniji, Technical Committee on Cultural Heritage na Kipru, Rita Bargna u Italiji i GEFAC - Group of Ethnography and Folklore of the Academy of Coimbra u Portugalu.

Nagradu u kategoriji edukacije, obuke i podizanja svesti dobili su Following in the Steps of Bulgarian Folklore (Bugarska), Heritage Hubs (Finska/Italija/Srbija/Španija), u kojem učestvuje i Centar za urbani razvoj (UDC) iz Srbije, te The Invention of a Guilty Party u Trentu (Italija), Holidays! In the East and West - The School Church u Groningenu (Holandija), European Solidarity Centre - Permanent Exhibition u Gdanjsku (Poljska), Morón Artisan Lime, Morón de la Frontera u Španiji i Archaeology at Home, UK Morus Londinium: London’s Heritage through Trees u Velikoj Britaniji.

Heritage Hubs, Finska/Italija/Srbija/Španija, foto: finska Asocijacija za edukaciju o kulturnom nasleđu

Imena dobitnika nagrade objavljena su u onlajn programu koji su evropski komesar za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i omladinu Marija Gabrijel i izvršni predsednik Evrope Nostre Herman Parcinger, ističući značaj tog priznanja za evropsko kulturno nasleđe.

Marija Gabrijel je istakla da su nagrađeni projekti "ambasadori lepote evropskog nasleđa, bila to tradicija i znanje, zadivljujuća arhitektura ili način na koji nasleđe može da poveže zajednice i generacije".

“Iskreno verujem da uspešni projekti očuvanja našeg materijalnog i nematerijalnog nasleđa zavise od posvećenosti ljudi koji iza njih stoje. Ovim nagradama mi, dakle, slavimo sve te izuzetne muškarce i žene, profesionalce u oblasti nasleđa, arhitekte, naučnike i volontere koji nam približavaju naše zajedničko nasleđe. Treba im čestitati na njihovoj viziji”, istakla je Marija Gabrijel, prenela je Evropa Nostra Srbija.

Izvršni predsednik Evrope Nostre Herman Parcinger istakao je da svake godine dobitnici nagrade EU za kulturno nasleđe pružaju primere jedinstvene kreativnosti i posvećenosti onih koji rade na zaštiti, valorizaciji i prenošenju dragocenog evropskog nasleđa sledećim generacijama.

“Ovogodišnji laureati jasno pokazuju kako nasleđe nudi rešenja i put ka oporavku u situaciji naizgled prevelikih izazova, u trenutku kada preduzimamo mere protiv klimatskih promena, pokrećemo održivi urbani i ruralni razvoj i hvatamo se u koštac sa mnogim pretnjama za osnovne evropske vrednosti. Čestitamo im na njihovim izvanrednim uspesima: neka posluže kao inspiracija i ohrabrenje za buduće akcije brojnoj zajednici profesionalaca i entuzijasta u oblasti nasleđa, u Evropi i šire”, poručio je Parcinger.

Drvena crkva iz 18. veka u Rumuniji, foto: Camil Iamandescu

Nagrađeni projekat Heritage Hubs, u kojem učestvuje i Centar za urbani razvoj iz Srbije, realizovan je u okviru Evropske godine kulturnog nasleđa 2018, okupivši mlade uzrasta od 10 do 16 godina iz Finske, Srbije i Španije u dvogodišnjem programu istraživanja, predstavljanja i deljenja sopstvenog kulturnog nasleđa, te interpretacije nasleđa vršnjaka u drugim zemljama kroz školsku razmenu i putem elektronske platforme. Projekat je koordiniralo Udruženje za obrazovanje u oblasti kulturnog nasleđa iz Finske (AHEF), u partnerstvu s Fondacijom San Miljan de la Kogolja (FSMC) iz Španije, UDC iz Srbije i Viteco E-learning Solutions iz Italije.

Osim Kreativne Evrope, finansijski su ga podržali i Švedska kulturna fondacija u Finskoj, Finska nacionalna agencija za obrazovanje, Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije.

Žiri za dodelu nagrade posebno je istakao metodologiju projekta “Heritage Hubs”, navodeći da je obezbeđeno podizanje kapaciteta za programske partnere i kreiran obiman materijal, takođe i u digitalnoj formi, kako bi se podržala kreativna interakcija sa širom zajednicom. To je podrazumevalo kombinaciju virtuelnih i živih doživljaja nasleđa putem transmedijalnog pripovedanja i multisenzornih aktivnosti. Obrazovni pristup se zasniva na konceptu učenja putem nasleđa, u okviru kojeg učesnici razmenjuju sopstveno nasleđe sa drugim učesnicima, uče kroz upoznavanje drugih kultura i razmenu iskustava“.

Projekat je učenicima, nastavnicima i lokalnim zajednicama omogućio brojna kulturna otkrića, kao, naprimer, prilikom prezentacije slave, kao srpske pravoslavne tradicije, koju su učenici iz Grocke, Srbija, predstavili svojim vršnjacima iz Kirkonumija u Finskoj. Učenici iz Grocke su dobili priliku da sagledaju svoje sopstveno nasleđe u drugačijem svetlu, kroz interepretaciju slave koju su pripremili finski učenici, poredeći je sa luteranskom, originalno katoličkom, tradicijom vezanom za Sv. Lusiju.

Pored rada na prevazilaženju početnih kulturnih predrasuda i razvijanju poštovanja i radoznalosti u odnosu na kulturu i nasleđe vršnjaka, u okviru projekta je nastao i Heritage Hubs (HH) Priručnik, u kome je predstavljena završna metodologija korišćenja nasleđa u obrazovanju i praktični načini njene primene.

Rezultati projekta dostupni su na stranici virtuelne biblioteke Heritage Hubs-a i priključeni velikim evropskim repozitorijumima, kao što su HISPANA i Europeana.

“Oni su razvili jaku mrežu koja obuhvata nekoliko evropskih zemalja, zahvaljujući i sinergiji sa drugim evropskim projektima, kao što stu Dani evropske baštine i Europeana, što vodi još većem impaktu. Tu su i planovi za budućnost, što ukazuje na održivost projekta”, istakao je žiri u obrazloženju.

 
 

Za izbor dobitnika Evropske nagrade za kulturno nasleđe/Nagrade Evrope Nostre nagrade, nakon procene kandidatura koje su podnele organizacije i pojedinci, zaduženi su bili nezavisni žiriji, koje čine stručnjaci u oblasti nasleđa iz 30 evropskih zemalja.

 
 

Evropska komisija pokrenula je Evropsku nagradu za kulturno nasleđe/Nagradu Evrope Nostre 2002. godine, a od tada je vodi organizacija Evropa Nostra, uz finansijsku podršku EU programa Kreativna Evropa. Nagrada je namenjena isticanju i promovisanju izvrsnosti i dobre prakse u oblasti nasleđa, podstičući transnacionalnu razmenu znanja i povezivanje aktera u oblasti nasleđa u šire profesionalne mreže. Nagrada pruža dobitnicima značajne mogućnosti, kao što je veća međunarodna vidljivost, nastavak finansiranja i veća posećenost kad su u pitanju lokaliteti i ustanove. Program nagrađivanja neguje i brigu prema zajedničkom nasleđu kod evropskog građanstva, predstavljajući tako ključno sredstvo evropskog društva, ekonomije i okruženja za potrebe promovisanja brojnih vrednosti kulturnog i prirodnog nasleđa.

Za 2021. godinu, inače, predviđena je i dodela dve specijalne nagrade ILUCIDARE kandidatima koji su se prijavili za Evropsku nagradu za kulturno nasleđe/Nagradu Evrope Nostre, čiji će uži izbor biti objavljen 10. juna, dok će dobitnici biti poznati na jesen.

Projekat ILUCIDARE je podržan u okviru programa Horizont 2020 u cilju uspostavljanja međunarodne mreže za promovisanje nasleđa kao resursa za inovacije i razvijanje međunarodnih odnosa.

*Foto: Evropa Nostra

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r