Nagrađeni koreografi na 27. FKM
Koreografkinje Jelena Vujović iz Srbije, Jovana Zajkova iz Severne Makedonije i Jovana Brnović iz Crne Gore osvojile su nagrade 27. Festivala koreografskih minijatura (FKM) u Beogradu, čiji je takmičarski deo održan 3. i 4. novembra u Narodnom pozorištu, u organizaciji Udruženja baletskih umetnika Srbije (UBUS).
Jelena Vujović je trijumfovala osvojivši prvu nagradu 27. FKM, nagradu “Ohrabrenje” i nagradu publike za koreografiju “Mama, sve me svrbi”, koju i izvodi na muziku Tzeni Vanou i Vanje Ilić.
Druga nagrada dodeljena je Jovani Zajkovoj za rad “In my shoes” koju i izvodi na sropstvenu muziku, a treću nagradu dobila je Jovana Brnović za koreografiju “Jovana Lukina”, koju izvodi sa Milošem Kašćelanom na muziku Borislava Tamindžića.
Jovana Zajkova, In my shoes
Jovana Brnović, Jovana Lukina
Osim Jeleni Vujović, nagrada “Ohrabrenje” ravnopravno je dodeljena i Branku Mitroviću, koji je dobio pritom i plaketu “Aleksandar Izrailovski” za koreografiju “Scar”, koju izvodi na muziku Emilije Đonin.
Branko Mitrović, Scar
Žiri 27. FKM činili su koreografi Matjaž Faric i Igor Kirov, reditelj Vladan Đurković i solistkinje Baleta NP u Beogradu Sanja Ninković i Ivana Savić Jacić.
Nagradu kritike dobili su Ana Cvelfar, Kaji Vajdetič i April Veselko iz Slovenije za rad “From particles: Paloma’s got its mouth backwards”, koju i izvode na sopstvenu muziku.
Ana Cvelfar, Kaji Vajdetič i April Veselko, From particles: Paloma’s got its mouth backwards
Podrška domaćim autorima i njihovom umetničkom stvaralaštvu ogleda se u nagradi “Ohrabrenje”, koja podrazumeva promociju i produkcijski podsticaj UBUS-a za realizaciju celovečernje predstave nagrađenom koreografu. Publika će ove godine u okviru revijalnog programa imati priliku da 14. novembra u Bitef teatru pogleda premijerno izvodenje plesne predstave “Ventil” prošlogodišnjeg dobitnika nagrade “Ohrabrenje” Nemanje Boškovića.
Festival su u Bitef teatru otvorile 20. oktobra jednočinke dobitnika nagrade “Ohrabrenje” 2021. godine – “Hibrid” Marine Aranitović i “Iz drugog ugla” Anđele Žugić i Predraga Dedića.
FKM tradicionalno realizuje i seminar “Kritičke prakse” u oblasti umetničke igre u cilju preporoda plesne i baletske kritike kroz niz predavanja, razgovora i radionica sa stručnjacima iz te oblasti.
U okviru pratećeg programa, 6. novembra u Muzeju Narodnog pozorišta biće predstavljena knjiga “Umetnost stvaranja igre” Doris Hamfri u prevodu Katarine Stojkov Slijepčević, kao i priručnik “Procena spremnosti polaznika za tehniku rada na prstima” Vesne Banovčanin.
Pod sloganom “Više od veka”, 27. FKM podseća i na bitne godišnjice i jubileje umetničke igre na ovim prostorima, kako na polju savremene, tako i klasične i scenske narodne igre – sto godina Baleta Narodnog pozorišta u Beogradu i 75 godina Ansambla narodnih igara i pesama “Kolo”.
Začetak moderne igre na ovim prostorima, kako podseća UBUS, vezuje se za prvi nastup takve vrste plesa – gostovanje Mod Alan u Beogradu 1907. godine, što je bio inicijalni pokretač otvaranja škole savremene igre Mage Magazinović 1910.
*Naslovna fotografija - dobitnica prve nagrade Jelena Vujović, fotografije: Vladimir Buha
(SEEcult.org)