• Search form

08.06.2014 | 12:29

Najbolje koreografske minijature na 18. FKM-u

Najbolje koreografske minijature na 18. FKM-u

Najboljom predstavom na 18. Festivalu koreografskih minijatura u Beogradu proglašena je japanska “Nisya”, čiji su autori i izvođači Maiko Hasegawa i Mamoru Sakata.

Drugu nagradu osvojila je predstava “She She” iz Slovačke, a treću “Tracy” iz Izraela, saopštilo je Udruženje baletskih umetnika Srbije (UBUS), na osnovu odluke stručnog žirija 18. FKM-a, koji su činili Tomaž Rode (Slovenija), Fabio Simoes (Portugal), Isidora Stanišić (Srbija), Olga Olćan Miljević (Srbija) i Boris Čakširan (Srbija).

Drugonagrađena predstava “She She” delo je Simone Machovičove iz Slovačke, koja je i izvodi sa Natáliom Némethovom. Treća nagrada dodeljena je predstavi “TracyNaama Ityel iz Izraela, koja je dobila i nagradu kritike, na osnovu odluke žirija koji su činili Jelena Kajgo (Srbija), Jelena Mihelčić (Hrvatska) i Jedrt Jež Furlan (Slovenija).

        She She, druga nagrada

Prva nagrada podrazumeva novčani iznos od 2.000 evra, druga od hiljadu evra, a treća od 500 evra.

Pohvale su dodeljene Jovani Zelenović iz Srbije za plesni komad “Zona slobodnog govora: pazite sta pričate!” (izvode: Rada Kovacevic, Anđelija Jovanovic, Danijela Guberina, Natalija Nikolic, Andrijana Cvetinčanin i Isidora Čakarmiš), te Ricardu Camposu Freireu iz Portugala za predstavu “U meni” koju izvodi Dejan Kolarov iz Srbije. Taj komad dobio je i nagradu publike, koja se određuje na osnovu dužina trajanja aplauza.

Žiri 18. FKM-a pohvalio je i autorsku i izvođačku ekipu predstave “lonely lonely” (Dorothea Zeyringer, Austrija, Tinna Soot, Estonija).

       Tracy, treća nagrada

Plaketu “Aleksandar Izrailovski” za najupečatljiviji segment koreografske minijature dobio je domaći umetnik Luka Lukić za plesni komad “Hakstum” koji sam i izvodi na turbo folk muziku.

Nagrada “Ohrabrenje”, koju dodeljuje Umetničko veće UBUS-a, pripala je Saši Paviću iz Srbije za predstavu “Rabbit in Human Habit”. Ta nagrada je deo programa podrške domaćim stvaraocima i njihovom radu, a podrazumeva produkciju celovečernje predstave.

Stipendiju za pohađanje kursa savremene igre u Piranu dobile su Nelka Lazović i Jovana Zelenović iz Srbije.

Nakon takmičarskog programa i dodele nagrada, održanih 7. juna u Narodnom pozorištu, revijalni program 18. FKM-a biće nastavljen 9. juna u Bitef teatru predstavom “Pop it upDragane Bulut, u produkciji Foruma za novi ples Baleta Srpskog narodnog pozorišta i Studentskog kulturnog centra iz Novog Sada.

      Pop it up

Nakon predstave, čiji je dramaturg Maja Pelević, a igraju: Jelena Marković, Frosina Dimovska, Sonja Batić, Andreja Kulešević, Jelena Alempijević i Sara Tošić, najavljen je razgovor sa učesnicima.

Za 10. jun u Narodnom pozorištu najavljena je predstava “RaskršćeMilice Jević, Miloša Kecmana i Milana Bačkulje, nastala u produkciji FKM-a na osnovu nagrade “Ohrabrenje” za 2013.

Prateći program FKM-a obuhvata plesnu radionicu koju će 10. i 11. juna voditi u OŠ “Stari grad” Dragana Bulut.

FKM obuhvata i seminar o kritičkim praksama u oblasti umetničke igre od 7. do 9. juna.

Između ostalog, za 9. jun u hotelu “Excelzior” najavljena je diskusija polaznika seminara sa afirmisanim kritičarima, urednicima i novinarima, a među učesnicima su: Jelena Kajgo, Milica Zajcev, Ivana Milovanović, Milica Cerović, Igor Burić, Aleksandar Ilić, Milan Mađarev…

Za 8. jun najavljen je razgovor o novim modelima i mogućnostima komunikacije o plesu i plesnoj kritici u Hrvatskoj koji će biti održan u Muzeju Narodnog pozorišta sa sa članicom žirija kritike 18. FKM-a Jelenom Mihelčić iz Hrvatske.

FKM je prvi put održan 1997. godine u Narodnom pozorištu u Beogradu, a od osnivanja je pružao jedinstvenu priliku velikom broju mladih koreografa da u živom nastupu, pred publikom, promovišu svoj koreografski stil, ideje i način rada. Mnogim takmičarima je svojevremeno otvorio mogućnost da krenu u dalji samostalni koreografski rad, u okviru pozorišta ili alternativnih trupa. Tako su neki od prvih laureata FKM-a danas afirmisani koreografi.

Idejne i koncepcijske obrasce FKM-a postavila je grupa baletskih umetnika, okupljenih oko tadašnje predsednice UBUS-a Višnje Đorđević. Na istom idejnom pravcu teklo je organizovanje i narednih festivala, na čelu sa potonjim predsednikom UBUS-a Ristom Mihićem. Nasledstvo unapređenog festivala i odgovornost za njegovo očuvanje i dalji napredak prihvatila je Sonja Lapatanov, predsednica UBUS-a i direktorka FKM-a od 2004. do 2012, a od 2013. na čelu je aktuelna predsednica UBUS-a Anđelija Todorović.

Osnivači FKM-a su UBUS i Ministarstvo kulture Srbije, a tokom godina značajnu finansijsku podršku pružili su i Sekretarijat za kulturu Grada Beograda i opština Stari grad.

Festivalski sajt je www.fkmbelgrade.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

*Foto: Lidija Antonović

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r